Minister aktywów państwowych ma nadzorować ponad 200 spółek

Ponad 200 spółek ma trafić pod nadzór ministra Aktywów Państwowych - wynika z projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów dot. wykonywania prawa z akcji w spółkach Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o PKN Orlen, PZU, PGNiG, PKP SA, PKO BP, Polską Grupę Lotniczą, PGZ, Centralny Port Komunikacyjny.

(Kancelaria Premiera RP)

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Przypomniano, że 15 listopada 2019 r. powołany został Minister Aktywów Państwowych, który zgodnie z przyjętymi założeniami ma wykonywać prawa z akcji lub udziałów w większości spółek Skarbu Państwa.

Zgodnie z projektem, minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach przemysłu zbrojeniowego m.in. w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Polskim Holdingu Obronnym, Wojskowych Zakładach Lotniczych, Wojskowych Zakładach Łączności z siedzibą w Czernicy, Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych z Dęblina. Ministrowi mają również podlegać: Polski Holding Obronny z Warszawy, Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Gdyni, Huta Łabędy z siedzibą w Gliwicach, Huta Stalowa Wola oraz spółka Rosomak z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Z projektu rozporządzenia wynika, że pod nadzór ministra Aktywów Państwowych trafią spółki transportowe, lotnicze i kolejowa. Chodzi m.in. o: Centralny Port Komunikacyjny, Polską Grupę Lotniczą, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polskie Koleje Państwowe, LOT Aircraft Maintenance, PKS Mrągowo, Polbus-PKS, Polmo Gniezno, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie spółka akcyjna w likwidacji, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej "Polonus", czy spółkę "Wars".

Zgodnie z projektem rozporządzenia Minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach energetycznych, paliwowych, wydobywczych i chemicznych. Pod jego nadzór trafią największe spółki energetyczne - PGE, Enea, Energa i Tauron oraz paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos oraz Lotos Petrobaltic. MAP będzie również nadzorować PGNiG.

Ze spółek górniczych projekt wymienia: Polską Grupę Górniczą, Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM oraz Węglokoks. MAP będzie nadzorować także Grupę Azoty oraz spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" i Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police", Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "Naftoport”, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica oraz Elektrociepłownia „Będzin”.

Minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w takich spółkach jak: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PKO BP, Totalizator Sportowy, Towarzystwo Finansowe „Silesia”, Poczta Polska, PL.2012+, Exatel, Giełda Papierów Wartościowych oraz w dwóch uzdrowiskach: "Krynica-Żegiestów" z siedzibą w Krynicy-Zdroju oraz "Uzdrowisko Rabka" z siedzibą w Rabce-Zdroju.

MAP ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach przemysłu rolnego m.in. Krajowej Spółce Cukrowej, Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach, Zakładach Mięsnych "Pekpol Ostrołęka" w Ławach, czy Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Pile „Zepterze".

Pod jego nadzór trafi także dziesięć Specjalnych Stref Ekonomicznych jak m.in.: Warmińsko-Mazurska SSE, Katowicka SSE, Łódzka SSE, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park".

Z projektu rozporządzenia wynika, że Agencja Rozwoju Przemysłu ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 96 spółkach, w tym „Polskie Nagrania”, Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil" czy warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Z projektu wynika, że Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 19 spółkach. Są to przede wszystkim spółki stoczniowe takie jak: Polska Żegluga Bałtycka, Stocznia Gdynia, Stocznia Szczecińska, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Centrum Logistyczne Gryf czy Centrum Techniki Okrętowej.

"Obecnie Minister Aktywów Państwowych, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (...) kieruje działami administracji rządowej: energia oraz gospodarka złożami kopalin. W związku z powyższym, w celu przekazania Ministrowi Aktywów Państwowych wykonywania praw z akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa konieczne jest wydanie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Jak wskazano, "zmiana rozporządzenia będzie miała wpływ na podmioty uprawnione do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, jak również na spółki, a tym samym na mienie państwowe". Projekt nie wpływa na działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorców; nie jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej. (PAP)

aop/ je/ ana/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 6 carlito1

Ło matko Bosko.... Zaś trzeba krzesełka dostawić.. wszak Pan ten będzie potrzebował dwórek, doradców, sekretarzy, limuzyn i ochrony.... " Kamieni kupa" cześć druga

! Odpowiedz
2 18 karbinadel

Komisarz Ludowy d/s Dojenia Majątku Państwowego. Któż lepiej się nada na to stanowisko niż towarzysz Sasin Jacek, ksywa "Ucho Prezesa"? On się na pewno nie postawi Najjaśniejszemu Panu, jak Banaś

! Odpowiedz
3 12 palestrina

nowy szef, nowe kierownictwo, odprawy i zatrudnienie kolejnych którym tez zarok 2 lata da sie odprawy, koło toczy się dalej. chyba zostane politykiem

! Odpowiedz
0 11 brmarcin

Zobaczymy o ile zmieni się zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych

! Odpowiedz
2 17 psokal

Czuję się bezpieczniej wiedząc że spółki mojego kraju są pod nadzorem człowieka który jeszcze do niedawna zachwycał się Banasiem, a Platformie zarzucał "chęć zniszczenia państwa polskiego".

A już tak bez ironii - był czas kiedy autentycznie ceniłem Sasina. Przykro patrzeć jak ten człowiek się stoczył. Jednak władza niszczy ludzi i PiS jest tego najdoskonalszym przykładem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 27 anty12

Magister historii bedzie kierowac 200 spolkami skarbu panstwa. Panstwo teoretyczne. Proponuje szybki kursk z ekomonii i moze zastapic pinikia. Trzymajcie sie z daleka od PPK i innych dziwolagow panstwowych. TAm to mozna sie nakrasc i uciec za granice do szytow. No i co mi zrobicie ? :)

! Odpowiedz
0 27 staryznajomy

I dlatego od akcji państwowych spółek trzymam sie z daleka!

! Odpowiedz
1 47 _emisariusz

Nikodem Dyzma naszych czasów, który w życiu nie prowadził żadnego biznesu otrzymuje władzę nad 200 spółkami. Ten człowiek nie potrafi nawet bilansu poprawnie zinterpretować a już jest wiceministrem. I niech mi ktoś powie, że mam swoje środki oddawać do państwowego programu PPK :D

! Odpowiedz
2 25 rekin1986

Oni są wszyscy po jednych pieniądzach bez względu z której strony sejmu siedzą

Cyrk ten sam od 1989

Ustawa o rachunkowości to jedno ordynacja podatkowa to drugie kodeks spółek handlowych to trzecie a MSR i MSSF to czwarte a prawo bankowe to piąte już o MFW to mi się nie chce nawet wspominać

Niestety socjaldemokracja kosztuje zawsze najwięcej bo kalkuluje się ile głosów można kupić w zamian za stołek tak wygląda nasze rządzenie od 1989

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.