Mieszkanie bez księgi wieczystej to ryzyko, które może się opłacać

Nie ma przeszkód prawnych do zakupu nieruchomości, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta. W wielu przypadkach będzie to mocna karta przetargowa przy negocjacjach cenowych, ale należy liczyć się z ryzykiem. Home Broker podpowiada, jak to ryzyko zminimalizować.

Kupno nieruchomości bez księgi wieczystej jest możliwe (fot. istock / Thinkstock)

Poszukujący mieszkania czasami natrafiają na nieruchomość, dla której nie jest prowadzona księga wieczysta. To bardzo ważny dokument, który jest swego rodzaju paszportem lub dowodem osobistym dla nieruchomości. Przedstawia on sytuację prawną lokalu i jest podstawowym wyznacznikiem m.in. praw jakie mają do nieruchomości poszczególne osoby.

Jeśli chodzi o mieszkania, to najczęściej spotykaną sytuacją gdy nie ma księgi wieczystej jest kupno spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Nie ma tu obowiązku zakładania ksiąg wieczystych, więc niektórzy właściciele tego po prostu nie robią, choć z ich punktu widzenia byłoby to korzystne w perspektywie ochrony własnych interesów czy sprzedaży mieszkania. Inna sytuacja, w której nie ma księgi wieczystej to to taka, gdy jeden dokument prowadzony jest dla dwóch mieszkań, bo np. zostały one kiedyś wydzielone z jednego większego. Wówczas przy sprzedaży po prostu wydziela się jedno mieszkanie do nowej księgi wieczystej.

Bez księgi wieczystej może być trudniej

– Przede wszystkim nabycie nieruchomości bez księgi wieczystej pozbawia nabywcę ochrony związanej z tym, że osoba wpisana jako właściciel w dziale drugim KW jest rzeczywistym właścicielem nieruchomości oraz tzw. rękojmi wiary publicznej ksiąg wieczystych, czyli zasady mówiącej że w razie rozbieżności pomiędzy rzeczywistym stanem prawnym nieruchomości, a stanem prawnym ujawnionym w KW, treść KW rozstrzyga na korzyść nabywcy – zwraca uwagę Jakub Chowaniec, prawnik Home Broker. – Kupujący nie ma pewności, że nieruchomość nie została np. niedawno sprzedana innej osobie – dodaje.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na możliwe trudności z otrzymaniem kredytu hipotecznego – banki mało przychylnie patrzą na takie nieruchomości, bo gdyby okazało się, że nieruchomość położona jest na gruncie o nieuregulowanym stanie prawnym, to założenie księgi wieczystej nie będzie możliwe. Chcąc posiłkować się kredytem obowiązkowo należy więc sprawdzić stan prawny gruntu.

Co zamiast księgi?

Ale brak księgi wieczystej nie powinien od razu zrażać potencjalnego kupującego. Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności może to być wręcz okazja do wynegocjowania niższej ceny. Przygotowanie się do tego typu transakcji wymaga skrupulatnej analizy stanu nieruchomości. Przede wszystkim należy na wszelkie sposoby zweryfikować, czy sprzedający mieszkanie rzeczywiście ma do tego prawo. Poza księgą wieczystą są jednak inne dokumenty, które mogą to udokumentować. Przede wszystkim jest to akt notarialny, ale można oprzeć się i na orzeczeniu sądu lub decyzji administracyjnej. Potwierdzenie prawa do dysponowania mieszkaniem znacząco obniża ryzyko problemów, ale nie jest jedynym, co powinniśmy zrobić. Na przykład przy zakupie działki lub domu bez księgi wieczystej trzeba zapoznać się z aktualnym wypisem z rejestru gruntów i budynków.

Czytaj dalej: Home Broker podpowiada: jak założyć księgę wieczystą?

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 biznespolska

www.kancelarianieruchomosci.net W celu uzyskania pomocy prawnej polecam tą firmę. To profesjonaliści na rynku nieruchomości.

! Odpowiedz
0 0 biznespolska

No tak... widzę jak zawsze zamieszanie ze względu na niepełne informacjie i chaos w myślach autora. www.sprawdzonanieruchomosc.pl/sprawdzanie-ksiag-wieczystych/ tutaj można się dowiedzieć więcej na temate tego jak sprawdzić stan prawny nieruchomości i jak zająć się księgami wieczystymi. To nie jest jakaś super wielka filozofia i pozwala ci to zrozumieć jak działają księgi wieczyste.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 5 ~antydebill

debilny artykuł , jakiś bełkot chołoty bez pojęcia , robią wodę z mózgu ciemnocie, brak księgi to nie jest żadna wada i i nie wiąże się absolutnie z żadnym ryzykiem co za debil to pisał , niech poczyta ciemniak ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych a nie zaśmieca internet bredniami

! Odpowiedz
4 3 ~eed

A gdzie mądralo sprawdzisz czy ktoś nie ma prawa dożywotniego zamieszkania tam??? Możesz kupić mieszkanie z lokatorem.

! Odpowiedz
0 4 ~yok odpowiada ~eed

dlatego nie możnaobciążyc spółdzielczegoprawem dożywocia (przynajmniej nie powinno sie)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne