REKLAMA

Mieszkańcy Krakowa niezadowoleni z kosztów życia i liczby parkingów [Raport]

2022-08-13 08:00
publikacja
2022-08-13 08:00
Mieszkańcy Krakowa niezadowoleni z kosztów życia i liczby parkingów [Raport]
Mieszkańcy Krakowa niezadowoleni z kosztów życia i liczby parkingów [Raport]
fot. Artur Widak / / FORUM

Mieszkańcy Krakowa najbardziej niezadowoleni są z kosztów życia, dostępności miejsc parkingowych i jakości powietrza w mieście. Doceniają zaś kulturę i rozrywkę, atrakcyjność centrum, poziom edukacji – wynika z raportu Barometr Krakowski 2022, opublikowanego przez magistrat.

Ankieterzy, na zlecenie urzędu miasta, przeprowadzili wywiady z 1109 respondentami w drugim kwartale tego roku. Mieszkańcy reprezentowali adresy domów i mieszkań, wytypowanych drogą losową.

Przedstawiciel składu osobowego danego gospodarstwa odpowiadał na pytania związane z jakością życia i usług publicznych w Krakowie. W badaniu najliczniejszą grupę wiekową (46 proc.) stanowiły osoby w wieku 35-64 lata. Większość (58 proc.) to kobiety. Większość ankietowanych była w związku małżeńskim (62 proc.). Single stanowili (21 proc.). Pozostali to wdowcy, rozwodnicy i osoby w nieformalnych związkach. 66 proc. respondentów miała dzieci.

Wyniki raportu pokazały, że zdecydowana większość badanych, 90 proc., ogólnie jest zadowolonych z życia w Krakowie. 73 proc. nie chciałoby się przeprowadzić do innego miasta. Jako najważniejszy aspekt mieszkania w stolicy Małopolski respondenci wskazywali rynek pracy oraz łatwość przemieszczania się po mieście.

Krakowianie najbardziej docenili kulturę i rozrywkę (75 proc. ankietowanych), a także atrakcyjność centrum miasta (75 proc.) oraz poziom usług edukacyjnych (72 proc.)

Najmniejsze zadowolenie wyrażono z kosztów życia (22 proc. ankietowanych zadowolonych, 49 proc. – niezadowolonych, pozostali nie mieli zdania). Mieszkańcy szczególnie niezadowoleni są także z dostępności miejsc parkingowych (43 niezadowolonych, 27 zadowolonych) i z jakości powietrza (40 proc. niezadowolonych, 29 zadowolonych).

Z odpowiedzi o zaufanie do instytucji miejskich wynika, że krakowianie najbardziej ufają policji (70 proc.) i służbie zdrowia (68 proc.). Najmniejszym zaufaniem darzą prezydenta miasta (ufa 51 proc.), straż miejską (ufa 52 proc.) i radę miasta (53 proc.).

Mieszkańcy w pytaniu ogólnym o to, z czego ogólnie w życiu są najbardziej zadowoleni, wskazywali: z dzieci (94 proc.), małżeństwa lub związku partnerskiego (89 proc.) oraz stosunków z najbliższymi w rodzinie (86 proc.). Najmniejszy odsetek mieszkańców wyraził zadowolenie ze swojej sytuacji finansowej (62 proc.), perspektyw na przyszłość (62 proc.) oraz stanu zdrowia (74 proc.). (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mir/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (16)

dodaj komentarz
wibor3m10procent
W Krakowie od wielu lat rządzi Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, mieszkańcy najwyraźniej są zadowoleni z działań tego faceta co prawie 20 lat krzewił w Polsce obłąkaną ideologię bolszewicką.
wibor3m
I to jeszcze przed niezwykle bolesnymi podwyżkami za ogrzewanie tej zimy. Ogromna część miasta jeździ na gazie, turyści raczej nie szturmują miasta i jest ono przepełnione Ukraińcami.....
ptokbentoniczny2
To niech dalej wybierają sobie tych samych ludzi w wyborach, to na pewno sytuacja się zmieni. Na 100%
pikawka
krakow to takie samo miasto jak kazde inne, a wiec statystycznie lemingi dominuja nad ludzmi wiec wyjsciowo ich zdanie czy opinia nie posiada wartosci w swiecie ludzi.
scuti1986
I co zrobią te pokorne cielęta z Krakowa? Wyjdą na ulicę? NIE! Zaprotestują? NIE! Postawią się władzy? NIE! Tresowane bydło
wibor3m10procent
Znów zagłosują na PZPRowca co prawie 20 lat wychwalał komunizm.
qwertas
Jedno wyklucz drugie: „niezadowoleni z (…) dostępności miejsc parkingowych i jakości powietrza w mieście„. Albo d*pą jeździ się samochodem wszędzie albo korzysta z transportu publicznego dla czystszego powietrza.
zoomek
Pięć okrążeń w poszukiwaniu miejsca do zaparkowania.
marinata
Od 20 lat jakość życia w Krakowie spada z dnia na dzień. Każdy kto tu mieszka od urodzenia to widzi, że Majchrowski zniszczył to miasto doszczętnie. Nawet w tak wydawało by się błahej sprawie jak dorożki, zamiast tradycyjnych krakowskich dorożek zafundowano nam kicz rodem z Disneylandu a to tylko czubeczek. Bo że za Majchrowskiego Od 20 lat jakość życia w Krakowie spada z dnia na dzień. Każdy kto tu mieszka od urodzenia to widzi, że Majchrowski zniszczył to miasto doszczętnie. Nawet w tak wydawało by się błahej sprawie jak dorożki, zamiast tradycyjnych krakowskich dorożek zafundowano nam kicz rodem z Disneylandu a to tylko czubeczek. Bo że za Majchrowskiego zlikwidowano wszystkie baseny odkryte oraz zabudowana blokami tereny sportowe przy Błoniach nawet nie warto wspominać. Za tego byłego członka PZPR powstały całe dzielnice koszmarki, bez dojazdu, komunikacji zbiorowej, bez niezbędnej infrastruktury w postaci żłobków, przedszkoli, szkół, przychodni czy terenów rekreacyjnych , że o chodnikach nie wspomnę. Kiedyś zadrzewione ulice w centrum zmieniły się w betonową pustynię, gdzie latem temperatury sięgają zenitu. To samo na nowo budowanych drogach taka na przykład Bobrzyńskiego po przebudowie szczelnie otoczona nienaturalnie wysokimi ekranami powoduje iż latem pieszy nie ma szans bo idąc chodnikiem pomiędzy ekranami jest narażony na udar cieplny, że o możliwości ucieczki przed autem nad którym kierowca stracił panowanie nie ma mowy. Niestety nadmiernie rozbudowana sieć urzędnicza w UMK i jednostkach podległych zapewnia mu reelekcję, bo nie trzeba być tuzem intelektu by się spodziewać, że jak Majchrowski odejdzie to w UMK nastapi prawdziwe Tsunami, czego serdecznie życzę urzędnikom wysokiego szczebla piastującym stanowiska z nadania partyjnego PO
daniel_1
Pewnie sonda była przeprowadzona wśród dłużników, którzy płaca coraz więcej za swe długi.
Ale nie napisano oczywiście......tekst propagandowo reklamowy to raczej jest.
Może na zlecenie deweloperów?

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki