REKLAMA
WEBINAR

Mikroprzedsiębiorcy coraz bardziej zadłużeni. Banki sypią kredytami

2023-05-30 07:32
publikacja
2023-05-30 07:32

W zeszłym miesiącu w porównaniu do kwietnia kwietniu 2022 r. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów i na wyższą kwotę - przekazało we wtorek Biuro Informacji Kredytowej.

Mikroprzedsiębiorcy coraz bardziej zadłużeni. Banki sypią kredytami
Mikroprzedsiębiorcy coraz bardziej zadłużeni. Banki sypią kredytami
fot. daily_creativity / / Shutterstock

"W kwietniu 2023 r., w porównaniu do kwietnia 2022 r., banki udzieliły więcej kredytów mikroprzedsiębiorcom zarówno w ujęciu liczbowym (+10,6 proc.), jak i wartościowym (+6,1 proc.). Banki przyznały mniej (-28,6 proc.) tylko kredytów inwestycyjnych, natomiast udzieliły więcej kredytów w rachunku bieżącym (+17,6 proc.) oraz o (+7,4 proc.) kredytów obrotowych" - poinformowało BIK we wtorkowym komunikacie.

Jak dodano, w ujęciu wartościowym ujemną dynamikę odnotowały tylko kredyty inwestycyjne (-27,8 proc.). Natomiast o 22,5 proc. wzrosła wartość udzielonych kredytów w rachunku bieżącym, a o 7,1 proc. - kredytów obrotowych.

Reklama

BIK zaznaczył, że w okresie styczeń–kwiecień 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresu zeszłego roku, banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom więcej kredytów (+7,5 proc.) i na wyższą kwotę o (+3,3 proc.). Nadal spada liczba (-23,1 proc.) i wartość (-24,6 proc.) udzielanych kredytów inwestycyjnych. Wzrosty w aspekcie liczbowym i wartościowym dotyczą kredytów obrotowych odpowiednio (+7,7 proc.) i (+5,5 proc.) oraz kredytów w rachunku bieżącym (+4,6 proc.) i (+5,5 proc.).

Na 12,5 tys. kredytów udzielonych mikroprzedsiębiorcom w kwietniu br. 5,9 tys. zaciągnęły firmy usługowe (47,2 proc.) i 2,8 tys. handlowe (22,4 proc.) - wskazano. "Łącznie więc prawie 70 proc. udzielonych w kwietniu 2023 r. kredytów przypada na te dwa sektory" - zaznaczono. Zwrócono uwagę, że z łącznych 1,845 mld zł, banki udzieliły 615 mln zł (33,3 proc.) kredytów firmom z sektora usług oraz 518 mln zł (28,1 proc.) mikroprzedsiębiorcom prowadzącym działalność handlową. "Finansowanie tych dwóch sektorów to w kwietniu 2023 r. 61,4 proc. łącznej wartości udzielonych kredytów mikroprzedsiębiorcom" - podano.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z kolei najwyższy wzrost rdr liczby udzielonych kredytów dotyczył w kwietniu br. finansowania usług (+15,1 proc.) oraz budownictwa (+9,7 proc.). Wskazano, że dodatnia dynamika wystąpiła też w ujęciu wartościowym - dotyczyła wszystkich sektorów, kredytów dla firm handlowych (+17,3 proc.) oraz budowlanych (+7,8 proc.).

BIK przekazał, że w okresie styczeń – kwiecień 2023 r., w porównaniu do analogicznego okresu 2022 r., dodatnie dynamiki w ujęciu liczbowym dotyczyły kredytów udzielonych firmom ze wszystkich czterech sektorów. "Najwięcej kredytów udzielono firmom usługowym (+9,2 proc.) i budowlanym (+8,7 proc.), natomiast wzrost wartości finansowania dotyczył kredytów dla firm budowlanych (+8,5 proc.) oraz produkcyjnych (+3,6 proc.)" - podsumowano. 

autorka: Magdalena Jarco

maja/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
polonu
drukują i pożyczają a głupole biorą i robią na to . wyprodukowanie 100 dolarówki to 17 centów , kto chce pożyczyć ile tego chce . nie spłaci malutkie odsetki majątek do licytacji .
intersens
Znajomi prowadzili firmę kilkanaście lat. Zatrudniali i płacili ZUSy. W zeszłym roku wszedł polski ład.... Spowodowało to, że byli w plecy jakieś 30 tys. Już się zamknęli. Załatwili ich składką zdrowotną 9% i podwyżką pensji minimalnych. Są na bezrobociu. Ich pracownicy też. Mają mnóstwo wolnego czasu. Biorą zasiłki i żyją z 500+.Znajomi prowadzili firmę kilkanaście lat. Zatrudniali i płacili ZUSy. W zeszłym roku wszedł polski ład.... Spowodowało to, że byli w plecy jakieś 30 tys. Już się zamknęli. Załatwili ich składką zdrowotną 9% i podwyżką pensji minimalnych. Są na bezrobociu. Ich pracownicy też. Mają mnóstwo wolnego czasu. Biorą zasiłki i żyją z 500+. Zrobią jakąś lewiznę bez podatku. Czego to uczy? Najlepiej nic nie robić i wyciągać łapę po pieniądze od państwa. Założysz firmę? Za chwilę nowe przepisy, interpretacje, zakazy, nakazy, kontrole, zmiany podatków, składek ZUS. Przedsiębiorcy są traktowani jak dojne krowy. Trzeba się przed tym bronić. Ja nic od rządzących nie chcę. Niech mnie tylko nie okradają ZUSami, podatkami, podwyższaniem pensji minimalnych. Czytaliście ksiązke pt. "Chcę być szczęsliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy "? Jest o tym się jak stać się niezależnym finansowo, zbudować majątek przez rozsądne inwestycje o ograniczonym ryzyku, mieć co miesiąc dochody bez chodzenia do pracy na 8-10 godzin do końca życia. Rządzącym nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, bo nie mogą nas przekupić „plusami”, kolejnymi emeryturami. Najlepszy obywatel to zależny od państwa, zadłużony i nieświadomy finansowo.
chmiels
Źle zarządzali, żadna z firm zarządzanych przez topowych menedżerów jak Sasin czy Horała nie upadła!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki