REKLAMA

Mimo zachęt indywidualne konta emerytalne nie kuszą

2004-12-22 08:19
publikacja
2004-12-22 08:19
Polacy nie zainteresowali się możliwością skorzystania z oferty indywidualnych kont emerytalnych – zauważa dzisiejsza „Gazeta Prawna”. Zamiast spodziewanych 3 mln indywidualnych kont emerytalnych, na oszczędzanie w IKE zdecydowało się jedynie 100 tys. Polaków. Zdaniem specjalistów zwolnienie podatkowe dla zysków z inwestycji o wartości 3435 zł rocznie jest zbyt niskie, a z drugiej strony zbyt liczne są ograniczenia ustawowe w wykorzystaniu środków z IKE.

Długi horyzont inwestycji oraz nadal nieuświadomiona niska wartość przyszłych emerytur z podstawowych form systemu emerytalnego, z tzw. pierwszego i drugiego filara (ZUS i otwarte fundusze emerytalne OFE), nie motywują do skorzystania z oferty instytucji finansowych w zakresie IKE. Najwięcej IKE otworzyła grupa PZU, na koniec listopada było to blisko 32 tys. umów.

Zachęcenie większej liczby klientów do skorzystania z IKE wymagałoby, jak podkreślają bankowcy, zastosowania większych zachęt podatkowych. Ciekawym rozwiązaniem na oszczędzanie w IKE może być zakup dziesięcioletnich obligacji, które nawet po ewentualnym opłaceniu podatku są relatywnie opłacalną formą inwestycji. Dodatkowo po sprzedaży obligacji mamy prawo do zatrzymania środków w ramach IKE i przetransferowanie w inną formę inwestycji.

BP.
Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki