Minister: Czterodniowy tydzień pracy możliwy w Rosji za 40-50 lat

W Rosji trwa dyskusja o skróceniu do czterech dni tygodnia pracy, rozpoczęta na wysokim szczeblu przez premiera Dmitrija Miedwiediewa. Eksperci są sceptyczni, a minister pracy Maksim Topilin uważa, że czterodniowy tydzień pracy jest możliwy za 40-50 lat.

(Bankier.pl)

„Przyszłość należy do czterodniowego tygodnia pracy jako podstawy kontraktu socjalno-pracowniczego” – powiedział Miedwiediew na konferencji w Genewie na początku czerwca. Później premier zastrzegł, że nie jest to zmiana, która powinna się odbyć „w tej sekundzie” i że powinien jej towarzyszyć wzrost wydajności pracy. Dodał, że uwzględnić należy zarówno interesy pracowników, jak i pracodawców.

Resort pracy ma do końca września przedstawić Miedwiediewowi swoje stanowisko w sprawie czterodniowego tygodnia. Minister Topilin już ocenił, że skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień jest możliwe w Rosji za 40-50 lat. Szefowie resortów gospodarki i przemysłu, Maksim Orieszkin i Denis Manturow, nie określili żadnych perspektyw czasowych, ale wypowiadają się sceptycznie. Zdaniem Orieszkina Rosjanie powinni pracować bardziej efektywnie i więcej zarabiać, a dyskusja o czterech dniach pracy będzie możliwa, gdy te wskaźniki uda się osiągnąć.

Do dyskusji włączyli się eksperci, w tym nawet lekarze. Niektórzy wyrazili obawy, że dodatkowy wolny dzień będzie szkodliwy: rzadkie są przypadki, że pojawiający się czas wolny ludzie przeznaczają na rozwój czy ruch, częściej wybierają lenistwo. Władze Rosji często deklarują, że przyszłość należy do sztucznej inteligencji i wysokich technologii, ale w rozwijaniu robotyzacji, która powinna zwiększyć wydajność pracy, Rosja jest na razie opóźniona.

Ekonomiści już wcześniej wskazywali, że Rosja pozostaje w tyle za innymi krajami pod względem wydajności pracy. W obecnej sytuacji gospodarczej rząd powinien raczej stwarzać możliwości, by Rosjanie mogli więcej pracować i więcej za tę pracę otrzymywać – powiedział w radiu NSN były minister gospodarki Jewgienij Jasin. „Nie jest nam to potrzebne” – powiedział Jasin, komentując pomysł czterech dni roboczych. „Ja myślałbym, jak podnosić wydajność pracy, jak pracować więcej i jak podwyższać poziom życia” – dodał.

Rosjanie, którzy cenią czas wolny, spędzany wspólnie z rodziną, na ideę czterodniowego tygodnia pracy reagują na razie ostrożnie. Sondaż ośrodka Fundacja Opinii Publicznej (FOM) pokazał co prawda, że 53 procent Rosjan popiera ten pomysł, podczas gdy. 34 procent uznało, że zabieranie jednego dnia pracy nie jest konieczne. Jednak w sondażu innego ośrodka, WCIOM, 43 procent badanych wyraziło obawę, że skrócenie tygodnia pracy poskutkuje spadkiem płac i poziomu życia.

Precedensy czterodniowego tygodnia pracy już są, ale świadczące o problemach. O zamiarze przejścia na krótszy tydzień roboczy powiadomiły zakłady GAZ, o niepełnym czasie pracy wspominano w niektórych zakładach przemysłu obronnego. W obu przypadkach jest to sytuacja wymuszona, wynikająca z faktu, że zakłady nie mogą w pełni wykorzystać swoich mocy produkcyjnych.

Rosja jest w trakcie trudnego procesu stopniowego podnoszenia wieku emerytalnego, co oznacza, że Rosjanie dłużej pozostawać będą na rynku pracy. Obecny poziom bezrobocia jest niski – według danych z lipca wyniósł 4,5 proc. Jednak Bank Centralny w komunikacie z 6 września wskazał, że bezrobocie na „historycznie niskim poziomie” wynika nie ze wzrostu popytu na pracę, a „z równoczesnego zmniejszenia liczby zatrudnionych i liczby ludności zdolnej do pracy”.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ ap/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 carlito1

40-50 lat? to się nazywa myślenie długofalowe

! Odpowiedz
0 3 search

Polska tez tego potrzebuje a moze przez 3,5 dnia praca i polowa odpoczynek z dniami urlopowymi do 60 dni

! Odpowiedz
5 9 _xyz

No tak, ten kraj to kraina miodem płynąca, więc mogą zacząć walić w trupa przez 3 dni

! Odpowiedz
8 6 drabio

Brak słów. A co z kulturą pracy, wydajnością, rozwojem społecznym, ogólna świadomość w społeczeństwie tego że należy dbać o zdrowie, rodzinę, że władza dba o ludzi ich sprawy? Pojęcie społeczne w świadomości elit współczesnej Rosji to czarna dziura. Dlatego Rosja się zapada, ale czego spodziewać się po ludziach którzy poziom intelektualny zawdzięczają postczekistowskiej edukacji... Wystarczy przyjrzeć się wypowiedziom, pojęciom jakich używa, sposób jak rozumie świat ta wierchuszka, oni nadal zachowują się tak jakby byli oderwani od społecznej rzeczywistości w ich kraju.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 10 jes

Za tyle lat to już nie będzie Rosji.

! Odpowiedz
2 15 1984

Cicho, bo jeszcze nasi na kolejnej przedwyborczej konwencji to ogłoszą. Pytanie kto pierwszy: PiS, POKO, Lewica czy inny plankton?

! Odpowiedz
11 15 marianpazdzioch

Szybciej się wykoleją. Oby się udało.

! Odpowiedz
33 9 ajwaj

""Uderz w dziaslo,
PISy hejt na sluzbie""

Przyslowie bylo
Kawe nie zrobisz - a ludzie Misiewicza z krzaków sie wyczolguja.

! Odpowiedz
26 8 ajwaj

I 69 minusjów PISac > lubie okragle liczby

! Odpowiedz
1 2 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil