REKLAMA

Millennium chce nadal poprawiać marżę odsetkową i utrzymać udział w sprzedaży hipotek

2017-07-25 12:44
publikacja
2017-07-25 12:44

Bank Millennium chce dalej podwyższać marżę odsetkową, obniżając średni koszt depozytów oraz zmieniając strukturę portfela kredytowego - poinformowali na konferencji przedstawiciele banku. Millennium liczy na utrzymanie obecnego ponad 6-proc. udziału w sprzedaży nowych kredytów hipotecznych oraz wzrost udziału w sprzedaży pożyczek gotówkowych.

"Będziemy nadal starali się obniżać średni koszt depozytów, choć z każdym kwartałem jest to coraz trudniejsze ze względu na spadek kosztu, który już odnotowaliśmy. W przypadku strony kredytowej będziemy chcieli co najmniej utrzymać obecną marżę, a ewentualny wzrost może pochodzić raczej ze zmiany struktury portfela kredytów – większy udział pożyczek konsumenckich, mniej walutowych kredytów hipotecznych i stabilny portfel złotowych hipotek" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Fernando Bicho, wiceprezes banku.

W drugim kwartale marża odsetkowa netto banku wzrosła do 2,56 proc. z 2,47 proc. kwartał wcześniej. Średnie oprocentowanie kredytów wzrosło w tym okresie do 4,09 proc. z 4,03 proc., a oprocentowanie depozytów spadło do 1,08 proc. z 1,15 proc. W drugim kwartale 2016 roku marża odsetkowa wynosiła 2,44 proc., oprocentowanie kredytów 4,20 proc., a oprocentowanie depozytów 1,31 proc.

Zarząd Banku Millennium chce utrzymać obecny, ponad 6-proc. udział w sprzedaży nowych kredytów hipotecznych. W drugim kwartale sprzedaż hipotek w Banku Millennium sięgnęła 628 mln zł i była o 47 proc. wyższa w porównaniu z pierwszym kwartałem. Rok wcześniej bank sprzedał kredyty hipoteczne o wartości 253 mln zł.

"Obecnie sprzedaż kredytów hipotecznych jest na satysfakcjonującym poziomie, posiadamy ponad 6 proc. udział w rynku. Podoba nam się również w jakim miejscu jest rynek w zakresie cen kredytów oraz ich profilu ryzyka" - powiedział Bicho.

Millennium liczy na wzrost udziału w sprzedaży kredytów gotówkowych do 5 proc. z ponad 4 proc. obecnie. W drugim kwartale sprzedaż pożyczek w banku wzrosła kwartalnie o 2,6 proc. do 572 mln zł. W drugim kwartale 2016 roku bank sprzedał kredyty o wartości 647 mln zł.

"W zakresie kredytów gotówkowych chcemy uzyskać wyższy udział w sprzedaży niż obecne 4 proc. Liczymy raczej na 5 proc. udziału rynkowego, co oznaczałoby, że musielibyśmy sprzedawać o około 25 proc. więcej pożyczek niż obecnie, oczywiście przy odpowiedniej cenie i profilu ryzyka" - powiedział wiceprezes.

Dodał, że zarząd banku jest zadowolony z aktualnej sprzedaży kredytów dla przedsiębiorstw.

"W przypadku kredytów dla przedsiębiorstw jesteśmy zadowoleni z uzyskiwanej sprzedaży, tym bardziej, że utrzymujemy jednocześnie niskie koszty ryzyka. Nie jesteśmy obecni w najbardziej ryzykownych sektorach gospodarki, takich jak np. górnictwo. Za to pracujemy dla wielu średniej wielkości firm – to jest segment, w którym chcemy być obecni" - wyjaśnił.

Millennium oczekuje utrzymania kosztów osobowych banku na podwyższonym poziomie. W drugim kwartale koszty te wzrosły do 149,9 mln zł z 145,1 mln zł kwartał wcześniej i 139,9 mln zł rok wcześniej. Wskaźnik łącznych kosztów do dochodów banku spadł jednak do 46 proc. w drugim kwartale z 46,7 proc. w pierwszym kwartale.

"Jeżeli chodzi o wzrost kosztów osobowych to wierzymy, że bank powinien dzielić się sukcesem – mamy wyższe dochody, więc powinniśmy też dobre opłacać naszych pracowników. Nie ma tu żadnej sezonowości, to jest nowy poziom kosztów osobowych banków, ale nie boimy się tego poziomu" - powiedział prezes Joao Bras Jorge.

Zarząd Millennium Banku nadal pracuje nad nową strategią, która ma zostać opublikowana wraz z prezentacją wyników za trzeci kwartał. Jak wyjaśnił prezes Bras Jorge, głównie te prace spowodowały wzrost kosztów doradztwa banku w drugim kwartale do 7,7 mln zł z 4,7 mln zł rok wcześniej.

"Mamy obecnie kilka planów jeżeli chodzi o cyfryzację banku, a dodatkowo cały czas dokonujemy przeglądu strategii banku, którą zaprezentujemy z wynikami za trzeci kwartał" - powiedział.

Prezes nie chciał komentować tego, czy Bank Millennium jest zainteresowany przejęciem Deutsche Bank Polska, o czym spekulowała prasa. Na początku lipca "Puls Biznesu" donosił (powołując się na nieoficjalne informacje), że właściciele mBanku, BZ WBK i Banku Millennium rozmawiają o zakupie części Deutsche Bank Polska wolnej od kredytów walutowych.

Bank Millennium opublikował we wtorek wyniki za drugi kwartał. Skonsolidowany zysk netto grupy Banku Millennium w II kwartale 2017 roku spadł do 173,6 mln zł z 294 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk netto banku okazał się 2,2 proc. wyższy od konsensu na poziomie 169,8 mln zł.

Wynik odsetkowy banku (w ujęciu pro-forma, według wyliczeń PAP Biznes) w drugim kwartale wyniósł 429,9 mln zł i okazał się 2,5 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy liczyli, że wyniesie on 419,3 mln zł (w przedziale oczekiwań 412-425 mln zł).

Wynik z opłat i prowizji wyniósł 162,5 mln zł i był 0,4 proc. powyżej konsensusu na poziomie 161,8 mln zł (oczekiwania wahały się od 160 mln zł do 164 mln zł).

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w drugim kwartale 2017 roku 62,8 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem nieco wyższych odpisów na poziomie 63,5 mln zł.

Koszty operacyjne banku okazały się 4,6 proc. wyższy od oczekiwań analityków - wyniosły 290,7 mln zł wobec oczekiwanych 278 mln zł.

Kurs Millennium rośnie o godz. 12.30 o 1,5 proc. do 7,57 zł. (PAP Biznes)

kuc/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki