Mikre spadki i marne obroty na warszawskiej giełdzie

2019-08-21 17:15
publikacja
2019-08-21 17:15
fot. Kacper Pempel / FORUM

Środowa sesja na GPW była jedną z tych, o których lepiej jak najszybciej zapomnieć. Choć europejskie indeksy solidnie rosły, to warszawskie ledwo drgnęły. Obroty były mizerne nawet jak na standardy ostatnich miesięcy. Historycznym minima pogłębiały akcje spółek energetycznych.

Głównym mankamentem środowej sesji były niskie obroty, które na wszystkich walorach tworzących WIG podsumowano na  niespełna 560 milionów złotych, z czego ok. stu milionów przypadło na fixing. Po drugie, rozczarował brak wzrostów.

WIG spadł o 0,15%. WIG20 po słabej końcówce stracił 0,20%. mWIG40 osunął się o 0,58%, a sWIG80 zyskał 0,40%. Dla porównania, główne indeksy w Europie zwyżkowały po przeszło 1%. Także sesja na Wall Street rozpoczęła się od solidnych, 1-procentowych wzrostów. Wygląda to tak, jakby o GPW zagraniczny kapitał dziś po prostu zapomniał.

Wśród największych spółek ponownie pozytywnie wyróżniły się papiery Dino Polska, które zyskawszy 1,9% ustanowiły nowy rekord. Blisko historycznego szczytu były też notowane akcje CD Projektu (+1,6%). Czerwoną latarnią WIG-u 20 okazały się walory Playa (-3,7%) oraz KGHM-u (-2,7%). Kurs tego ostatniego znalazł się na najniższym poziomie od  listopada 2016 i to pomimo faktu, że opublikowane przed sesją okazały się z grubsza zgodne z rynkowym konsensusem.

Na osobny akapit zasługuje postawa naszych „energetycznych czempionów”. Podczas środowej sesji akcje PGE (-2,1%), Tauronu (-2,2%) i Energi (-2,4%) pogłębiły historyczne minima. Sektorowi indeks WIG-Energia po utracie 1,5% wyznaczył nowe dno, od początku roku zniżkując już o 23%.

Były też wzrostowe rodzynki. Wśród średnich spółek zaskoczyła 11-procentowa zwyżka kursu Getin Noble Banku. Na szerokim rynku wyróżniły się papiery TS Games, które podrożały o przeszło 10% przy braku nowych informacji w kanale ESPI.

KK

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 200 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
langdon25
Nic mnie tak i Mateusza nie śmieszy jak wspominki o 250 mld. Sami to wymyslimiśmy a naród ciemny to pochywcił . Taki na przykład
jacek-19
A co tu komentowac ? Przeciez widac , ze GPW kreci sie jak g**** w przerebli .
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jacek-19
A dlaczego , nie bylo hejtu
tomwak
Na naszej GPW to tak jak obecnie promocje i wypżedaże w naszych marketach - nic nie warte.
langdon25
Do 2024 roku czyli kolejnej kadencji PIS wig 20 spadnie do 1450 pkt. Choć niestety moja kryształowa kula mówi że PiS nie wytrzyma 2 kadencji . Skala przekrętów i pogorszenie koniunktury zrobią swoje i w końcu naród wyjdzie na ulice . Ale to jeszcze długie miesiące ....
silvio_gesell
Nareszcie oba elektoraty patrzą na przekręty władzy. Do tej pory robił to tylko elektorat PiS.
obronca_przebraza
do 250 mld. sporo jednak brakuje!
open_mind
Za to w USA „dzbany” na giełdach wchodzą na ustalone pozycje aż miło, Ja aż nie zdążam kumulować (Dywersyfikować) gotówki co by się w Au zaopatrzyć. No jest ciężko zdążyć.
open_mind
A tymczasem: Amerykański następny drogi dron powalony rakietą ziemia-powietrze nad Jemenem ! I tak trzymać !

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki