Mija rok od proklamowania republiki w Nepalu

Mija rok od obalenia monarchii w Nepalu i proklamowania w tym kraju republiki. 28 maja 2008 roku zgromadzenie konstytucyjne, w którym największym ugrupowaniem są maoiści, zdecydowało o usunięciu króla i powołaniu Republiki Nepalu.  

Z okazji zmiany ustroju świętem narodowym Nepalu ogłoszony został 29 dzień maja. Tego dnia Nepalczycy obchodzą Dzień Republiki. Po roku istnienia republiki społeczeństwo nepalskie różnie ocenia zmiany zachodzące w kraju w ostatnich miesiącach Sundar Mani Dixit, działacz ruchu na rzecz społeczeństwa obywatelskiego uważa, iż nie ma wątpliwości, co do tego, że społeczeństwo Nepalu jest szczęśliwe z powodu usunięcia króla. Jednocześnie rozmówca Polskiego Radia potwierdza, iż większość mieszkańców Nepalu jest rozczarowana rokiem istnienia republiki i dziewięcioma miesiącami działania gabinetu kierowanego przez maoistów. Jego zdaniem rząd nie działał efektywnie i nie spełnił oczekiwań społeczeństwa. Ludzie chcieli zapewnienia im bezpieczeństwa, chcieli by ich życie było łatwiejsze, a tak się nie stało. Miał miejsce wzrost cen, brakowało wszystkich podstawowych towarów, brakowało paliw, żywności, warzyw.  

Obecnie w Nepalu trwa proces formowania nowego rządu. Tworzy go koalicja bez udziału maoistów, którzy po upadku kierowanego przez nich gabinetu przeszli do opozycji.
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil