REKLAMA

Minister dekretuje sezon grzewczy we Włoszech. Odgórnie ustala temperaturę

2022-10-06 19:07
publikacja
2022-10-06 19:07

Sezon grzewczy skrócony o 15 dni, kaloryfery włączone o godzinę krócej, niższa temperatura w budynkach publicznych i prywatnych – takie oszczędności przewiduje dekret podpisany w czwartek przez włoskiego ministra ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolaniego.

Minister dekretuje sezon grzewczy we Włoszech. Odgórnie ustala temperaturę
Minister dekretuje sezon grzewczy we Włoszech. Odgórnie ustala temperaturę
fot. Mau47 / / Shutterstock

Na mocy rozporządzenia sezon grzewczy 2022/2023 rozpocznie się osiem dni później niż zwykle i zakończy tydzień wcześniej. Oszczędności dotyczące funkcjonowania urządzeń grzewczych na gaz nie dotyczą szpitali i domów opieki, przedszkoli i żłobków, basenów i saun.

W zależności od regionu i panujących tam warunków pogodowych jesienią i zimą ogrzewanie zostanie włączone między 22 października a 8 grudnia, a wyłączone w okresie od 7 marca do 7 kwietnia.

Jednocześnie w dekrecie zapisano, że władze gmin w przypadku szczególnie trudnych warunków klimatycznych mogą zarządzić włączenie ogrzewania poza wyznaczonym przez resort okresem.

Temperatura ogrzewania ma zostać obniżona o 1 stopień Celsjusza: z 18 do 17 stopni w zakładach przemysłowych i produkcyjnych i z 20 do 19 stopni w pozostałych budynkach. W obu przypadkach zachowano ewentualny margines tolerancji - 2 stopnie.

Według ekspertów cytowanych przez media celem tych kroków w dobie kryzysu energetycznego jest zaoszczędzenie 2,7 mld metrów sześciennych gazu. Skrócenie i redukcja ogrzewania przyniesie też każdej rodzinie oszczędności w rachunkach średnio w wysokości 179 euro.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Po co ciepło praca wykonywana za minimum lub w porywach niewiele więcej sama z coraz większych nerwów i stresu ludzi rozgrzeje.Niestety
ddaamm
Krok bliżej do zadekretowania szczescia i pomyślności ;)
fiat126p
Oszczędności nie dotyczą basenów i saun. No tak, są zapewne niezbędne...

Powiązane: Ogrzewanie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki