Tylu mieszkań nie oddano do użytku od 40 lat [Wykres dnia]

W ubiegłym roku w Polsce oddano do użytku najwięcej mieszkań od 1980 r. Ale ich powierzchnia była druga najwyższa w powojennej historii - wynika z danych GUS.

207,2 tys. mieszkań - a precyzyjniej rzecz ujmując lokali mieszkalnych, gdyż statystyka "liczy" również domy, np. jednorodzinne - oddano do użytku w 2019 r. To o ponad 22 tys. więcej niż rok wcześniej i najwięcej od "epoki Gierka" - w zamykającym ją 1980 r. do użytku oddano 217,1 tys. mieszkań. Rekord padł dwa lata wcześniej, gdy wynik sięgnął 283,6 tys. lokali.

Pod tym względem obecnie wciąż powstaje mniej mieszkań niż "za Gierka". Tyle że dziś przeciętny lokal mieszkalny jest znacznie większy - w 2019 r. miał średnio 88,8 mkw, o ponad 25 mkw więcej niż cztery dekady temu. Jak to możliwe? I dlaczego średnia powierzchnia jest tak spora?

To kwestia większej liczby domów, zwanych w statystyce mieszkaniami indywidualnymi. Danych za 2019 r. jeszcze nie ma, ale w 2018 r. do użytku oddano ponad 66 tys. takich lokali (ok. jedną trzecią wszystkich) o powierzchni 9,5 mln mkw, co daje średnią powierzchnię blisko 144 mkw.

Gdy spojrzymy na oddaną do użytku powierzchnię wszystkich lokali mieszkalnych, wynik z ubiegłego roku (18,4 mln mkw) jest drugi najwyższy w powojennej historii Polski. Do rekordu z 2003 r. zabrakło 0,4 mln mkw. - wynika z danych GUS.

(Bankier.pl na podstawie danych GUS)

O ile pod względem liczby lokali mieszkalnych oddanych do użytku do wyniku z "epoki Gierka" wciąż sporo nam brakuje, to już pod względem powierzchni notowane wyniki są lepsze niż wówczas.

Mieszkaniowa hossa trwa. Ponad 200 tys. nowych mieszkań w 2019 roku

Mieszkaniowa hossa trwa. Ponad 200 tys. nowych mieszkań w 2019 roku

W 2019 r. na rynku pojawiło się 207,2 tys. nowych mieszkań – o 12 proc. więcej niż rok wcześniej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To prawdopodobnie jednak nie ostatni rok mieszkaniowej hossy. W 2019 r. wzrosła także liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń.

MKa

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
42 57 trooper

Mały kryzys gospodarczy wstrzymujący akcje kredytowe bankom i te 200tys czy więcej wyląduje na rynku po 30-40% przecenach ratując upadających developerów. Tak tylko mówię.

! Odpowiedz
39 12 jasiek2017

hahahahhaha pisz dalej a ja lecę po popcorn

! Odpowiedz
22 23 eresz1

70% nowych mieszkań w Polsce kupowanych jest za gotówkę.

! Odpowiedz
8 10 jsunday odpowiada jasiek2017

hahahahhaha pisz dalej a ja lecę po popcorn

! Odpowiedz
54 60 kyd

Na rynku nieruchomości nowych trzeba coraz bardziej uważać.
*Projekty byle jakie - nieustawne powieszczenia, w projekcie dominują "metry mieszkania" - dodatkowe powierzchnie - suszarnia, komórka - robione "na sztukę 1m" byle można zapisać, że jest w mieszkaniu;
*Jakość materiałów użyta - możliwie najbardziej beznadziejna, byle odbiór przeszło;
* Jakość wykonania odpowiada sytuacji na rynku fachowców, mnóstwo niedoróbek, krzywych ścian, zatynkowanych na grubo problemów, unoszące się podłogi w narożnikach.
*elementy infrastruktury też przeważnie zamawiane w Chinach ze średniej półki,

Generalnie nasz rynek objawia wszelkie cechy pzregarzanego rynku z niską odpowiedzialnościa budowlańców, niskim morale. Duyżo niespodzianek czeka nabywców za bardzo wysoką cenę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
45 11 jasiek2017

Dzwoniłeś do wróżbity Macieja? Powiedział Ci to? łał

! Odpowiedz
13 3 glos_rozsadku

o co chodzi z suszarniami 1m? Ja bym właśnie taką chciał, po co większa.

! Odpowiedz
31 18 kyd odpowiada jasiek2017

Doświadczenie i obserwacja, udaj się na nowe inwestycje najlepiej z zaufanym budowlańcem, ochłoń i popatrz z dystansu. Zobaczysz nawet więcej nż ja.

! Odpowiedz
12 3 glos_rozsadku odpowiada glos_rozsadku

wszyscy minusują, a nikt nie wyjaśnił mi...

! Odpowiedz
55 62 1a2b

90% tych "lokali" nie posiada funkcjonalności mieszkania i w fazie równoważenia rynku staną się towarem niesprzedawalnym. Tzw aneksy kuchenne tak obniżają jakość i funkcjonalność "lokalu", że powinno się dla tego typu "lokali" wymyślić inną nazwę niż mieszkanie aby nie wprowadzać w błąd nabywców. Pazernemu deweloperowi lepiej brzmi 3 pokoje niż 2 pokoje z kuchnią no ale to nie zmienia faktu, że towar jest wadliwy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne