REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Minister klimatu: Będą dofinansowania do inwestycji zwiększających efektywność energetyczną

2021-11-30 18:16
publikacja
2021-11-30 18:16
Minister klimatu: Będą dofinansowania do inwestycji zwiększających efektywność energetyczną
Minister klimatu: Będą dofinansowania do inwestycji zwiększających efektywność energetyczną
fot. Brett Sayles / / Pexels

Od nowego roku ruszają tzw. programy dofinansowań do przedsięwzięć zwiększających efektywność energetyczną - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Napisano, że od 1 stycznia 2022 roku uruchomione zostaną tzw. programy bezzwrotnych dofinansowań w ramach realizacji obowiązku uzyskania oszczędności energii (systemów świadectw efektywności energetycznej) przez podmioty zobowiązane.

"Będzie to możliwe dzięki opublikowanemu 29 listopada 2021 r. rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wartości referencyjnych oszczędności energii finalnej dla przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej oraz w sprawie sposobu obliczania tych wartości" - czytamy.

Przypomniano, że programy dofinansowań zostały wprowadzone w znowelizowanej w 2021 roku ustawie o efektywności energetycznej jako alternatywie dla podmiotów zobowiązanych w zakresie rozliczania obowiązku oszczędności energii.

Napisano, że podmioty zobowiązane (lub podmioty przez nie upoważnione) mogą realizować programy bezzwrotnych dofinansowań w celu współfinansowania przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej u odbiorcy końcowego (np. gospodarstwa domowe, MŚP). Przedsięwzięcia te mają polegać na: wymianie urządzeń lub instalacji służących do ogrzewania lub przygotowania ciepłej wody użytkowej na urządzenia lub instalacje charakteryzujące się wyższą klasą efektywności energetycznej; przyłączeniu do sieci ciepłowniczej.

Wyjaśniono, że założeniem programu jest przyspieszenie procesu modernizacji indywidualnych źródeł ciepła w celu przeciwdziałania zanieczyszczeniu powietrza w Polsce. "Należy to uznać za istotne wsparcie dla programu +Czyste Powietrze+ i działań mających na celu poprawę jakości powietrza w kraju" - czytamy w informacji MKiŚ.

Ponadto - jak zaznaczono - programy dofinansowań pozwolą także na odblokowanie inwestycji proefektywnościowych u małych odbiorców końcowych, tj. w gospodarstwach domowych, przez spółki działające na rynku energii.

Napisano, że podmiot zobowiązany, który chciałby rozpocząć realizację programu dofinansowań w 2022 roku, powinien sporządzić regulamin programu dofinansowań i przekazać jego kopię do prezesa URE najpóźniej do 15 grudnia 2021 roku. (PAP)

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki