Minister: Dla Wielkiej Brytanii jest za wcześnie na przystąpienie do TPP

Jest za wcześnie na to, by W. Brytania starała się o przyjęcie do Transpacyficznej Umowy o Wolnym Handlu (TPP) - oświadczył w środę brytyjski minister handlu międzynarodowego Liam Fox. Wcześniej "Financial Times" napisał, że Londyn prowadzi na ten temat rozmowy.

Fox, który składa wizytę w Pekinie, gdzie omawia przyszłe stosunki handlowe z Chinami, powiedział, że nie wiadomo jeszcze, jak będzie wygładzała unia państw azjatyckich i czy okaże się sukcesem, a więc Wielka Brytania nie może jeszcze zabiegać o przystąpienie do takiego porozumienia.

Brytyjski dziennik napisał w środę, że przedstawiciele rządu W. Brytanii już przeprowadzili nieformalne rozmowy w sprawie przystąpienia kraju do zrzeszającej 11 państw azjatyckich TPP, co miałoby pobudzić brytyjski eksport po brexicie.

Fox dodał, że W. Brytania chce być krajem otwartym, a zatem nie wyklucza zawarcia porozumień handlowych w przyszłości. "Zachowamy otwarty umysł i będziemy chcieli rozmawiać z naszymi globalnymi partnerami handlowymi" - oznajmił.

Prezydent USA Donald Trump wycofał Stany Zjednoczone z TPP w styczniu 2017 roku, ale pozostali członkowie układu podjęli w listopadzie decyzję o wdrożeniu tego projektu, który był flagową inicjatywą administracji poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy. Jednak szczegóły porozumienia nadal są przedmiotem negocjacji.

"FT" przypomniał w środowym artykule, że Wielka Brytania zgodnie z prawem nie może podpisać żadnej umowy handlowej zanim nie wyjdzie z UE, co ma nastąpić w marcu 2019.

fit/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil