REKLAMA

Mieszkania drożeją - rośnie liczba budowanych domów jednorodzinnych

2020-02-22 07:00
publikacja
2020-02-22 07:00

W sektorze budownictwa mieszkaniowego doszło do skokowego wzrostu liczby budowanych domów jednorodzinnych na własne potrzeby przez osoby fizyczne. Ich liczba na poziomie 5,2 tys. była o 62,6 proc. wyższa niż w styczniu 2019 r. - wynika z analizy HRE Investments.

/ fot. Krzysztof Ślusarczyk / Shutterstock

"To potwierdza, że w obliczu rosnących cen mieszkań w dużych miastach, coraz więcej osób szuka swojego miejsca na ziemi dalej od centrów. Nie bez znaczenia jest też poprawiająca się sytuacja finansowa rodaków, która powoduje, że więcej osób może sobie pozwolić na zakup lub budowę nieruchomości" - napisano w analizie.

HRE Investments zwraca uwagę, że trochę lepsze dane raportowali też deweloperzy, którym udało się w styczniu przekroczyć poziom 10 tysięcy mieszkań, których budowę rozpoczęto. "To wciąż efekt wysokiego popytu na mieszkania – kupowane są one zarówno na własne potrzeby jak i w celach inwestycyjnych" - oceniają analitycy.

Indywidualni inwestorzy oddali do użytkowania 6,4 tys. mieszkań - o 2,6 proc. więcej, zaś deweloperzy 10,6 tysięcy - o 0,8 proc. mniej niż w tym samym okresie przed rokiem.

"Dane te świadczą więc o utrzymującej się wysokiej produkcji nowych nieruchomości. Rosnąca przez lata liczba otwieranych nowych inwestycji powoduje, że jest niemal pewne, że w całym 2020 roku znowu przekroczymy poziom 200 tysięcy nowych nieruchomości, których budowa się zakończy" - czytamy w analizie.

HRE Investments zauważa jednocześnie, że widać za to problemy w obszarze pozwoleń na budowę. Według analityków szczególnie źle wypadają na tym tle deweloperzy, którzy w pierwszym miesiącu 2020 roku dostali decyzje pozwalające budować aż o 18 proc. mniej mieszkań niż w analogicznym okresie 2019 roku. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
kmierz
Przy tak niskiej bazie to wzrost i o 100% nie byłby niczym niezwykłym. Ale faktycznie, liczba zamówień, a tym samym ich wolumen na materiały konstrukcyjno-izolacyjne mocno wzrósł. Przynajmniej w spółce, do której ostatnio się w końcu wybrałem na walne. Aczkolwiek komentarze z rady były dość proste - pogoda. Przy aktualnej Przy tak niskiej bazie to wzrost i o 100% nie byłby niczym niezwykłym. Ale faktycznie, liczba zamówień, a tym samym ich wolumen na materiały konstrukcyjno-izolacyjne mocno wzrósł. Przynajmniej w spółce, do której ostatnio się w końcu wybrałem na walne. Aczkolwiek komentarze z rady były dość proste - pogoda. Przy aktualnej roboty w tym roku ruszają miesiąc wcześniej niż zwykle. Lepiej, niektórzy klienci podobno zamykali nawet w grudniu, co w poprzednich latach się raczej nieczęsto zdarzało.
silvio_gesell
Opłaca się mieszkać w mieście i nie pracować.
bankier_david
Wystarczy spojrzeć na cenę mieszkań w miastach. Jeżeli ktoś potrzebuje nieruchomości dla siebie i ma do wyboru w podobnej cenie mieszkanie w mieście, albo dom pod miastem to wybór jest prosty.
michal741
Zeszły rok był rekordowy pod względem ilości wydanych pozwoleń na budowę, wiele z nich teraz będzie oddawana do użytku. To znaczy jak się nie utrzyma popyt na górce to mieszkania będą tanieć, taka siła rynku. Ludzi nie przybywa, starzy nie zmieniają mieszkań, dużo pustostanow po dziadkach, młodych rodzi się coraz Zeszły rok był rekordowy pod względem ilości wydanych pozwoleń na budowę, wiele z nich teraz będzie oddawana do użytku. To znaczy jak się nie utrzyma popyt na górce to mieszkania będą tanieć, taka siła rynku. Ludzi nie przybywa, starzy nie zmieniają mieszkań, dużo pustostanow po dziadkach, młodych rodzi się coraz mniej, Ukraińców trzeci miesiąc z rzędu ubywa na liście ZUS, podaż mieszkań nie może być większa jak parę procent od popytu, narazie dotrzymuje kroku zobaczymy jak długo :) efekt przeceny i tak będzie dopiero najwcześniej za rok jeżeli wogole będzie
trooper
Idzie krach. Wróżę przecenę w granicach 30% na mieszkaniówce.
jasiek2017
Ja nawet 70 % ! Kto da więcej ?
maryjanek
my Polacy mamy pecha żylismy w realnym socjalizmie który różnił się od książkowego teoretycznego socjalizmu a teraz żyjemy w kapitalizmie który różni się od teoretycznego kapitalizmu
grzegorzkubik
W 1989 roku zakończył się w Polsce system polityczny nazywany socjalizmem a nawet komuną. Obiecywano ludziom, że teraz nastąpią czasy dobrobytu a niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi. Jeśli czegoś brakuje to tzw. kapitalizm miał uzupełnić te braki. Cóż mamy 30 lat później. Brak połączeń PKP i PKS lub innych W 1989 roku zakończył się w Polsce system polityczny nazywany socjalizmem a nawet komuną. Obiecywano ludziom, że teraz nastąpią czasy dobrobytu a niewidzialna ręka rynku wszystko załatwi. Jeśli czegoś brakuje to tzw. kapitalizm miał uzupełnić te braki. Cóż mamy 30 lat później. Brak połączeń PKP i PKS lub innych w wielu miejscowościach, brak przedszkoli, żłobków i brak mieszkań. Już 30 lat kapitaliści obracają mieszkaniami wybudowanymi z Gierka. Wielka płyta staje się coraz droższa pomimo, że jest coraz starsza. Mieszkania po 7 -8 -9 tys zł i Polak ma sobie zapewnić lokal przy zarobkach, które w żaden sposób nie korelują z ceną mieszkań. Trzeba powiedzieć wprost. Kapitalizm nie działa. Wolny rynek nie działa, demokracja jest iluzją. Nowe pokolenie będzie się przeciw temu buntować i będzie miało rację.
wwojtekw
To nie tak, że kapitalizm czy wolny rynek nie działają. To w dalszym ciągu jest pokłosie starego systemu, układów i poprzedniej mentalności. Sami widzimy jak działa PKP/PKS (jaki standard "usług"), jak działa publiczna służba zdrowia, a jak prywatna (proszę spróbować dodzwonić się do publicznej przychodni To nie tak, że kapitalizm czy wolny rynek nie działają. To w dalszym ciągu jest pokłosie starego systemu, układów i poprzedniej mentalności. Sami widzimy jak działa PKP/PKS (jaki standard "usług"), jak działa publiczna służba zdrowia, a jak prywatna (proszę spróbować dodzwonić się do publicznej przychodni - w większości brak szans, a w prywatnej no problem, co za przypadek...). Tak samo kopalnie. Jakoś Bogdanka raportuje zyski. Pod tym, że demokracja (przynajmniej w takim wykonaniu jak u nas) nie działa to obiera rękami się podpisuję, niestety.

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki