Mieszkanie bez wkładu własnego? Niebawem będzie to możliwe!

2021-10-26 13:15
publikacja
2021-10-26 13:15
Mieszkanie bez wkładu własnego? Niebawem będzie to możliwe!
Mieszkanie bez wkładu własnego? Niebawem będzie to możliwe!
fot. materiał partnera / / Materiał partnera

Narodowy Bank Polski udostępnił dane dotyczące cen mieszkań w Polsce, które jednoznacznie pokazują 10-procentowy wzrost w stosunku do sytuacji mającej miejsce rok temu. Jednakże, pomimo rosnących cen w sektorze nieruchomości mieszkaniowych, możemy zaobserwować utrzymujący się na wysokim poziomie popyt generowany przez osoby prywatne. Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy doszukiwać się m.in. w niskich stopach procentowych, a także rosnącej inflacji, która determinuje Polaków do lokowania swoich oszczędności w nieruchomościach.

Z uwagi na niską podaż mieszkań, nieustannie drożejące grunty, a także materiały budowlane w najbliższym czasie najprawdopodobniej wciąż będziemy obserwować rosnące ceny. Równocześnie sprzedaż wykaże znaczące spadki spowodowane ograniczoną ofertą deweloperów. Sytuacja ta budzi w wielu osobach niepokój wynikający z niemożności zakupu własnego mieszkania w niedalekiej przyszłości, ponieważ z roku na rok stają się coraz droższe. Chcąc ustabilizować sytuację mieszkaniową, rząd za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego podjął decyzję o finansowaniu wkładu własnego w celu zakupu nieruchomości.


Aktualna sytuacja na rynku nieruchomości

Międzynarodowa firma CBRE, która jest podmiotem świadczącym usługi doradcze na rynku nieruchomości, sporządziła raport dotyczący aktualnej sytuacji w sektorze nieruchomości mieszkaniowych. Biorąc pod uwagę mieszkania na sprzedaż w Warszawie, zauważono znaczący spadek ich liczby. Pod koniec I połowy 2021 roku ofert było o 30,2% mniej, niż miało to miejsce na koniec I połowy 2020 roku. Jak podkreślają eksperci, mieszkania będące aktualnie w ofercie wystarczyłyby na około pół roku sprzedaży, przy założeniu, że popyt zostałby utrzymany na obecnym poziomie. Dzieje się tak, ponieważ chęć zakupu nieruchomości istotnie przewyższa możliwości deweloperów pod kątem rozpoczęcia nowych inwestycji. W I połowie 2021 roku popyt ponownie osiągnął poziom sprzed pojawienia się pandemii. Co ciekawe, jego wartość była nawet wyższa niż w latach 2018-2019. Sprzedaż netto, czyli sprzedaż pomniejszona o wszelkie zwroty mieszkań, wyniosła 12 802, co stanowi wartość o 62,4% wyższą od tej, odnotowanej pod koniec I połowy 2020 roku. Tak wysoka wartość wynika z utrzymującego się na wysokim poziomie popytu, który z kolei spowodowany jest niskimi stopami procentowymi oraz niepewną sytuacją związaną z rosnącą inflacją. Z uwagi na to, wiele osób prywatnych podejmuje decyzję o zakupie mieszkania w celu zabezpieczenia swoich aktywów.


Czy sytuacja na rynku mieszkaniowym się ustabilizuje?

Popyt przewyższający podaż oraz nieustannie rosnące ceny mieszkań powodują, że sytuacja na rynku nieruchomości jest określana jako niestabilna. Pod koniec czerwca 2021 roku zaobserwowaliśmy rekordową cenę za mkw lokali będących w ofercie. Wynosiła ona bowiem 12 184 polskich złotych. Tak wysoki poziom odnotowano po raz pierwszy i był on wyższy aż o 7,8% od cen pod koniec 2020 roku. Jednak pomimo tych wartości, Polacy wciąż decydują się na zakup własnego mieszkania, a uwarunkowane jest to dotychczas sprzyjającą sytuacją związaną z niskimi stopami procentowymi. Taki stan rzeczy może w najbliższych miesiącach ulec zmianie, ponieważ Rada Polityki Pieniężnej, pierwszy raz od 9 lat, zdecydowania się podnieść stopy procentowe, w tym między innymi główną stopę referencyjną z 0,1% do 0,5%. Jak podkreślają eksperci rynku mieszkaniowego CBRE, może to wpłynąć na stabilizację rynku.

Osoby, których dotychczasowy motyw decyzji zakupowych stanowiła niska wartość stóp procentowych, w nowo zaistniałej sytuacji najprawdopodobniej ograniczą ich podejmowanie, co w konsekwencji zmniejszy popyt na mieszkania. Sytuacja ta mogłaby wpłynąć i wyhamować ogromny wzrost cen lokali. Z drugiej strony pojawiają się również głosy specjalistów mówiące o tym, że przynajmniej na razie, nie ma co liczyć na znaczące ustabilizowanie się sytuacji na rynku nieruchomości, ponieważ tzw. bańka cenowa nieustannie pęcznieje. Choć wszystkie dane, po obu stronach barykady, oparte są o prognozy doświadczonych ekspertów, w dalszym ciągu stanowią one jedynie spekulacje.


Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Każda osoba bądź rodzina charakteryzuje się odmiennymi preferencjami co do czynników takich jak lokalizacja, liczba pomieszczeń czy metraż całego mieszkania. Zatem przede wszystkim należy szczegółowo zdefiniować własne wymagania, które wpłyną na skuteczność znalezienia satysfakcjonującej oferty. Warto pod uwagę wziąć także miejscowe plany zagospodarowania w celu zweryfikowania czy obok potencjalnego miejsca zamieszkania nie powstanie na przykład droga ekspresowa. W dłuższej perspektywie może ona powodować istotny dyskomfort. Kryterium, uważanym za najważniejsze i wpływające na finalną decyzję zakupu nieruchomości, jest cena. Należy skonfrontować ją z indywidualnymi możliwościami finansowymi. Jeżeli zamierzamy ubiegać się o kredyt hipoteczny będzie ona wyznacznikiem do określenia wysokości wkładu własnego, który zazwyczaj stanowi 20% wartości lokalu.

Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej należy dopełnić szereg niezbędnych formalności. Będzie to po pierwsze, złożenie w sądzie wniosku o wpis do hipoteki do księgi wieczystej. Po drugie, opłacenie w Urzędzie Skarbowym podatku od czynności cywilnoprawnych. Może być również wymagane złożenie deklaracji podatkowej w Urzędzie Miasta, choć nie zawsze jest żądane i zależy to od indywidualnych czynników. Finalnie podpisywana jest umowa zakupu w formie aktu notarialnego.

Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo i na jakich zasadach?

1 października bieżącego roku rząd przyjął projekty kilku ustaw, które bezpośrednio związane są z programem Polskiego Ładu. W jego skład wchodzi wiele założeń, które wpłyną na życie obywateli w mniejszym lub większym stopniu. Możemy wymienić między innymi podniesienie wydatków na zdrowie do 6% PKB w 2023 roku, zmniejszenie niektórych podatków, a także zagwarantowanie możliwości wzięcia kredytu hipotecznego bez wkładu własnego. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii „Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji do 20% kwoty kredytu, nie więcej niż 100 tys. zł przez okres co najmniej 15 lat”. Co więcej, na skutek powiększania się gospodarstwa domowego, z uwagi na pojawianie się dziecka bądź dzieci, BGK jednorazowo będzie dokonywał tzw. spłaty rodzinnej. W zależności czy będzie to drugie, trzecie lub kolejne dziecko wyniesie ona kolejno 20 000 bądź 60 000 zł. Gwarantowany kredyt mieszkaniowy jest udzielany na okres minimum 15 lat, a mechanizmy jego udzielania będą ograniczać ryzyko stymulowania wzrostu cen mieszkań. Mieszkania na sprzedaż w Warszawie czy innych większych miastach plasują się jako jedne z najdroższych, stąd pomoc w takiej postaci może istotnie wpłynąć na decyzje zakupowe Polaków.

Materiał partnera
Źródło:Materiał partnera
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki