REKLAMA

Miller: rząd musi zająć stanowisko wobec OFE

2013-04-02 08:52
publikacja
2013-04-02 08:52
Rząd powinien zająć stanowisko w sprawie przyszłości OFE. Lider SLD Leszek Miller powiedział w radiowej Jedynce, że po kilku latach od reformy emerytalnej Jerzego Buzka, można uznać ją za nieudaną.

Zdaniem Millera są cztery wyjścia z sytuacji. Pierwsza to likwidacja OFE i przekazanie zgromadzonych w nich środków do ZUS-u, druga to utworzenie państwowego OFE, przy zachowaniu prywatnych funduszy, trzecia to dobrowolność przynależności do ZUS-u lub OFE. Jeśli rząd nie zdecyduje się na reformę systemu emerytalnego, to SLD proponuje obniżenie składek na Otwarte Fundusze Emerytalne do 2 procent.

Ewentualny projekt likwidacji OFE nie będzie łatwy do realizacji - prognozuje Leszek Miller. Tak szef Sojuszu komentuje dzisiejsze informacje "Pulsu Biznesu" z których wynika, że minister skarbu, w piśmie skierowanym do ministra pracy, twardo staje po stronie funduszy. Według Millera, wielu wpływowych polityków, a także część mediów stanie w obronie OFE, bo po prostu leży to w ich interesie.

Dyskusję nad przyszłością OFE wywołała propozycja Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, która chce, aby emerytury z tzw. drugiego filara emerytalnego były wypłacane tylko przez określony czas. Środki zgromadzone na koncie byłyby dzielone na równe części i wypłacane co miesiąc. Właściciel konta w OFE mógłby wykupić również cały zgromadzony kapitał naraz. Komentując tę propozycję minister finansów Jacek Rostowski stwierdził, że rząd nigdy nie zgodzi się na takie rozwiązanie.PR1/IAR/jp/nyg
Źródło:IAR
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~Karol1212
ZLIKWIDOWAĆ OFE i to jak najprędzej. Dosyć rozgrabiania i przeżerania naszych pieniędzy przez prezesów i nierobów z OFE. ZLIKWIDOWAĆ OFE, a pieniądze przelać do ZUS-u, zanim całkiem wyparują. Wspomoże to budżet i emerytów. Niech nieroby z OFE znajdą sobie inne miejsce do walenia w bambuko. My ludzie pracy chcemy należeć ZLIKWIDOWAĆ OFE i to jak najprędzej. Dosyć rozgrabiania i przeżerania naszych pieniędzy przez prezesów i nierobów z OFE. ZLIKWIDOWAĆ OFE, a pieniądze przelać do ZUS-u, zanim całkiem wyparują. Wspomoże to budżet i emerytów. Niech nieroby z OFE znajdą sobie inne miejsce do walenia w bambuko. My ludzie pracy chcemy należeć do ZUS-u, a nie złodziejskich na siłe wciśniętych OFE.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki