REKLAMA

Miliardy złotych dla średnich miast

2017-04-14 01:31
publikacja
2017-04-14 01:31

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że średnie miasta otrzymają na rozwój 2,5 mld zł. Dzięki tym pieniądzom w mniejszych ośrodkach poprawi się jakość życia, a ludność przestanie wyjeżdżać za pracą do dużych miast - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

/ YAY Foto

Polska Akademia Nauk wyłoniła 122 miasta, które potrzebują szczególnego wsparcia. Pakiet pomocy resortu obejmie jednak łącznie 255 miast. Są to ośrodki powyżej 20 tys. i powyżej 15 tys. mieszkańców.

"Ministerstwo Rozwoju ma nadzieję, że przygotowany pakiet pomoże wzmocnić rolę średnich miast, zbuduje ich potencjał, przyciągnie inwestycje; wpłynie tym samym na poprawę jakości życia mieszkańców. Wsparcie ma pochodzić m.in. z funduszy europejskich, a także polegać na preferencjach w lokowaniu inwestycji i ułatwianiu dostępu do Funduszu Inwestycji Samorządowych, zarządzanego przez Polski Fundusz Rozwoju" czytamy w artykule.

"Z funduszy unijnych na lata 201420 średnie miasta otrzymają w ramach Krajowych Funduszy Operacyjnych prawie 2,5 mld zł, m.in. na poprawę środowiska miejskiego +zdegradowanych obszarów+ 100 mln zł. Na program Polska Wschodnia, dla ośrodków tracących funkcje społeczno-gospodarcze, na wdrażanie innowacji przez małe i średnie przedsiębiorstwa przewidziano 60 mln zł. Adresatem tej pomocy będą 122 miasta. Taka sama liczba ośrodków skorzysta z 15 mln zł przeznaczonych w programie +Wiedza Edukacja Rozwój+ na aktywację społeczną i rozwój (tzw. rewitalizacja społeczna). Z kolei w programie +Inteligentny Rozwój+ do wzięcia jest 400 mln zł i z tych pieniędzy mogą skorzystać wszystkie 255 miast" wylicza "GPC".

Pakiet pomocy zakłada tez pomoc w przyciąganiu inwestorów. "Średnie miasta w przeciwieństwie do dużych ośrodków mają z tym trudności. Brakuje miejsc pracy, a ludność migruje za zarobkiem. Inwestorzy, którzy wybiorą średnie miasta jako miejsce swojego działania, otrzymają preferencyjne warunki w pomocy publicznej (...), a także zwolnienie z podatków CIT i PIT" obiecuje "Gazeta Polska Codziennie". (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~StanRS
Morawiecki to taki dobry wujek, co by wszystkim chciał dobrze zrobić. Trzeba jak w Zimbabwe, dodrukować pieniędzy i podwyższyć wszystkim, bo teraz to nawet "uchodźcy" miejscowi i przyjezdni z Polski uciekają za granicę, nie widząc dla siebie perspektyw.
~autor
Gdzie nie pójdzie to rozdaje i obiecuje kasę. Gdyby choć raz powiedział skąd weźmie te pieniądze. Ciemny lud jeszcze nie wie, że od nich.
~23l
Towarzysz Morawiecki będzie budował państwowe zakłady ku chwale socjalistycznej Polski
~QQRYK
Dlaczego nie napisać po prostu, że 2,5 mld zł zostanie rozdanych Polsce B aby mogła pozostać Polską B?
Jedyne co ma sens to ściąganie inwestorów (oczywiście tylko tych wrażych, cudzoziemskich) obniżaniem podatków — ale oni i tak będą jak ognia unikać mentalności mieszkańców ściany
Dlaczego nie napisać po prostu, że 2,5 mld zł zostanie rozdanych Polsce B aby mogła pozostać Polską B?
Jedyne co ma sens to ściąganie inwestorów (oczywiście tylko tych wrażych, cudzoziemskich) obniżaniem podatków — ale oni i tak będą jak ognia unikać mentalności mieszkańców ściany wschodniej.
~Hiob
Spokojnie do was do Kaliningradu nie przyjdą żadni inwestorzy nawet jak byście dopłacali zamiast podatki zbierać
~JanKS
Czy szanowny Autor/ka przeczytał/a co napisał/a ?
"Są to ośrodki powyżej 20 tys. i powyżej 15 tys. mieszkańców". To gdzie ta granica? I gdzie druga, bo Warszawa też ma powyżej 20 tys.?
To się nazywa informacja, coś, gdzieś "dzwoni" ale co i gdzie?
Pozdrawiam

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki