REKLAMA

Miliardowe straty na obligacjach. Od początku roku wyceny spadły o 4,5 proc.

2021-10-14 06:37
publikacja
2021-10-14 06:37
Miliardowe straty na obligacjach. Od początku roku wyceny  spadły o 4,5 proc.
Miliardowe straty na obligacjach. Od początku roku wyceny  spadły o 4,5 proc.
fot. Shutterstock / / Shutterstock

Od początku roku wyceny na rynku wartym ponad 750 mld zł spadły o 4,5 proc. To problem dla niektórych banków i posiadaczy funduszy dłużnych - donosi w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podaje gazeta, "wysoka inflacja i mocno rozbudzone nadzieje na kolejne podwyżki stóp procentowych przez bank centralny przekładają się na rzadko spotykane spadki cen (wzrost rentowności) obligacji". "Biorąc pod uwagę skalę obniżki giełdowego indeksu obligacji, można szacować, że od początku roku wycena całego rynku zmniejszyła się o 30 mld zł. Wzrost rentowności obligacji ma miejsce również w innych krajach. Na ogół nie jest jednak tak gwałtowny jak w Polsce. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych w końcu ub.r. wynosiła niewiele ponad 1 proc. W tym tygodniu przekroczyła 2,5 proc. Giełdowy indeks obligacji znalazł się zaś na najniższym poziomie od marca 2020 r." - czytamy.

Dokąd po pieniądze na innowacje

Innowacje to słowo, które w ostatnich latach jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Można pomyśleć, ze stały się niemal fetyszem, dewaluując niestety swoje znaczenie. A przecież to one pchają świat do przodu. Dlatego podejmujemy temat innowacyjności i już 19.10.2021 r. zapraszamy na Dzień innowacji – kolejną odsłonę w ramach dni specjalnych w Bankier.pl.

"DGP" wskazuje, że indeks obligacji rósł dzięki wprowadzonym po wybuchu pandemii obniżkom stóp i skupowi obligacji prowadzonemu przez Narodowy Bank Polski. "Ale w tym roku dług traci na wartości. W ubiegłym tygodniu, po pierwszej od dziewięciu lat podwyżce stóp, trend jeszcze przyspieszył. Inwestorzy oczekują dalszego zaostrzania polityki pieniężnej" - podaje dziennik.

Według gazety, "rynkowi nie sprzyja też ograniczenie przez NBP skupu papierów rządowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa. Na wczorajszej aukcji bank centralny odkupił od banków obligacje o wartości niespełna 600 mln zł. To najmniejsza taka operacja od listopada ub.r." - donosi "DGP".

"Spadek cen obligacji nie odbije się na zyskach banków czy ubezpieczycieli. Ale powoduje, że obniżają się ich fundusze własne" - konkluduje gazeta. (PAP)

mm/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jpelerj
""DGP" wskazuje, że indeks obligacji rósł dzięki wprowadzonym po wybuchu pandemii obniżkom stóp i skupowi obligacji prowadzonemu przez Narodowy Bank Polski." Czyli państwo skupowało od siebie obligacje, żeby podbić cenę. Jak przestało, cena spadła. Ekonomia PIS w pigułce.
drole
jak trzeba być ograniczonym umysłowo by twierdzić że skup obligacji z rynku wymyślił NBP za rządów PiS?
cały świat na potęgę to robi od kryzysu 2008 roku, biliardy wydrukowanych jenów, funtów, dolarów i euro czy nawet chińskiej makulatury są właśnie tak wpuszczane w system finansowy poprzez skup obligacji przez
jak trzeba być ograniczonym umysłowo by twierdzić że skup obligacji z rynku wymyślił NBP za rządów PiS?
cały świat na potęgę to robi od kryzysu 2008 roku, biliardy wydrukowanych jenów, funtów, dolarów i euro czy nawet chińskiej makulatury są właśnie tak wpuszczane w system finansowy poprzez skup obligacji przez banki centralne na wyścigi od niemalże 15 lat
no ale brawo PiS bo wg. lemingów ten schemat wymyślił PiS & Glapiński xDDD
volksempfanger
Spoko, suwerenni wolacy gołodupcy i tak nie stracą.
prawdziwynierobot
kogoś konkretnie masz na myśli?
demeryt_69 odpowiada prawdziwynierobot
Nikogo, a co?

(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
demeryt_69
Ten pierwszy 2-krotnie wstępował do nowicjatu zakonu dominikanów, a ten drugi to syn 'góralskiej' TW i klezmera - cyrk to mało powiedziane!

madarot odpowiada demeryt_69
o kogo chodzi?
demeryt_69 odpowiada madarot
Sajmon & Rafala :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki