Mieszkańcy warszawskiej Pragi zmuszeni do opuszczenia domów

W związku z rozbudową drugiej linii metra wykonawca - spółka Astaldi - podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców trzech kamienic położonych przy ulicy Szwedzkiej i Strzeleckiej w Warszawie. Na czas około tygodnia zostanie im zapewniony pobyt w hotelu, a lokale zostaną zabezpieczone.

Budowa stacji Targówek drugiej linii metra
Budowa stacji Targówek drugiej linii metra (fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM)

Rozbudowa sieci metra wiąże się z drążeniem tunelu od stacji Szwedzka do stacji Dworzec Wileński, gdzie nowa linia połączy się z już istniejącą. W związku z tym, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszańców, wykonawca - spółka Astaldi - podjął decyzję o czasowym wysiedleniu mieszkańców okolicznych kamienic, które mieszczą się pod adresami: Szwedzka 17, Strzelecka 44 i Strzelecka 42.

– To najtrudniejszy etap budowy. Maszyna drążąca tunel południowy, choć dość głęboko, bo prawie 10 metrów poniżej piwnic, poruszać się będzie jednak pod stuletnimi kamienicami przy ulicy Strzeleckiej. Na czas drążenia tuneli może być konieczne wstrzymanie dostaw wody, gazu, czy energii elektrycznej. Tak jak wzmocnione zostały budynki, które tego wymagały, np. Strzelecka 2, 10, 26 46, czy Targowa 84, tak nie mamy możliwości wzmocnienia instalacji podziemnych – wyjaśnia Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy rozbudowy II linii metra na wschód, firmy Astaldi.

Tymczasowe przesiedlenie ma na celu nie tylko zapewnienie komfortu mieszkańcom kamienic, które leżą na trasie budowy, ale również podyktowane jest koniecznością wyłączenia na czas prac instalacji w zamieszkiwanych budynkach.

(fot. Joanna Borowska / FORUM)

 – Zgodnie z informacjami od wykonawcy drugiej linii metra, mieszkańcy budynków przy ul. Szwedzkiej 17, Strzeleckiej 42 i 44 zostali poinformowani, że na okres około tygodnia będą musieli opuścić swoje mieszkania. W tym czasie zostanie im zapewniony pobyt w hotelu, a lokale zostaną zabezpieczone. Po tym okresie bezpiecznie wrócą do swoich mieszkań. Konieczność czasowej przeprowadzki motywowana jest względami bezpieczeństwa. Choć same konstrukcje budynków nie stanowią zagrożenia, to praca tarczy może mieć wpływ na instalacje wewnętrzne budynków i na czas robót zostanie wyłączony m.in. dopływ gazu i prądu. Mogą powstać również drgania i nieprzyjemne odgłosy z drążenia. Za całą operację odpowiada wykonawca drugiej linii metra - firma Astaldi – informuje Karol Szyszko, rzecznik prasowy dzielnicy Praga-Północ.

(Metro Warszawskie)

Z kamienic przy Szwedzkiej i Strzeleckiej będzie musiało wyprowadzić się około 150 osób. Zostaną one zakwaterowane w hotelach, gdzie otrzymają pokoje lub apartamenty z aneksem kuchennym. Termin opuszczenia lokali jest różny dla wszystkich budynków, co podyktowane jest postępem prac maszyny. Rusza ona 6 października ze stacji przy ul. Strzeleckiej, więc pierwsze wyprowadzki są przewidziane na 9 października.

Wszyscy mieszkańcy zostali już poinformowani o utrudnieniach związanych z budową. Powstał też specjalny punkt informacyjny, a infolinia firmy Astaldi ma być w trakcie prac dostępna dla mieszkańców przez całą dobę.

– Nasi pracownicy odwiedzą każde z mieszkań, by omówić najlepsze dla mieszkańców rozwiązanie. Zbiorą też od nich kontakty, byśmy mogli być z mieszkańcami tych budynków w stałej łączności. Od wtorku 10 października funkcjonować będzie również specjalny punkt informacyjny i numer kontaktowy, tylko dla mieszkańców ul. Strzeleckiej i Szwedzkiej 17– zapowiada rzecznik Astaldi.

KR

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 1 open_mind

Na razie schodzimy do podziemia, ale walka pieszy kierowca jeszcze nie skończona.

! Odpowiedz
1 9 1as

Przypomina mi się kawał o bacy:
- Baco, niestety, przez środek waszej stodoły przebiegać będzie linia kolejowa.
-A niech sobie przebiega,ale ja wam nie będę w kółko otwierać i zamykać bramy!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne