REKLAMA

Minister Moskwa apeluje o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z systemu handlu emisjami UE

2022-11-19 14:02
publikacja
2022-11-19 14:02

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zaapelowała m.in. do KE o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z unijnego systemu handlu emisjami - wynika z listu, do którego dotarła PAP. Zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych do szybkich zmian w ogrzewaniu nie jest słusznym kierunkiem - dodała.

Minister Moskwa apeluje o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z systemu handlu emisjami UE
Minister Moskwa apeluje o wyłączenie budynków gospodarstw domowych z systemu handlu emisjami UE
fot. JOHANNA GERON / / Reuters

Chodzi o list minister Moskwy wysłany do przedstawicieli trzech unijnych instytucji - wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa, europosła i głównego negocjatora Parlamentu Europejskiego ds. reformy ETS, unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 Petera Liese oraz wicepremiera Czech Mariana Jureczki. Czechy kierują pracami w Radzie UE.

Informację o liście szefowej MKiŚ, jako pierwsza w sobotę podała brukselska korespondentka Polskiego Radia.

W liście minister Moskwy, do którego dotarła PAP, szefowa resortu klimatu napisała, że Polska bardzo uważnie śledziła dyskusję na temat rozszerzenia unijnego systemu handlu emisjami (ETS) na transport i budynki "niestety z rosnącym niepokojem".

Jak wskazała Anna Moskwa, Pakiet "Fit for 55" został przygotowany, zanim dotknęła nas globalnie pandemia i zanim Rosja rozpoczęła barbarzyńską wojnę w Europie. Podkreśliła, że nie wzięto pod uwagę skutków tych wydarzeń i konsekwencji dla poszczególnych państw członkowskich.

Jej zdaniem, znaleźliśmy się w "czasach kryzysu cen energii". "Przygotowujemy się na ciężkie czasy i trudną zimę. Ceny węgla, ropy i gazu biją historyczne rekordy, czyniąc nasze gospodarstwa domowe jeszcze bardziej bezbronnymi w tych niespokojnych czasach" - wskazała. Jak dodała, "chcemy, aby naszym obywatelom zimą było ciepło i bezpiecznie".

"Z tego powodu gorąco apeluję o wyłączenie gospodarstw domowych z nowego systemu rynkowego (ETS-PAP), ponieważ ciepły dom zimą nie powinien być towarem rynkowym, ale prawem obywateli" - podkreśliła minister. Przypomniała, że Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie tym rozszerzeniem i zaproponował wyłączenie budynków gospodarstw domowych z zakresu ETS.

"Nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi, dla których tworzymy polityki, ponieważ jest to sprzeczne z zasadami UE. Nakładanie dodatkowych podatków (...), zwłaszcza zmuszanie najbiedniejszych gospodarstw domowych (...) do dokonywania szybkich zmian ogrzewania, nie jest słusznym kierunkiem i jest błędnym wyborem dla skutecznej polityki klimatycznej" - podkreślił w liście minister Moskwa.

Parlament Europejski postuluje stworzenie nowego systemu handlu emisjami, który od 2024 r. obejmowałby paliwa przeznaczone dla komercyjnego transportu drogowego oraz budynków; do 2029 r. miałby zostać z niego wyłączony transport prywatny i budynki mieszkalne. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta, Michał Boroń

aop/ mick/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Otwórz konto firmowe w Banku Millennium i zgarnij PREMIĘ

Komentarze (3)

dodaj komentarz
samsza
Jak można pomawiać kochaną Unię, że 1) nie zamierza przestrzegać karty praw podstawowych 2) że zamiast funduszy będzie przysyłać rachunki do zapłaty.
arzab
Ta członka PiS-owskiego rządu wytyka innym nakładanie dodatkowych podatków ! Nie no, trzymajcie mnie, istnieje jeszcze jakiś próg bezczelności i obłudy ?
marix2021
To po to wymyślili ,,świadectwa energetyczne,, Miejmy nadzieję, że ta cała ,,UE,, padnie do tego czasu.

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki