REKLAMA
WEBINAR

Minister Buda: Największe banki chętne do wprowadzenia "Bezpiecznego kredytu"

2023-05-29 08:32
publikacja
2023-05-29 08:32

Trzy największe banki w Polsce zadeklarowały chęć i gotowość wprowadzenia do oferty rządowego programu "Bezpieczny kredyt" - powiedział w poniedziałek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda w Programie 1 Polskiego Radia. 3 lipca wprowadzamy produkt w życie - dodał.

Minister Buda: Największe banki chętne do wprowadzenia "Bezpiecznego kredytu"
Minister Buda: Największe banki chętne do wprowadzenia "Bezpiecznego kredytu"
fot. Jacek Szydłowski / / Forum

W ubiegły piątek parlament zakończył pracę nad ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. bezpieczny kredyt z dopłatą państwa do rat i konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową z budżetu państwa. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie będą mogły mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

"Przeszliśmy już całą ścieżkę legislacyjną, (...) teraz czekamy na decyzję pana prezydenta. I zgodnie z planem 3 lipca wprowadzamy produkt w życie - zarówno kredyt mieszkaniowy 2 proc., jak i konto mieszkaniowe" - powiedział Buda w poniedziałek w Programie 1 Polskiego Radia.

Reklama

Jak dodał, "trzy największe banki już zadeklarowały chęć uczestnictwa i gotowość w tym momencie wprowadzenia do oferty tego produktu". "Reszta się przygotowuje. Zakładam, że absolutnie większość banków w tym programie będzie" - ocenił minister rozwoju i technologii.

Buda: Mieszkań na rynku nie brakuje

Buda przekazał, że pozytywne informacje płyną też z samego rynku mieszkaniowego. "Były zapowiedzi, że mieszkań może nie być, mieszkań może braknąć. Nic z tych rzeczy. Ta górka budowy mieszkań w 2022 r., czyli ponad 238 tys. powoduje, że na rynku jest nadal sporo mieszkań, które w ramach tego programu mogą być kupione" - stwierdził.

Program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch filarów. Jednym z nich jest bezpieczny kredyt 2 proc. (system dopłat do kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu), drugim - Konto Mieszkaniowe (czyli pomoc w oszczędzaniu na zakup mieszkania). Oba instrumenty mają wspomóc osoby do 45. roku życia, które są już gotowe kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom jednorodzinny lub planują to w przyszłości.

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu będzie można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane). "Bezpieczne kredyty" będą udzielane przez banki, które zawrą w tej sprawie umowę z BGK.

Ustawa wprowadza specjalne konto oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Przepisy dotyczące bezpiecznego kredytu i konta mieszkaniowego mają wejść w życie 1 lipca br. Zmiany w zakresie umów rezerwacyjnych i deweloperskich zaczną obowiązywać po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
my_kroolik
Najbardziej mnie śmieszy postulat stałych stóp % w kredytach hipotecznych. Żeby to się udało, rząd planuje dopuszczenie do emitowania przez banki listów zastawnych - uwaga - dla klientów indywidualnych!!! I teraz najlepsze: te listy to takie długoterminowe, niskooprocentowane obligacje na stopie stałej. Niby można je sprzedać, ale Najbardziej mnie śmieszy postulat stałych stóp % w kredytach hipotecznych. Żeby to się udało, rząd planuje dopuszczenie do emitowania przez banki listów zastawnych - uwaga - dla klientów indywidualnych!!! I teraz najlepsze: te listy to takie długoterminowe, niskooprocentowane obligacje na stopie stałej. Niby można je sprzedać, ale ich notowania wahają się podobnie jak akcje. Przykładowo, obligacje Skarbu Państwa z wykupem w 2040 roku, są obecnie notowane poniżej 60% swojego nominału. Wyobraźmy sobie - idzie babcia do banku założyć lokatę, a oni jej sprzedają - listy zastawne, jak kiedyś obligacje Getbacku. Za rok czy dwa babcia chce sprzedać, a tutaj - OK, ale za pół ceny. Banki na życzenie Komisji Nadzoru Finansowego, chcą tego wyemitować na 150 MILIARDÓW zł. Dla przypomnienia - przy upadku Getin Banku, publiczność umoczyła 700 milionów. Super pomysł - żeby kredytobiorcy mieli stałe raty, to mają to sfinansować ci, którzy jeszcze mają oszczędności. To jest dopiero skok na kasę!
jsunday

Zagadka - ile jelonków będzie płaciło ratę 3K PLN miesięcznie plus opłaty???? buahahahahhaaha

Znikoma ilość, za chwilę wszyscy będą obniżać ceny nieruchomości po -5% na miesiąc ;-)))

Szacunkowa rata w programie "Bezpieczny Kredyt 2%" (na 30 lat.)
300 tys. - 1658 zł
350 tys. - 1935 zł
400 tys.

Zagadka - ile jelonków będzie płaciło ratę 3K PLN miesięcznie plus opłaty???? buahahahahhaaha

Znikoma ilość, za chwilę wszyscy będą obniżać ceny nieruchomości po -5% na miesiąc ;-)))

Szacunkowa rata w programie "Bezpieczny Kredyt 2%" (na 30 lat.)
300 tys. - 1658 zł
350 tys. - 1935 zł
400 tys. - 2211 zł
450 tys. - 2488 zł
500 tys. - 2764 zł
550 tys. - 3040 zł
600 tys. - 3317 zł
tomkooo
czyli lapanie jeleni na 2%, a za rok stopy grubo ponizej 2% ?
men24a
Nic z tego nie rozumiem.
Ponoć mieszkania ciągle drożeją to jak wprowadzimy następną grupę kupujących to po ile ja sprzedam swoją kawalerkę ? Trochę głupio wziąść milion złotych ?
Co ten PiS chce osiągnąć ? Godna cenę aby Obajtek z 40-stu nieruchomości się wyprzedał ?
Morawiecki już chyba żałuje, że wyprzedał się z ziemi
Nic z tego nie rozumiem.
Ponoć mieszkania ciągle drożeją to jak wprowadzimy następną grupę kupujących to po ile ja sprzedam swoją kawalerkę ? Trochę głupio wziąść milion złotych ?
Co ten PiS chce osiągnąć ? Godna cenę aby Obajtek z 40-stu nieruchomości się wyprzedał ?
Morawiecki już chyba żałuje, że wyprzedał się z ziemi i mieszkań. Może ma jeszcze te przepisane na żonę
prawnuk
Państwo chyba nie ma na co wydawać pieniędzy. Kredyt mieszkaniowy jest kredytem tanim. Jesli mamy do niego dopłacać to na rozsądnych zasadach.
A 2% przy inflacji 15% to błąd.

Trzeba przyuwrócić to co było za PO - państwo przez 8 lat wykupuje połowę odsetek w postaci połowy wiboru. i nic wiecej.
prawnuk
bezpieczny kredyt mieszkaniowy, to taki, w którym mogę oddać klucze bankowi, i nie mieć długu
nostsherlock
Zupełnie jakby powiedzieć "głodni są chętni żeby coś zjeść". Oczywiście, że banki chętnie będą uczestniczyć w programie, w końcu to kasa dla banków z publicznych pieniędzy
bartsson
TO JEST BEZPIECZNY KREDYT ALE TYLKO DLA BANKU, ŁAPIEMY JELENIA NA 10 LAT CO BĘDZIE PŁACIŁ RATY I KWICZAŁ, MIESZKANIA SPRZEDAĆ NIE MOŻE, NA OPROCENMTOWANIE ZMIENNE PRZEJŚĆ NIE MOŻE, IDEALNY NIEWOLNIK BAKSTERKI. BANKI BĘDĄ MIAŁY DZIEKI "POMOCY" PAŃSTWA DOCHÓW GWARANTOWANY.

Powiązane: Bezpieczny kredyt 2 proc.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki