REKLAMA

Minister finansów Holandii: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki

2022-11-24 00:38
publikacja
2022-11-24 00:38

Nawet jeżeli powstanie cyfrowe euro, to gotówka nadal będzie w obiegu - zapewniała w środę w parlamencie minister finansów Holandii Sigrid Kaag. "Żadna decyzja w sprawie cyfrowej waluty jeszcze nie zapadła" – powiedziała Kaag.

Minister finansów Holandii: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki
Minister finansów Holandii: Wprowadzenie cyfrowego euro nie wyeliminuje z obiegu gotówki
fot. 13_Phunkod / / Shutterstock

Komisja Europejska powinna przedstawić konkretny plan wprowadzenia cyfrowego euro w drugim kwartale 2023 r. - powiedziała Kaag podczas debaty w komisji finansów izby niższej parlamentu (Tweede kamer).

W mediach pojawiły się informacje, że w przyszłości obywatele i firmy mogliby otwierać rachunki bezpośrednio w Europejskim Banku Centralnym (EBC), a konto istniałoby tylko cyfrowo i byłoby niezależne od „zwykłego euro”.

„Wirtualne euro powinno być cyfrową wersją banknotu do wykorzystania w dowolnym miejscu i czasie” – uważa Inge van Dijk, dyrektor ds. płatności w Holenderskim Banku Centralnym (DNB) w poście na blogu banku.

„Obywatele powinni mieć prawo do anonimowego płacenia gotówką, a rządy nie powinny bawić się w +Wielkiego Brata+” – mówił podczas debaty poseł Tony van Dijck (PVV), cytowany przez dziennik „Financieele Dagblad”.

Kaag uspokajała, że rozmowy w sprawie cyfrowej waluty dopiero się rozpoczęły, a obawy o wyeliminowanie fizycznego pieniądza są „przedwczesne”.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek 

Tematy
Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Teraz Twoje oszczędności mogą więcej – aż 8% w skali roku!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
kubmix
Z jednej strony cyfrowa waluta może ograniczyć szarą strefę, z drugiej strony znacznie ograniczy prywatność (jeżeli nie byłoby gotówki). Pytanie jak zareagują ludzie podczas ewentualnej próby wprowadzenia CBDC oraz czy w ogóle będą wiedzieli co to dla nich oznacza czy jak czasami pokazuje historia, o skutkach dowiedzą się już po fakcie?
ehalley
Powielany schemat działania na wzór zachęt dla elektryków. Kupujcie EV, bo prąd do nich za darmo. Kupiono kilkanaście tys. sztuk na kraj i cyk! Prąd już nie jest darmowy. Od lat to samo. Marchewka dla osła. To po prostu wariacja dot. okna Overtona.
bhw
Do czasu... to o czym minister nie powiedział to ustalenia światowego forum ekonomicznego (guru Schwab), klubu Bildenberg i wypowiedzi bogaczy tego świata (B. Gates). Przejęcie pełnej kontroli nad społeczeństwem jest głównym zadaniem rządzących, a do tego celu właśnie służy cyfrowy pieniądz.
blind-oln
Za każdym złem świata stoi B. Gates?
bhw odpowiada blind-oln
Prawie: przymus szczepień na COśtam dla wszystkich ludzi (udziały w Big Farmie), kontrola urodzeń w Afryce (de facto depopulacja), agitacja na rzecz sztucznego mięsa (w praktyce likwidacja hodowli zwierząt), w czasie lockdownu fundacja Billa i Melindy podwoiła swoje zyski (raczej fundacje są po to aby pomagać, a nie osiągać zyski),Prawie: przymus szczepień na COśtam dla wszystkich ludzi (udziały w Big Farmie), kontrola urodzeń w Afryce (de facto depopulacja), agitacja na rzecz sztucznego mięsa (w praktyce likwidacja hodowli zwierząt), w czasie lockdownu fundacja Billa i Melindy podwoiła swoje zyski (raczej fundacje są po to aby pomagać, a nie osiągać zyski), to tylko niektóre z jego "dokonań", myślę że osoby na forum mogą jeszcze więcej dodać na temat Gatesa
go_ral
to oczywiscie klamstwo. a jeszcze niedawno smiano sie z 'szurow' i 'filmow z zoltymi napisami' a tutaj wszystko idzie tak jak te 'szury' przewidzialy czy wprowadzaja CBDC, moze pod inna nazwa ale mechanika jest ta sama. normiki i tak tego nie zrozumieja bo powoduje nimi strach ze te 'teorie spiskowe' to oczywiscie klamstwo. a jeszcze niedawno smiano sie z 'szurow' i 'filmow z zoltymi napisami' a tutaj wszystko idzie tak jak te 'szury' przewidzialy czy wprowadzaja CBDC, moze pod inna nazwa ale mechanika jest ta sama. normiki i tak tego nie zrozumieja bo powoduje nimi strach ze te 'teorie spiskowe' wcale nie sa teoriami spiskowymi a oni sami (normiki) nie mialy racji
blind-oln
Ale co idzie w kierunku w którym "szury" przewidziały? Bo na razie nic jeszcze w tym kierunku nie idzie.
zoomek odpowiada blind-oln
miało nie być wcale CDBC
ministerprawdy
Cyfrowe euro, cyfrowy dolar, cyfrowy złoty tak na prawdę już są. Macie kartę, smatforna, smart coklwiek i możecie tym płacić. Czy ludzie coś zyskają? Nie! Stracą bo chodzi o nową koncepcję gdzie będzie można nowe "funkcjolnalności" dokładać jak czas ważności, zakres i ilość produktów które można będzie kupić etc. Dziś cała Cyfrowe euro, cyfrowy dolar, cyfrowy złoty tak na prawdę już są. Macie kartę, smatforna, smart coklwiek i możecie tym płacić. Czy ludzie coś zyskają? Nie! Stracą bo chodzi o nową koncepcję gdzie będzie można nowe "funkcjolnalności" dokładać jak czas ważności, zakres i ilość produktów które można będzie kupić etc. Dziś cała bankowość jest elektroniczna więc teraz trzeba ludziom to sprzedać żeby kupili coś coś już mają ale jednocześnie aby zgodzili się resztkami wolności za to zapłacić.

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki