Milion bankowców z Wall Street straci pracę przez roboty

analityk Bankier.pl

Robotyzacja wkracza w kolejne obszary gospodarki. Chętnie korzystają z niej banki, ale ma to przełożenie na poziom zatrudnienia. Jak wynika z nowego raportu, w ciągu najbliższych 10 lat tylko w Stanach Zjednoczonych pracę straci 1,3 mln bankowców.

Pomimo wielu skandali w USA praca w bankowości nadal cieszy się ogromną popularnością. Jak jednak wynika z nowego raportu firmy IHS Markit, na który powołuje się "Business Insider", w ciągu najbliższych 10 lat pracę może stracić nawet 1,3 mln bankowców z Wall Street. To efekt postępującej robotyzacji i automatyzacji procesów w bankowości. Szczególnie zagrożone stanowiska to m.in. pracownicy obsługi klienta i analitycy finansowi.

Prace nad robotyką są już zaawansowane. Już teraz banki korzystają z automatów, które odciążają pracowników z najprostszych, powtarzalnych operacji (także w Polsce). Szef Citi Jamie Forese w ubiegłym roku powiedział, że w ciągu najbliższych 5 lat roboty mogą zastąpić w grupie nawet 10 tys. pracowników.

Polska nie jest na tym tle zieloną wyspą. Banki inwestują w roboty, automaty i chat boty. Roboty wykorzystywane są już m.in. w analityce danych i obsłudze klienta. Bankowcy mówią, że automaty działają według konkretnych algorytmów dlatego mogą wykonywać pewne zadania szybciej niż człowiek i bez popełniania błędów. Niemal każdy bank w ubiegłym roku zmniejszył zatrudnienie i prawie każdy pochwalił się inwestycją w nowe automaty. W tym kontekście warto przypomnieć, że w ciągu minionej dekady zatrudnienie w bankowości w Polsce stopniało o 20 proc.

WB/Bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 35 zenonn

Pół wieku temu komputery miały zredukować personel.
Teraz komputery są dużo lepsze niż pół wieku temu, a pierdzistołków i korpodupków nie ubyło.
Skomplikowano prawo i dwunogie są potrzebne

! Odpowiedz
1 1 skasowane_konto

Jeszcze pamiętam te czasy jak bankowiec to był ktoś, a teraz byle robot może go zastąpić.

! Odpowiedz
0 2 specjalnie_zarejstrowany1

Jako bankowiec powiem Ci ze to zasluga socjotechniki ze tak myslales. Wall Street Meat - niezla ksiazka, ktora pokazuje jak sie tam pracowalo za tych "czarodziejskich" czasow.

! Odpowiedz
0 2 xiven

transfer bogactwa musi wkroczyć w fazę gdy w końcu również i najwierniejsi słudzy będą musieli zostać zepchnięci w otchłań porzucenia, w puli potencjalnych zwycięzców tego procesu musi pozostawać coraz mniej najbardziej bogatych którzy zaczną się zjadać nawzajem, dlatego prace bedą tracić bankowcy a także niedługo prezesi banków a gdy konkurencja się jeszcze bardziej zacieśni upadać zaczną państwa, tych wszystkich przegranych oczywiście nie czeka egzekucja tylko po prostu będą musieli się odnaleźć w bezrobotnym bezużytecznym stylu życia na poziomie minimum egzystencji gdzieś w jakichś slumsach

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.