REKLAMA

Miliony Chińczyków w lockdownie z powodu nowych ognisk Covid-19

2022-07-06 18:36
publikacja
2022-07-06 18:36
Miliony Chińczyków w lockdownie z powodu nowych ognisk Covid-19
Miliony Chińczyków w lockdownie z powodu nowych ognisk Covid-19
fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Reuters

Dziesiątki milionów osób znalazło się w lockdownie z powodu nowych ognisk epidemii Covid-19 w Chinach, a lokale w dużych miastach zostały zmuszone do zamknięcia, co wzmaga obawy przed dalszymi restrykcjami w kraju - informuje w środę AFP.

Chińskie służby zdrowia odnotowały ponad 300 nowych zakażeń w historycznym mieście Xian, w którym znajduje się słynna Terakotowa Armia, i w Szanghaju, który jest największym miastem w kraju.

Niektórzy mieszkańcy Szanghaju donoszą w mediach społecznościowych, że otrzymują rządowe racje żywnościowe, co przypomina powrót do wielomiesięcznego odosobnienia, które zostało narzucone szanghajczykom na wiosnę. Urzędnicy rozpoczęli nową rundę masowych testów w ponad połowie dzielnic miasta po odkryciu kolejnych przypadków zakażeń po weekendzie. Jedna z mieszkanek miasta przekazała AFP, że obecnie szanghajczycy nie boją się już Covid-19, ale tego, że znów zostaną zamknięci w swoich domach.

W 13-milionowym Xi'an, które przeszło przez trwający miesiąc lockdown pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy zostali poddani "tymczasowym środkom kontroli" po tym, jak od soboty wykryto 29 nowych infekcji. Lokale rozrywkowe, w tym puby, kafejki internetowe i bary karaoke, zamkną swoje drzwi od północy w środę - poinformował w komunikacie urząd miasta.

W Pekinie doszło niedawno do epidemii powiązanej z klubem nocnym. Od tygodni w mieście są przeprowadzane regularne testy, a co najmniej jedno osiedle, na którym mieszka wielu obcokrajowców, zostało otoczone stalowym ogrodzeniem, aby uniemożliwić mieszkańcom wyjazd.

W zeszłym tygodniu prezydent ChRL Xi Jinping potwierdził swoje zaangażowanie w strategię zero Covid-19 pomimo rosnących kosztów ekonomicznych.

Japoński bank Nomura oszacował, że od poniedziałku w całym kraju co najmniej 114 mln ludzi było objętych całkowitym lub częściowym lockdownem w porównaniu z 66,7 mln osób w zeszłym tygodniu. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
kaczyslaw_
Przecież to jest dobry plan na wykończenie gospodarcze Chin. Skoro mają politykę ziobro covid to wystarczy od czasu do czasu podrzucić zainfekowanego chińczyka.
dididif
zamykać wesołych kitajców i pałować do nieprzytomności.

chiński aktyw komunistyczny zna odwieczną receptę: jest kitajec jest problem, nie ma kitajca, nie ma problemu.
samsza
Może ćwiczą procedury na wypadek wojny, tylko się tym nie chwalą ?
ej_czy_nie
Chińscy komuniści najlepiej znają zagrożenie tym wirusem w końcu sami go wyprodukowali
andrzejbabinicz
Paru cwaniaczków terroryzuje ponad 100 milionów ludzi. Gdyby wyszli na ulice to by ich czapkami nakryli. Co za naród? Co za czasy?
endes
Patoglupoty ciąg dalszy… w końcu znajdzie się ktoś kto nie wytrzyma i zacznie odstrzeliwać decydentów i pomagierów…

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki