REKLAMA

Minister aktywów państwowych ma nadzorować ponad 200 spółek

2019-12-06 14:44
publikacja
2019-12-06 14:44

Ponad 200 spółek ma trafić pod nadzór ministra Aktywów Państwowych - wynika z projektu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów dot. wykonywania prawa z akcji w spółkach Skarbu Państwa. Chodzi m.in. o PKN Orlen, PZU, PGNiG, PKP SA, PKO BP, Polską Grupę Lotniczą, PGZ, Centralny Port Komunikacyjny.

/ Kancelaria Premiera RP

W piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa.

Przypomniano, że 15 listopada 2019 r. powołany został Minister Aktywów Państwowych, który zgodnie z przyjętymi założeniami ma wykonywać prawa z akcji lub udziałów w większości spółek Skarbu Państwa.

Zgodnie z projektem, minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach przemysłu zbrojeniowego m.in. w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, Polskim Holdingu Obronnym, Wojskowych Zakładach Lotniczych, Wojskowych Zakładach Łączności z siedzibą w Czernicy, Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych z Dęblina. Ministrowi mają również podlegać: Polski Holding Obronny z Warszawy, Stocznia Marynarki Wojennej w upadłości likwidacyjnej z siedzibą w Gdyni, Huta Łabędy z siedzibą w Gliwicach, Huta Stalowa Wola oraz spółka Rosomak z siedzibą w Siemianowicach Śląskich.

Z projektu rozporządzenia wynika, że pod nadzór ministra Aktywów Państwowych trafią spółki transportowe, lotnicze i kolejowa. Chodzi m.in. o: Centralny Port Komunikacyjny, Polską Grupę Lotniczą, PKP Polskie Linie Kolejowe, Polskie Koleje Państwowe, LOT Aircraft Maintenance, PKS Mrągowo, Polbus-PKS, Polmo Gniezno, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Częstochowa w Częstochowie spółka akcyjna w likwidacji, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej "Polonus", czy spółkę "Wars".

Zgodnie z projektem rozporządzenia Minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach energetycznych, paliwowych, wydobywczych i chemicznych. Pod jego nadzór trafią największe spółki energetyczne - PGE, Enea, Energa i Tauron oraz paliwowe - PKN Orlen, Grupa Lotos oraz Lotos Petrobaltic. MAP będzie również nadzorować PGNiG.

Ze spółek górniczych projekt wymienia: Polską Grupę Górniczą, Jastrzębską Spółkę Węglową, KGHM oraz Węglokoks. MAP będzie nadzorować także Grupę Azoty oraz spółki Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" i Grupa Azoty Zakłady Chemiczne "Police", Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych "Naftoport”, Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica oraz Elektrociepłownia „Będzin”.

Minister Aktywów Państwowych ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w takich spółkach jak: Powszechny Zakład Ubezpieczeń, PKO BP, Totalizator Sportowy, Towarzystwo Finansowe „Silesia”, Poczta Polska, PL.2012+, Exatel, Giełda Papierów Wartościowych oraz w dwóch uzdrowiskach: "Krynica-Żegiestów" z siedzibą w Krynicy-Zdroju oraz "Uzdrowisko Rabka" z siedzibą w Rabce-Zdroju.

MAP ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w spółkach przemysłu rolnego m.in. Krajowej Spółce Cukrowej, Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach, Zakładach Mięsnych "Pekpol Ostrołęka" w Ławach, czy Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Pile „Zepterze".

Pod jego nadzór trafi także dziesięć Specjalnych Stref Ekonomicznych jak m.in.: Warmińsko-Mazurska SSE, Katowicka SSE, Łódzka SSE, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna czy Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park".

Z projektu rozporządzenia wynika, że Agencja Rozwoju Przemysłu ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 96 spółkach, w tym „Polskie Nagrania”, Bydgoskie Zakłady Przemysłu Gumowego "Stomil" czy warszawski Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Z projektu wynika, że Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma wykonywać prawa z akcji Skarbu Państwa w 19 spółkach. Są to przede wszystkim spółki stoczniowe takie jak: Polska Żegluga Bałtycka, Stocznia Gdynia, Stocznia Szczecińska, Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, Centrum Logistyczne Gryf czy Centrum Techniki Okrętowej.

"Obecnie Minister Aktywów Państwowych, na mocy rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Aktywów Państwowych (...) kieruje działami administracji rządowej: energia oraz gospodarka złożami kopalin. W związku z powyższym, w celu przekazania Ministrowi Aktywów Państwowych wykonywania praw z akcji lub udziałów należących do Skarbu Państwa konieczne jest wydanie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonują inni niż Prezes Rady Ministrów członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji projektu.

Jak wskazano, "zmiana rozporządzenia będzie miała wpływ na podmioty uprawnione do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, jak również na spółki, a tym samym na mienie państwowe". Projekt nie wpływa na działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorców; nie jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej. (PAP)

aop/ je/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (9)

dodaj komentarz
carlito1
Ło matko Bosko.... Zaś trzeba krzesełka dostawić.. wszak Pan ten będzie potrzebował dwórek, doradców, sekretarzy, limuzyn i ochrony.... " Kamieni kupa" cześć druga
karbinadel
Komisarz Ludowy d/s Dojenia Majątku Państwowego. Któż lepiej się nada na to stanowisko niż towarzysz Sasin Jacek, ksywa "Ucho Prezesa"? On się na pewno nie postawi Najjaśniejszemu Panu, jak Banaś
palestrina
nowy szef, nowe kierownictwo, odprawy i zatrudnienie kolejnych którym tez zarok 2 lata da sie odprawy, koło toczy się dalej. chyba zostane politykiem
brmarcin
Zobaczymy o ile zmieni się zatrudnienie na stanowiskach kierowniczych
psokal
Czuję się bezpieczniej wiedząc że spółki mojego kraju są pod nadzorem człowieka który jeszcze do niedawna zachwycał się Banasiem, a Platformie zarzucał "chęć zniszczenia państwa polskiego".

A już tak bez ironii - był czas kiedy autentycznie ceniłem Sasina. Przykro patrzeć jak ten człowiek się
Czuję się bezpieczniej wiedząc że spółki mojego kraju są pod nadzorem człowieka który jeszcze do niedawna zachwycał się Banasiem, a Platformie zarzucał "chęć zniszczenia państwa polskiego".

A już tak bez ironii - był czas kiedy autentycznie ceniłem Sasina. Przykro patrzeć jak ten człowiek się stoczył. Jednak władza niszczy ludzi i PiS jest tego najdoskonalszym przykładem.
anty12
Magister historii bedzie kierowac 200 spolkami skarbu panstwa. Panstwo teoretyczne. Proponuje szybki kursk z ekomonii i moze zastapic pinikia. Trzymajcie sie z daleka od PPK i innych dziwolagow panstwowych. TAm to mozna sie nakrasc i uciec za granice do szytow. No i co mi zrobicie ? :)
staryznajomy
I dlatego od akcji państwowych spółek trzymam sie z daleka!
_emisariusz
Nikodem Dyzma naszych czasów, który w życiu nie prowadził żadnego biznesu otrzymuje władzę nad 200 spółkami. Ten człowiek nie potrafi nawet bilansu poprawnie zinterpretować a już jest wiceministrem. I niech mi ktoś powie, że mam swoje środki oddawać do państwowego programu PPK :D
rekin1986
Oni są wszyscy po jednych pieniądzach bez względu z której strony sejmu siedzą

Cyrk ten sam od 1989

Ustawa o rachunkowości to jedno ordynacja podatkowa to drugie kodeks spółek handlowych to trzecie a MSR i MSSF to czwarte a prawo bankowe to piąte już o MFW to mi się nie chce nawet wspominać

Niestety
Oni są wszyscy po jednych pieniądzach bez względu z której strony sejmu siedzą

Cyrk ten sam od 1989

Ustawa o rachunkowości to jedno ordynacja podatkowa to drugie kodeks spółek handlowych to trzecie a MSR i MSSF to czwarte a prawo bankowe to piąte już o MFW to mi się nie chce nawet wspominać

Niestety socjaldemokracja kosztuje zawsze najwięcej bo kalkuluje się ile głosów można kupić w zamian za stołek tak wygląda nasze rządzenie od 1989

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki