Mieszkania z drugiej ręki droższe niż nowe

W dobie ograniczonych możliwości kredytowych na znaczeniu zyskują mieszkania o średnim metrażu. Mimo oddawania do użytkowania sporej liczby nowych mieszkań, lokale z rynku wtórnego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że - jak wynika z danych otoDom.pl przygotowanych dla Bankier.pl – w styczniu 2013 roku nieruchomości z drugiej ręki w niektórych miastach były droższe niż lokale deweloperskie.

Bloki z wielkiej płyty we Wrocławiu
Autor: Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Analizując dane dotyczące ogółu oferowanych na sprzedaż mieszkań – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – można zauważyć, że w styczniu br. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki były wyższe niż deweloperskich. Różnica na 1 mkw. wynosiła odpowiednio 100 zł, 309 zł i 757 zł. Z kolei naturalną wydawałoby się tendencję droższych mieszkań z rynku pierwotnego można było w minionym miesiącu zaobserwować we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych w podziale na miasta [zł/mkw.]
Miasto
Rynek PIERWOTNY
Rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
styczeń 2013
Gdańsk
5834
5934
wtórny (o 100 zł/mkw.)
Kraków
6579
6888
wtórny (o 309 zł/mkw.)
Warszawa
7739
8496
wtórny (o 757 zł/mkw.)
Wrocław
6269
5988
pierwotny (o 281 zł/mkw.)
Poznań
6255
5584
pierwotny (o 671 zł/mkw.)
Łódź
5063
3959
pierwotny (o 1104 zł/mkw.)
Katowice
5158
3972
pierwotny (o 1186 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Jeżeli z ogółu rynku wydzielić cieszące się popularnością wśród kupujących średnie mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. zauważyć można podobne tendencje. Odmienność dotyczy wysokości różnicy cen pomiędzy obydwoma rynkami. W Gdańsku i Krakowie 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki był oferowany po cenie o 260 zł wyższej niż w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego. W Warszawie różnica wynosiła 760 zł.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. [zł/mkw.]
Miasto
rynek PIERWOTNY
rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
Styczeń 2013
Gdańsk
5781
6042
wtórny (o 261 zł/mkw.)
Kraków
6406
6668
wtórny (o 262 zł/mkw.)
Warszawa
7410
8168
wtórny (o 758 zł/mkw.)
Wrocław
6226
6028
pierwotny (o 198 zł/mkw.)
Poznań
6188
5706
pierwotny (o 482 zł/mkw.)
Łódź
4946
3875
pierwotny (o 1071 zł/mkw.)
Katowice
4992
3805
pierwotny (o 1187 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Zobrazujmy dane przykładem. Jeżeli młode małżeństwo chciałoby kupić mieszkanie o metrażu 45 mkw., to w styczniu 2013 roku w Warszawie lokale o takich właściwościach oferowane były przez deweloperów za ok. 330 tys. zł, a na rynku wtórnym za ok. 380 tys. zł. Ci, którzy wybrali zamiast używanego nowe mieszkanie w Warszawie mogli zaoszczędzić co najmniej 50 tys. zł. Z kolei w Krakowie i Gdańsku różnica wynosiła w styczniu ok. 12 tys. zł. Warto mieć na uwadze, że ceny ofertowe zazwyczaj różnią się od transakcyjnych, często dużo niższych.

Bankier.plPrzy zakupie mieszkania oszczędności na każdym poziomie są bardzo istotne. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na wykończenie lub remont nabywanego lokalu. Poza tym, tańsze mieszkanie oznacza też niższe koszty towarzyszącego zazwyczaj zakupowi kredytu mieszkaniowego. Przykładowo, jeżeli klient zaoszczędzone środki przeznaczy na wkład własny może otrzymać od banku niższą marżę, co w efekcie przekłada się na tańszy kredyt. Dla tych, którzy chcieliby kupić na kredyt mieszkanie z rynku wtórnego Bankier.pl przygotował ranking hipotek, w którym prezentuje aktualne oferty banków.

Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat»Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat
Często uważamy, że mieszkanie z drugiej ręki będzie tańsze niż nowe, kupowane od dewelopera. Dane z rynku pokazują, ze wnioski mogą być zupełnie odwrotne. Oczywiste jest jednak, że końcowa cena mieszkania zależy od wielu czynników – lokalizacji, roku budowy, stanu technicznego czy umeblowania. Warto jednak nie ulegać stereotypom i mieć na uwadze, że mieszkanie z rynku pierwotnego może kosztować tyle samo lub mniej niż używane.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

Sprzedający pamiętają stare ceny

Spadające ceny nieruchomości uderzają zarówno w rynek pierwotny, jak i wtórny. Sprzedający używane mieszkania zapewne słabiej niż deweloperzy orientują się w aktualnym poziomie cen i znacząco zawyżają ceny ofertowe. Po wystawieniu oferty na rynek szybko następuje jednak zderzenie z rzeczywistością i korekta. Ostatecznie cena transakcyjna bywa nawet kilkanaście procent niższa niż ofertowa, zwłaszcza jeśli sprzedającemu zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji.

Wyższy poziom cen ofertowych na rynku wtórnym może mieć także związek z lokalizacją inwestycji deweloperskich. Najlepiej położone osiedla zazwyczaj nie obfitują w wolne grunty. Deweloperzy wybierają mniej atrakcyjne miejsca, a kupujący, kierujący się przede wszystkim lokalizacją, w wyborze mieszkania są skazani na rynek wtórny.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~dsfxcz

stare mieskzania sa jeszcze budowane normalnie a nie najtaniej

!
0 0 ~tyuiot

Jakość nowego budownictwa deweloperskiego jest mniej wiecej taka sama jak ta za komuny, ale bez wątpienia nowe budynki są ładniejsze. Za kilkanascie lat trzeba będzie jednak w większości poddać je kapitalnemu remontowi. Wymienić supertanie instalacje, zaizolować od nowa fundamenty, odgrzybic, wymienic pokrycia dachowe, a także naprawić izolacje cieplne. Nie wspominam tu o licznych drobnych wadach w mieszkaniach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~paolo

ceny mieszkań z drugiej ręki są zawyżone, bo ludziom się wydaję sprzedając mieszkanie zostaną milionerami

! Odpowiedz
0 0 ~Alidik

zwłaszcza te w wielkiej płycie, w Niemczech max kredyt na płytę to 8 lat, bo banki nie chcą ryzykować.

! Odpowiedz
0 0 ~inżynier

Najistotniejszy wpływ na atrakcyjność mieszkania, i co za tym idzie, jego cenę ma LOKALIZACJA. Stąd też różnice w średnich cenach mieszkań nowych i używanych. Nowe inwestycje powstają, z reguły, w coraz większej odległości od centrum. Często na terenach powstającej dopiero infrastruktury towarzyszącej mieszkaniom; szkoły, przedszkola itp. Gorsza lokalizacja oznacza więcej czasu przeznaczonego na dojazdy czyli niższy komfort życia.
Nie bez znaczenia dla kupujacego mieszkanie jest fakt, że te z rynku wtórnego są zazwyczaj gotowe do zamieszkania czyli de facto tańsze od nowych o cenę "wykończenia". Dla osób nabywających mieszkanie w celu przeznaczenia go pod wynajem to często decydujacy czynnik.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asfd

To w PL fakt ciezko jest - jesli 40 metrowa klitka jest w sredniej kategorii.

! Odpowiedz
0 0 eero

Podobnie się rzeczy maja z domami.
Dać 6700 zł/mkw. za dom z rynku wtórnego czy 4550 zł/m kw. za rynek pierwotny?
Ofert pod dostatkiem, zależy, co kto lubi i czego potrzebuje. Ja akurat kręcę się koło tego tematu: http://www.domyursynow.pl/ (swoją drogą może ktoś coś więcej wie na temat tego dewelopera?).
Ciągle jednak pozostaje ogólna rozbieżność pomiędzy mieszkaniem a domem pod postacią gabarytów, a tym samym kosztów zakupu jednego czy drugiego – no, ale oczywiście to już inny temat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wbka

zajrzałem pod podany link i o dziwo była mapka, z której jasno wynika, że osiedle znajduje się na linii nalotów na Okęcie. Warto decyzję przemyśleć. Co do samej ceny, to warto porównać oferty domów większych i wykończonych http://www.investor.waw.pl/nieruchomosci/show/2178554?sort=dateCreated&cm2=&p2=&p1=&tp=&cm1=&order=desc&pl2=&pl1=&offset=144&max=12&l=&pp1=&pp2=&w=&u=&t=dom&s=&c1=&c2=&r=sprzedaz&z=&i2=&i1= może to wyglądać na ucieczkę z tej lokalizacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Bob

Dobry, zapewne sponsorowany artykuł. Autor łaskawie zapomniał, że mieszkania używane są już wykończone i można w nich zamieszkac od ręki. Nie każdy ma ochotę kopać w gipsie i kalelkach przez 3 miesiące.

! Odpowiedz
0 0 ~apropos

deweloperzy najczęściej od razu wykańczają po kafle i gładz, łazienkę masz całą od deski do deski

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne