Mieszkania z drugiej ręki droższe niż nowe

W dobie ograniczonych możliwości kredytowych na znaczeniu zyskują mieszkania o średnim metrażu. Mimo oddawania do użytkowania sporej liczby nowych mieszkań, lokale z rynku wtórnego nadal cieszą się sporym zainteresowaniem. Do tego stopnia, że - jak wynika z danych otoDom.pl przygotowanych dla Bankier.pl – w styczniu 2013 roku nieruchomości z drugiej ręki w niektórych miastach były droższe niż lokale deweloperskie.

Bloki z wielkiej płyty we Wrocławiu
Autor: Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Analizując dane dotyczące ogółu oferowanych na sprzedaż mieszkań – zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego – można zauważyć, że w styczniu br. w Gdańsku, Krakowie i Warszawie ceny ofertowe lokali z drugiej ręki były wyższe niż deweloperskich. Różnica na 1 mkw. wynosiła odpowiednio 100 zł, 309 zł i 757 zł. Z kolei naturalną wydawałoby się tendencję droższych mieszkań z rynku pierwotnego można było w minionym miesiącu zaobserwować we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi czy Katowicach.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych w podziale na miasta [zł/mkw.]
Miasto
Rynek PIERWOTNY
Rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
styczeń 2013
Gdańsk
5834
5934
wtórny (o 100 zł/mkw.)
Kraków
6579
6888
wtórny (o 309 zł/mkw.)
Warszawa
7739
8496
wtórny (o 757 zł/mkw.)
Wrocław
6269
5988
pierwotny (o 281 zł/mkw.)
Poznań
6255
5584
pierwotny (o 671 zł/mkw.)
Łódź
5063
3959
pierwotny (o 1104 zł/mkw.)
Katowice
5158
3972
pierwotny (o 1186 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Jeżeli z ogółu rynku wydzielić cieszące się popularnością wśród kupujących średnie mieszkania o powierzchni 38-60 mkw. zauważyć można podobne tendencje. Odmienność dotyczy wysokości różnicy cen pomiędzy obydwoma rynkami. W Gdańsku i Krakowie 1 mkw. mieszkania z drugiej ręki był oferowany po cenie o 260 zł wyższej niż w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego. W Warszawie różnica wynosiła 760 zł.

Rynek wtórny kontra rynek pierwotny: porównanie średnich cen ofertowych mieszkań o powierzchni 38-60 mkw. [zł/mkw.]
Miasto
rynek PIERWOTNY
rynek WTÓRNY
Gdzie drożej?
Styczeń 2013
Gdańsk
5781
6042
wtórny (o 261 zł/mkw.)
Kraków
6406
6668
wtórny (o 262 zł/mkw.)
Warszawa
7410
8168
wtórny (o 758 zł/mkw.)
Wrocław
6226
6028
pierwotny (o 198 zł/mkw.)
Poznań
6188
5706
pierwotny (o 482 zł/mkw.)
Łódź
4946
3875
pierwotny (o 1071 zł/mkw.)
Katowice
4992
3805
pierwotny (o 1187 zł/mkw.)
Źródło: dane otoDom.pl dla Bankier.pl

Zobrazujmy dane przykładem. Jeżeli młode małżeństwo chciałoby kupić mieszkanie o metrażu 45 mkw., to w styczniu 2013 roku w Warszawie lokale o takich właściwościach oferowane były przez deweloperów za ok. 330 tys. zł, a na rynku wtórnym za ok. 380 tys. zł. Ci, którzy wybrali zamiast używanego nowe mieszkanie w Warszawie mogli zaoszczędzić co najmniej 50 tys. zł. Z kolei w Krakowie i Gdańsku różnica wynosiła w styczniu ok. 12 tys. zł. Warto mieć na uwadze, że ceny ofertowe zazwyczaj różnią się od transakcyjnych, często dużo niższych.

Bankier.plPrzy zakupie mieszkania oszczędności na każdym poziomie są bardzo istotne. Zaoszczędzone środki można przeznaczyć na wykończenie lub remont nabywanego lokalu. Poza tym, tańsze mieszkanie oznacza też niższe koszty towarzyszącego zazwyczaj zakupowi kredytu mieszkaniowego. Przykładowo, jeżeli klient zaoszczędzone środki przeznaczy na wkład własny może otrzymać od banku niższą marżę, co w efekcie przekłada się na tańszy kredyt. Dla tych, którzy chcieliby kupić na kredyt mieszkanie z rynku wtórnego Bankier.pl przygotował ranking hipotek, w którym prezentuje aktualne oferty banków.

Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat»Rekordowe kredyty hipoteczne nawet na 50 lat
Często uważamy, że mieszkanie z drugiej ręki będzie tańsze niż nowe, kupowane od dewelopera. Dane z rynku pokazują, ze wnioski mogą być zupełnie odwrotne. Oczywiste jest jednak, że końcowa cena mieszkania zależy od wielu czynników – lokalizacji, roku budowy, stanu technicznego czy umeblowania. Warto jednak nie ulegać stereotypom i mieć na uwadze, że mieszkanie z rynku pierwotnego może kosztować tyle samo lub mniej niż używane.

Komentuje dr Michał Kisiel, analityk obszaru Finanse osobiste Bankier.pl
Michał Kisiel

Sprzedający pamiętają stare ceny

Spadające ceny nieruchomości uderzają zarówno w rynek pierwotny, jak i wtórny. Sprzedający używane mieszkania zapewne słabiej niż deweloperzy orientują się w aktualnym poziomie cen i znacząco zawyżają ceny ofertowe. Po wystawieniu oferty na rynek szybko następuje jednak zderzenie z rzeczywistością i korekta. Ostatecznie cena transakcyjna bywa nawet kilkanaście procent niższa niż ofertowa, zwłaszcza jeśli sprzedającemu zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji.

Wyższy poziom cen ofertowych na rynku wtórnym może mieć także związek z lokalizacją inwestycji deweloperskich. Najlepiej położone osiedla zazwyczaj nie obfitują w wolne grunty. Deweloperzy wybierają mniej atrakcyjne miejsca, a kupujący, kierujący się przede wszystkim lokalizacją, w wyborze mieszkania są skazani na rynek wtórny.

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mirko

To jest bardzo ciekawy trend, tutaj można go prześledzić uważniej na przykładzie Katowic: http://rynekpierwotny.com/wiadomosci/z-miast/katowice/w-katowicach-nowy-lokal-nie-zawsze-jest-znacznie-drozszy,1424/

! Odpowiedz
0 0 ~ja

powtórzę kolegi wpis ,,szmatopisarka w akcji,, nikt tak głupi jak ty nie jest.

! Odpowiedz
0 0 ~ania jio

droższe bo wykończone i bezpieczniejsze. to co najgorsze już zostało naprawione i nie trzeba użerać sie z developerami. ja tez nabyłam z oferty na http://top-ogloszenia.net/Ogloszenia-Nieruchomosci-10 swoje m3 z rynku wtórnego

! Odpowiedz
0 0 ~Normalny

Szmatopisarka w akcji...

! Odpowiedz
0 0 ~wieloszczetek

To sie pokrywa z trendami w Krakowie, w Malopolsce. Czytalem raport ostatnio: mieszkania na rynku pierwotnym tanieja! http://nieruchomosci.malopolska24.pl/2013/03/nieuchomosci-na-krakowskim-rynku-pierwotnym-ceny-spadaja-szybko-i-selektywnie/

! Odpowiedz
0 0 ~ktrd

Przecież lokalizacja jest bardzo wazna , rynek wtórny w dobrej lokalizacji to wartość dodatkowa. A ile płaci sie za nowy dobry samochód , który zardzewieje za ok.10 lat i kasa na złom. Głupie dylematy mieszkanie to podstawa na co wydawać kasę na Egipt po raz 5 -ty.

! Odpowiedz
0 0 ~mrozny

A ja tam uważam, że lepsze ciasne, ale własne i nowe, ale swoje. Ja i tak jak kupię nowe mieszkanie teraz, to one za paręnaście lat będzie dużo więcej warte niż obecnie. I ja tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że nowoczesne mieszkania, przy okazji spoko lokalizacja, jeżeli chodzi o Szczecin to jedna z lepszych i takie mieszkanie to będzie super inwestycja na przyszłość – i na wynajem i na sprzedaż.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~cyklotron

Dnia 2013-02-28 o godz. 20:27 ~mrozny napisał(a):
. I ja
> tam czekać nie zamierzam, bo akurat ruszyła sprzedaż
> kolejnych mieszkań w budynkach platany VI i platany VII na
> małych błoniach w Szczecinie. Słyszałem, że nowoczesne
> mieszkania, przy okazji spoko lokalizacja, jeżeli chodzi o
> Szczecin to jedna z lepszych i takie mieszkanie to będzie
> super inwestycja na przyszłość – i na wynajem
> i na sprzedaż.

bosze ... żeby tylko wszystkich jeszcze nie wykupili skoro to taki świetny interes!!!!już lece!!!!!

gościu ... po kiego w szczecinie kupowac jak zaraz za granica mieszkania tańsze?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~buhaha

kupuj kupuj :) daj jeszcze 1% na rzecz swojego dewelopera :D

! Odpowiedz
0 0 ~mrozny odpowiada ~cyklotron

Dnia 2013-03-01 o godz. 00:52 ~cyklotron napisał(a):

bosze ... żeby tylko
> wszystkich jeszcze nie wykupili skoro to taki świetny
> interes!!!!już lece!!!!!

gościu ... po kiego w szczecinie
> kupowac jak zaraz za granica mieszkania tańsze?


Może i tańsze, ale na co mi mieszkanie z drugiego obiegu i to w dodatku z wielkiej płyty, pamiętające jeszcze okres komunizmu. Ja tam wole nowoczesne, zadbane lokum o ciekawej architekturze, a nie jakieś blokowisko, gdzie nikt nikogo nie zna. Poza tym wolę czuć się dobrze u siebie niż żeby na mnie krzywo patrzyli za granicą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Caesar

Mieszkanie z drugiej ręki nie zawsze oznacza mieszkanie stare i źle wykończone. A ponieważ wykończenie mieszkania to czasami 50% ceny stanu developerskiego, do tego dochodzi czas a mieszkanie na rynku wtórnym kupują ludzie którzy chcą się wprowadzić "już". Lokalizacja - już ktoś pisał. Ale najważniejsze - duża część lokali na rynku wtórnym jest wystawiana na zasadzie 'mam czas i poczekam". A na pierwotnym lecą raty kredytu i krążą upiory komorników. Ale wtórny też pada tylko wolniej. Najlepiej trzymają się grunty - bo tam jest tylko podatek gruntowy, nie ma czynszu i ogrzewania. Jest czas i inflacja.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~inwestor_gieldowy

Kolejny artykul nie wnoszacy nic do tematu. Takie wypociny.

! Odpowiedz
0 0 ~polak

Nowe?parkingu za darmo niet,piwnicy niet (w starym 10m)miejsce postojowe 30tys +miesięcznie opłata 70zł......A wtórnie stare wsio gratis.............

! Odpowiedz
0 0 ~obok

Starsze budownictwo jest lepiej zlokalizowane, nie tak jak te nowe osiedla bez infrastruktury gdzieś w wygwizdowie pod miastem. Na osiedlach domów starszych jest już chodnik, asfalt itp. a na nowych lokalizacjach trzeba często czekac 20 lat na uporządkowanie terenu. Dlatego wtórny rynek ma tez dobą cene . No i materiały- te z czasów gierka sa solidne a te obecne, że jak sąsiad piernie to słyszy cały blok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~xRTm

Tytuł na poziomie "Faktu".

Jak już wcześniej zauważyliście:
- Mieszkania są wykończone (bez względu na jakość wykończenia, można od razu zamieszkać a potem sobie zrobić remont)
- Większość z tych mieszkań jest w dużo lepszej lokalizacji
- Porównanie cen "OFERTOWYCH" - to pozostawię bez komentarza

Żeby porównanie było miarodajne należałoby:
- porównać ceny w tej samej lokalizacji (są miejsca gdzie nowe bloki stoją obok starych)
- porównać ceny TRANSAKCYJNE
- dodać do cen nowych mieszkań jakąś medianę na wykończenie (podobno typowa to 1000pln/m2)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Trader21

Mieszkania na rynku pierwotnym są tańsze ponieważ ilość mieszkań gotowych do sprzedania jest tak duża że gdyby nagle stanęły budowy i tak pryz obecnym popycie wystarczyłoby ich na 1,5 - 2 lat zależnie od miasta. Niezależny raport Nieruchomości 2013 na podstawie danych z NBP obrazujacy czemu ceny nadal będą spadać dostępny jest na http://independenttrader.pl/artykuly/82

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ja

oczywiście. przeciez cały czas trąbiłm że te nowe mieszkania to kompletna bezwrtościowa tandeta. :/
nie dosc że male i mają kibel z łazienką razem to jeszcze nie mają normalnej kuchni i często przedpokoju, a na domiar złego są tak poupychane że jeden drugiemu patrzy w talerz przez okno :/

ten nowy szit nie nadaje się do mieszkania, gdybym miał/a kupić to tylko wielka płyta, bo tam mądrze i nie zachłannie budowano.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asad

A co w tym złego, że łazienka jest połączona z kiblem? Bo nie rozumiem.

! Odpowiedz
0 0 ~ra

nie dosc tego nowe nie posiadaja piwnicy czy strychu ,tandeta ,najtansze materialy-styropian chociazby ,glosne etc,domy tak samo ,brak podpiwniczenia etc

! Odpowiedz
0 0 ~jozek

a ja uwazam ze przedpokoj to tylko zbedna strata miejsca :) jesli ktos ma male mieszkanie to przedpokoj ktory ma 5m2 jest zbednym pomieszczeniem znacznie lepiej gdy stanowi czesc pokoju i optycznie go powieksza :)

! Odpowiedz
0 0 ~Bob

Dobry, zapewne sponsorowany artykuł. Autor łaskawie zapomniał, że mieszkania używane są już wykończone i można w nich zamieszkac od ręki. Nie każdy ma ochotę kopać w gipsie i kalelkach przez 3 miesiące.

! Odpowiedz
0 0 ~apropos

deweloperzy najczęściej od razu wykańczają po kafle i gładz, łazienkę masz całą od deski do deski

! Odpowiedz
0 0 ~kolo

Może i nie każdy . Ale 95 % mieszkań z rynku wtórnego , to totalne bezguście.
Niektórzy sprzedający są na tyle dowcipni ,że określają swoje mieszkania jako NOWOCZEŚNIE URZĄDZONE :-) No tak - a Fiat 126 p , to samochód .? Teoretycznie tak - ale na pewno nie nowoczesny .
Idąc dalej . Nie każdy ma ochotę korzystać z używanej łazienki i kuchni z obciachowym aneksem kuchennym i badziewnym , zużytym sprzętem AGD. Wiadomo ,że meble kuchenne są na wymiar i raczej trudno je dopasować do innej kuchni . Ale oczywiście
w ofertach mamy napisane - zabudowa kuchenna i AGD w cenie mieszkania.
Wiecie co możecie z tym zrobić ? Domyślcie się . To samo możecie zrobić z paskudnymi terakotami , glazurami , tanimi panelami , tapetami i resztą badziewia.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 eero

Podobnie się rzeczy maja z domami.
Dać 6700 zł/mkw. za dom z rynku wtórnego czy 4550 zł/m kw. za rynek pierwotny?
Ofert pod dostatkiem, zależy, co kto lubi i czego potrzebuje. Ja akurat kręcę się koło tego tematu: http://www.domyursynow.pl/ (swoją drogą może ktoś coś więcej wie na temat tego dewelopera?).
Ciągle jednak pozostaje ogólna rozbieżność pomiędzy mieszkaniem a domem pod postacią gabarytów, a tym samym kosztów zakupu jednego czy drugiego – no, ale oczywiście to już inny temat.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~wbka

zajrzałem pod podany link i o dziwo była mapka, z której jasno wynika, że osiedle znajduje się na linii nalotów na Okęcie. Warto decyzję przemyśleć. Co do samej ceny, to warto porównać oferty domów większych i wykończonych http://www.investor.waw.pl/nieruchomosci/show/2178554?sort=dateCreated&cm2=&p2=&p1=&tp=&cm1=&order=desc&pl2=&pl1=&offset=144&max=12&l=&pp1=&pp2=&w=&u=&t=dom&s=&c1=&c2=&r=sprzedaz&z=&i2=&i1= może to wyglądać na ucieczkę z tej lokalizacji.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~asfd

To w PL fakt ciezko jest - jesli 40 metrowa klitka jest w sredniej kategorii.

! Odpowiedz
0 0 ~inżynier

Najistotniejszy wpływ na atrakcyjność mieszkania, i co za tym idzie, jego cenę ma LOKALIZACJA. Stąd też różnice w średnich cenach mieszkań nowych i używanych. Nowe inwestycje powstają, z reguły, w coraz większej odległości od centrum. Często na terenach powstającej dopiero infrastruktury towarzyszącej mieszkaniom; szkoły, przedszkola itp. Gorsza lokalizacja oznacza więcej czasu przeznaczonego na dojazdy czyli niższy komfort życia.
Nie bez znaczenia dla kupujacego mieszkanie jest fakt, że te z rynku wtórnego są zazwyczaj gotowe do zamieszkania czyli de facto tańsze od nowych o cenę "wykończenia". Dla osób nabywających mieszkanie w celu przeznaczenia go pod wynajem to często decydujacy czynnik.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Alidik

zwłaszcza te w wielkiej płycie, w Niemczech max kredyt na płytę to 8 lat, bo banki nie chcą ryzykować.

! Odpowiedz
0 0 ~paolo

ceny mieszkań z drugiej ręki są zawyżone, bo ludziom się wydaję sprzedając mieszkanie zostaną milionerami

! Odpowiedz
0 0 ~tyuiot

Jakość nowego budownictwa deweloperskiego jest mniej wiecej taka sama jak ta za komuny, ale bez wątpienia nowe budynki są ładniejsze. Za kilkanascie lat trzeba będzie jednak w większości poddać je kapitalnemu remontowi. Wymienić supertanie instalacje, zaizolować od nowa fundamenty, odgrzybic, wymienic pokrycia dachowe, a także naprawić izolacje cieplne. Nie wspominam tu o licznych drobnych wadach w mieszkaniach...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~dsfxcz

stare mieskzania sa jeszcze budowane normalnie a nie najtaniej

!
Polecane
Najnowsze
Popularne