Miliard w ręce władzy

Kancelarie obsługujące głowę państwa, posłów i senatorów planują na przyszły rok największe wydatki od lat - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej". W sumie mają przekroczyć 1 mld zł.

(fot. Kacper Pempel / Reuters)

Największy wzrost, dokładnie o 25 proc., do 210 mln zł, zaplanowała Kancelaria Prezydenta - wynika z dokumentów, które wysłała do sejmowej Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, opiniującej budżety najważniejszych instytucji. Przez kilka lat budżet Kancelarii zamykał się w kwocie 168 mln zł.

W przyszłorocznym zaplanowała 7 mln zł na wydatki związane z referendum, w którym prezydent Andrzej Duda chciałby w listopadzie 2018 r. zapytać obywateli m.in. o wiek emerytalny, kompetencje głowy państwa i stosunek prawa polskiego do unijnego. Tyle że rozpisanie plebiscytu nie jest pewne - prezes PiS Jarosław Kaczyński w październiku mówił, że "czy zgoda na referendum będzie czy nie, to zależy od bardzo wielu czynników" - czytamy w "Rz".

Oprócz kosztów referendum Kancelaria wydatki tłumaczy m.in. zwiększeniem zatrudnienia o 30 etatów i wyższymi kosztami podróży zagranicznych. Głównym powodem są jednak obchody 100-lecia odzyskania niepodległości - podaje gazeta.

Z kolei Kancelaria Sejmu przedstawiła posłom projekt zakładający, że budżet wzrośnie o 83 mln zł, by zrealizować m.in. inwestycje budowlane. Ponadto ogłosiła, że chce dodatkowych 25 mln zł na wydatki związane ze strażą marszałkowską i obsługą gastronomiczną. W sumie budżet Kancelarii Sejmu ma urosnąć o blisko 23 proc, do 591 mln zł.

Kancelaria Senatu chce zwiększyć swój o 32 mln zł, czyli o niemal 18 proc, by m.in. móc lepiej finansować organizacje polonijne - czytamy.

agzi/ bos/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 tw-balbina

Ten relatywizm w ocenie "swoich"to przymykanie oka na oczywiste zło, prowadzi na końcu do faszyzmu,komunizmu itd.

! Odpowiedz
35 24 tw-balbina

BIZANCJUM ale tylko dla swoich a Rzecznik Praw Obywatelskich z okrojonym do absurdu budżetem.Trzeba jeszcze wspomnieć o prymitywnych połajankach Pani profesor Pawłowicz niegodnych przyzwoitego człowieka i szargających autorytet pozycji profesora a na dodatek posła.Prymitywnych połajanek skierowanych bezpośrednio do osoby Rzecznika Praw Obywatelskich na okoliczność obcinania mu budżetu.To jest szczyt arogancji tej władzy.To jest to bolszewickie zezwierzęcenie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
20 54 silvio_gesell

Czyli 2zł od osoby za miesiąc. Wow!

! Odpowiedz
33 13 xyz83

Wszyscy już wiemy że kochasz dobrą zmianę bo robi ci dobrze :)

! Odpowiedz
12 20 silvio_gesell odpowiada xyz83

Za PO/PSL napisałbym to samo - 2zł/mc od osoby to nic nieznaczaca kwota. Oszczędności należy szukać gdzie indziej. Obecnie każda złotówka trafiająca do budżetu kosztuje obywatela około dwa złote - połowę tracimy bezpowrotnie w tzw. zbędnej stracie społecznej (deadweight loss) związanej z opodatkowaniem pracy. Tracimy w ten sposób ponad 320mld rocznie, czyli 700zł/os na miesiąc.

https://en.wikipedia.org/wiki/Deadweight_loss

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
34 25 kaczka-po-smolensku

a tak narzekaliscie na Komorowskiego

! Odpowiedz
3 2 xyz83

Szefernakernia pracuje, łapki po postem zmieniły się nagle ze stanu 10:0 do 17:21 :)

! Odpowiedz
29 25 nostromo25

Jak mawial pewien noblista, problemem nie sa zbyt duze wydatki panstwa tylko zbyt duze przychody. Odciecie panstwu zrodelka sprawia, ze panstwo zaczyna myslec i racjonalnie planowac wydatki.

! Odpowiedz
10 10 nostromo25

Ale beka, moj komentarz mial ocene 15-0 i nagle zrobilo sie 15-19......
Ktos ma misje specjalna XD

! Odpowiedz
3 8 karbinadel odpowiada nostromo25

Jak widać, kadry w PiS się kurczą. Znikli już ci, którzy coś pisali, teraz zatrudniają tych, co w w czerwone łapki klikają.

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl