Mieszkanie z TBS-u: Czy to się opłaca?

Towarzystwa Budownictwa Społecznego są ciekawą propozycją dla osób, które nie chcą bądź nie mogą kupić własnego mieszkania. ? Towarzystwa Budownictwa Społecznego mają umożliwić pozyskiwanie mieszkań przez średniozamożne grupy społeczne - mówi Ryszard Krzeszowiak, prezes Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. - To alternatywa dla tych osób, które nie osiągają zbyt wysokich dochodów i nie posiadają własnego mieszkania. Podstawowym celem TBS jest budowa mieszkań czynszowych i ich eksploatacja na zasadzie najmu.

TBS-y nie mogłyby funkcjonować bez wsparcia Krajowego Funduszu Mieszkaniowego, który udziela Towarzystwom preferencyjnych kredytów na budowę lokali mieszkalnych pod wynajem. - Kredyty mogą być udzielane na sfinansowanie nie więcej niż 70 proc. kosztów budowy lokali - wyjaśnia prezes Krzeszowiak. - Pozostała część, tj. 30 proc., pokrywana jest w formie wkładu partycypacyjnego.

Nie oznacza to, że całość tych środków muszą wnieść przyszli najemcy. Pieniądze na rozwój budownictwa w ramach TBS może wnieść np. gmina. Dzięki temu zyskuje dodatkowe lokale do rozdysponowania. - System partycypacyjny polega na tym, że osoba fizyczna bądź prawna po zawarciu stosownej umowy z TBS i wniesieniu 30 proc. kosztów budowy lokalu nabywa prawo dysponowania lokalem, a zatem ma możliwość wskazania osoby lub osób, które będą najemcami mieszkania - wyjaśnia prezes Krzeszowiak. - W przypadku rezygnacji z mieszkania przed zasiedleniem budynku kwota partycypacji podlega zwrotowi w całości.

Czynsze regulowane

Najemcy mieszkań TBS płacą czynsze regulowane, ustalane przez zgromadzenie wspólników spółki. Stawka czynszu regulowanego za 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu zawiera spłatę kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz opłaty związane z utrzymaniem budynku: koszty eksploatacji, fundusz remontowy, koszty administracyjne.

- Nasz zysk na administrowaniu nie sięga nawet 1 złotego za metr kwadratowy - podkreśla prezes Krzeszowiak. - Musimy tak kalkulować koszty, by były to rzeczywiście mieszkania dostępne dla ludzi o średnich dochodach, a jednocześnie by uzyskiwać środki na spłatę rat kredytów, które są rozłożone na dziesięciolecia.

Warto dodać, że obowiązuje ustawowe ograniczenie, iż czynsz nie może być wyższy niż 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu - wskaźnik ten ustala dla danego miasta wojewoda. Jeżeli w danym mieście wartość odtworzeniowa mkw. wynosi 3.350 zł, to za czynsz mieszkania dwupokojowego o pow. 52 mkw. najemca zapłaci miesięcznie nie więcej jak 580,67 zł. Jeżeli sytuacja finansowa najemcy na tyle się poprawi, że jego dochody będą wyższe niż określone w ustawie o TBS (patrz ramka), wówczas Towarzystwo może zastosować przy obliczaniu czynszu rynkowe stawki.

Trudno zamienić

- Mieszkania w TBS-ie są tylko do wynajęcia - podkreśla Ewa Jackowicz, doradca finansowy Open Finance. - To minus, ponieważ nawet po spłaceniu kredytu (po 30 latach) zaciągniętego przez Towarzystwo na budowę mieszkania nie można go sprzedać, zapisać w testamencie, podarować ani wykupić na własność. Ze względu na istotę przedsięwzięcia, możliwość oddania lokalu w podnajem też nie wchodzi w rachubę.

Mieszkanie w TBS-ie jest więc dobre dla osób, które są pewne, że np. większe mieszkanie nie będzie im nigdy potrzebne. Mieszkania w TBS nie można nie tylko sprzedać, ale i zamiana na większe jest bardzo trudna. Osoby, których dochody w miarę upływu czasu będą wzrastać, powinny raczej pomyśleć o mieszkaniu własnościowym. Wówczas wraz ze wzrostem swoich potrzeb i dochodów, mogą bez żadnych problemów zamieniać mieszkania na coraz większe.Pokaż dochody

TBS nie stawia wymogów ani ograniczeń partycypantom, czyli tym, którzy współfinansują inwestycję. Jednak osoby ubiegające się o mieszkanie z zasobów TBS - przyszli najemcy wskazani przez partycypanta - muszą spełniać niżej określone warunki:

 • w momencie podpisywania umowy najmu nie mogą posiadać tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego na terenie gminy,

 • wykazać określoną wysokość dochodów w gospodarstwie domowym nie przekraczającą górnych progów określonych ustawowo. Oznacza to, iż dochód gospodarstwa domowego nie może przekroczyć średniego wynagrodzenia dla danego województwa (ogłoszonego przez GUS), pomnożonego przez wskaźnik 1,3 i zwiększonego:

 • o 20 proc. dla gospodarstwa jednoosobowego,

 • o 80 proc. dla gospodarstwa dwuosobowego,

 • o dalsze 40 proc. na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym.

  Umowa najmu przewiduje obowiązek wpłacenia przez najemcę kaucji zabezpieczającej w wysokości nie przekraczającej 10 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Kaucja jest zwracana, gdy najemca zwalnia lokal mieszkalny i przekazuje go do dyspozycji TBS.

  Dziennik Zachodni
  Mariusz Urbanke
  Źródło:
 • Newsletter Bankier.pl

  Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

  Nowy komentarz

  Anuluj
  2 2 ~Jola

  Uwaga Czytelnicy. Artykuł jest z 2005 r i wiele uległo zmianie, ale przede wszystkim ZAWSZE można było sprzedać udziały w takim mieszkaniu, więc proszę nie wprowadzać w błąd potencjalnych kupców. Owszem system tbs ma swoje minusy, ale biorąc pod uwagę sytuacje gdy ktoś wynajmuje mieszkanie od osoby prywatnej, płacąc jej odstępne, które nigdy nie wróci do wynajmującego, naprawdę warto zastanowić się nad tbs-em , bo przynajmniej tam nikt mi nie wypowie umowy ( oczywiście pod warunkiem płacenia czynszu). Można w takiem mieszkanie inwestować bez ryzyka , że dopiero co odnowione mieszkanie ktoś mi wypowie po 2 czy 3 miesiącach. Poza tym ZAWSZE można odstąpić udziały innej osobie i tym samym odzyskać wpłacone pieniądze.

  Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
  2 5 ~Wykup_TBS

  Zmieńmy coś! Podpiszcie petycję:
  http://www.petycjeonline.com/wykup_mieszkanie_w_tbs_-_petycja_o_nowelizacj_ustawy

  ! Odpowiedz
  3 3 ~Oszukana

  Dziękuję za rozwianie moich nadziei , męczę się już 17 lat z horendalnym czynszem a wynika z tego że obiecany ( przez urzędników gminy niestety słownie ) wykup nigdy nie nastąpi !

  ! Odpowiedz
  7 1 ~mil

  Własnie zakończyłam wieloletnia batalie z TBS.
  Jeśli ciągle wydaje Wam się, ze jesteście w stanie się z nimi dogadać, to musze Was rozczarować. Nie da rady! W zarzadzie siedza bezduszne roboty, a nie ludzie.
  Zwrot zdewaloryzowanej kaucji otrzymałam zgodnie z Ustawa w ciągu 30 dni od dnia opuszczenia mieszkania. Zwrot partycypacji otrzymałam na 10 dni przed upływającym Ustawowo okresem 12 miesięcy. 10 dni! Żadne pisma i prośby o wcześniejsza wypłatę Waszych pieniędzy nie pomogą. Nie ważne, w jakiej sytuacji rodzinnej czy ekonomicznej się znajdujecie. Jaką macie okazje na zakup mieszkania albo domu czy jesteście w ciąży. To wszystko jest nie ważne. Nie i koniec! Masakra i męczarnia tym w skrócie jest TBS.

  Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
  3 1 ~Lol

  Zamierzam wyjść z TBS proszę powiedzieć jaką kwotę otrzymam kiedy wpłaciłam ok 45 tyś partycpaji czy zwrot będzie faktycznie całości

  ! Odpowiedz
  2 18 ~Bufetowa

  Najemcy splacaja kredyt zaciagniety na budowe i nawet po splacie kredytu nigdy nie beda wlascicielami. Omijac TBS-y z daleka. To czyste zlodziejstwo w swietle prawa.

  ! Odpowiedz
  3 3 ~ole

  Jak na bufetową przystało, nie załapała podstawowej kwestii, tj daty artykułu i nie sprawdziła stanu prawnego na dzień dzisiejszy. A przez 11 lat sporo się zmieniło, przynajmniej teoretycznie.
  Artykuł dobrze ogarnia zasady przedsięwzięcia i daje pojęcie, na czym to polega, ale trzeba sobie wiedzę zaktualizować.

  Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
  3 7 ~zapisz

  ooo dziękuję money. pl dzięki art zrozumiałem co to za siema to tbs. naprawdę trzeba być desperatem żeby się zgodzić na takie tbs. albo nie mieć wyjścia. cóż biednemu zawsze wiatr w oczy wieje.

  ! Odpowiedz
  2 8 ~gosc

  ok, ja bym spojrzał na sprawę inaczej.. oblookałem np fajne mieszkanie za 85tys ktos jest zdesperowany i chce je oddać 66m2 duze miasto polskie, sama partycypacja to 75tys a mieszkanko urzadzone już, biore takie mieszkanie i mam prawdziwy luksus, za luksus też trzeba płacić NORMALNIE...żyję sobie i raz na miesiac puszczam w świat że to mieszkanie jest za 110tys do odstąpienia.. rachunki niższe niż przy kredycie a takie 3pokojowe stworzy przyszłość dla mnie żony i dziecka, bo 2 pokojowe to po co mi??? ponadto państwo może coś kiedys zmieni, reguły itd.. wydaje mi sie że gdybym różnice pomiedzy kredytem na równoznaczne mieszkanie a ta kwota która płaciłbym odkładał na 4% to mógłbym sobie kupic w innej gminie mieszkanie i wynajmować jakimś ludziom.. zero stresu że ktoś mnie wyrzuci z mieszkania, takie rzeczy sie nie dzieją a jak już to będzie głośno w mediach.. :):) jeśli TBS by upadł..ciekawa alternatywa..

  Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
  16 11 (usunięty)

  (wiadomość usunięta przez moderatora)

  ! Odpowiedz
  Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl