Mierny jak spółka Skarbu Państwa

główny analityk Bankier.pl

Spółki kontrolowane przez rząd należą do największych emitentów na warszawskim parkiecie. Mimo to rynkowi specjaliści bardzo nisko oceniają firmy ze stajni Skarbu Państwa. „Narodowe czempiony” gremialnie okupują ostatnią ćwiartkę rankingu Giełdowej Spółki Roku.

Podobnie jak w poprzednich latach ani jedna państwowa spółka nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu Giełdowej Spółki Roku organizowanego przez „Puls Biznesu”. Jest to nie tylko najstarszy, ale też najbardziej prestiżowy ranking na rynku. W badaniu ankietowym około 100 specjalistów rynku kapitałowego – analityków, maklerów i doradców inwestycyjnych reprezentujących domy i biura maklerskie, towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne, inwestycyjne i powiernicze, departamenty kapitałowe banków oraz firmy konsultingowe - oceniało spółki wchodzące w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80.

W tegorocznym badaniu żaden z „narodowych czempionów” nie znalazł się nawet w drugiej dziesiątce. Najwyżej ocenianą przez giełdowych specjalistów spółką Skarbu Państwa okazał się PKO BP, zajmujący niezbyt zaszczytne 26. miejsce.

Zarządy niekompetencji

Jeszcze dalej w rankingu znalazły się tak znane i duże firmy jak PZU (34. lokata), PKN Orlen (39.), Pekao (40.), Alior Bank (45.) oraz sama GPW (63.). Państwowych emitentów najczęściej można było spotkać w ostatniej ćwiartce rankingu – czyli poniżej 90 miejsca. Na tak odległych lokatach uplasowały się m.in. Azoty (92.), PGE (99.), Tauron (103.), JSW (110.) czy KGHM (113.). Niżej notowane były tylko spółki przeżywające poważne problemy finansowe lub wizerunkowe. 

Lokata Spółka Ocena ogólna
26 POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI S.A. 68,57
34 POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ S.A. 65,31
39 POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A. 64,57
40 BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. 64,29
45 ALIOR BANK 62,86
63 GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE S.A. 58,93
74 PKP CARGO S.A. 56,43
75 POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO S.A. 56,19
84 GRUPA LOTOS S.A. 54,29
91 GRUPA AZOTY ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE SA 52,06
92 GRUPA AZOTY 52,06
99 PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A. 50,00
101 LUBELSKI WĘGIEL BOGDANKA S.A. 47,76
103 TAURON POLSKA ENERGIA S.A. 47,14
104 ENEA S.A. 46,67
106 ENERGA S.A. 45,71
108 BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. 45,71
110 JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA S.A. 45,24
113 KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. 41,43
Źródło: Giełdowa Spółka Roku 2018

Z czego wynika tak niska pozycja „narodowych czempionów”? Przyczyn zapewne jest wiele, ale znamienne jest to, jak ankietowani maklerzy, analitycy i doradcy inwestycyjni ocenili kompetencje zarządów spółek Skarbu Państwa. Niezłe oceny wystawiono jedynie kierownictwu PKO BP i Pekao SA (po ok. 75 pkt.,. co pozwoliło na lokaty w połowie trzeciej dziesiątki rankingu). Powyżej umownego progu przyzwoitości (czyli 60 pkt. na 100 możliwych) oceniono jeszcze zarząd GPW. Noty pozostałych zarządów państwowych spółek pozwoliły im uplasować się na pozycjach od 76. w dół.

Lokata Spółka Ocena kompetencji zarządu
21 POWSZECHNA KASA OSZCZĘDNOŚCI BANK POLSKI S.A. 75,51
24 BANK POLSKA KASA OPIEKI S.A. 75,00
64 GIEŁDA PAPIERÓW WARTOŚCIOWYCH W WARSZAWIE S.A. 62,50
76 ALIOR BANK 59,18
77 LUBELSKI WĘGIEL BOGDANKA S.A. 59,18
78 POWSZECHNY ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ S.A. 57,14
81 PKP CARGO S.A. 57,14
87 BANK OCHRONY ŚRODOWISKA S.A. 57,14
89 ENEA S.A. 54,76
91 POLSKI KONCERN NAFTOWY ORLEN S.A. 54,29
95 GRUPA LOTOS S.A. 53,57
97 TAURON POLSKA ENERGIA S.A. 53,57
99 ENERGA S.A. 53,06
100 GRUPA AZOTY 52,38
104 POLSKIE GÓRNICTWO NAFTOWE I GAZOWNICTWO S.A. 50,79
105 GRUPA AZOTY ZAKŁADY CHEMICZNE POLICE SA 50,79
106 PGE POLSKA GRUPA ENERGETYCZNA S.A. 50,00
112 JASTRZĘBSKA SPÓŁKA WĘGLOWA S.A. 47,62
120 KGHM POLSKA MIEDŹ S.A. 39,29
Źródło: Giełdowa Spółka Roku 2018

Co ciekawe, nawet stosunkowo nisko oceniane zarządy potrafiły zebrać bardzo dobre noty za relacje z inwestorami instytucjonalnymi. W rynkowej czołówce pod tym względem znalazło się kierownictwo PZU (5. najwyższa nota na rynku), PKN Orlen (7.), PKO BP (8.) czy PGNiG (21.). Nawet najsłabszy pod tym względem BOŚ uplasował się na 101. pozycji – czyli wyżej niż w ogólnym rankingu.

Niskie lokaty państwowych spółek w rankingu GSR wynikały także ze słabych ocen perspektyw rozwoju, co w niektórych przypadkach jest nie tyle winą kierownictwa, co branży, w której działa spółka. Przy obecnej koniunkturze w sektorze surowcowym trudno, aby wysoko oceniać szanse rozwoju spółek górniczych (KGHM, JSW, Bogdanka zajęły miejsca 110-112). Trudno, aby rynek liczył na spektakularny rozwój firm energetycznych bazujących na przestarzałych elektrowniach węglowych. Trudno, aby przy tak słabej koniunkturze giełdowej wysoko oceniać perspektywy samej GPW. Albo banków działających w otoczeniu ultraniskich stóp procentowych i rosnących obciążeniach fiskalnych.

Sukcesy bez innowacji

Bardzo nisko oceniono także innowacyjność państwowych spółek. A raczej jej brak. Dwa ostatnie miejsca w tym kryterium zajęły KGHM oraz JSW. Z wyjątkiem PKO BP, Pekao i Aliora wszystkie spółki Skarbu Państwa w kategorii innowacyjności uplasowały się poniżej 70. miejsca. Rynkowi specjaliści wyróżnili jedynie Alior Bank, który zajął dość wysoką, 18. lokatę.

Wbrew niskiej oceny kompetencji zarządów, perspektyw rozwoju i innowacyjności niektóre spółki Skarbu Państwa w opinii giełdowych ekspertów odniosły rynkowy sukces. Ankietowani docenili tu przede wszystkim Pekao (4. lokata!), PKN Orlen (6. miejsce), ale też PKO BP (24.) i PZU (25.). Za największą państwową porażkę uznano Tauron (110.) oraz Energę (98.).

Co więcej, PKN Orlen oraz Pekao znalazły się w pierwszej dziesiątce spółek, których akcje respondenci poleciliby swoim znajomym jako inwestycję na rok 2019. Jak widać, jest to docenienie za sukcesy odniesione w 2018 roku. W gronie dość jednoznacznie nierekomendowanych walorów znalazły się papiery JSW i KGHM, co jednak może wynikać z oceny perspektyw dla całej branży surowcowej, a niekoniecznie z niskiej oceny samych spółek.

Co poszło nie tak?

Na miejscu członków władz państwowych spółek oraz polityków odpowiedzialnych za menedżerskie nominacje zastanowiłbym się nad tym, co poszło nie tak. Dlaczego profesjonaliści z rynku kapitałowego tak nisko oceniają zarządy spółek Skarbu Państwa? Dlaczego nawet firmy osiągające solidne wyniki finansowe czy wypłacające dywidendę oceniane są tak nisko? Bo dlaczego rynek źle ocenia zarządy koncernów energetycznych, jest chyba dla wszystkich jasne.

Czasem nawet nie chodzi o personalia i kompetencje państwowych menedżerów. Niektórych rynek nawet nie zdążył ocenić – tak szybko zostali odwołani. Oczywiście bez podania przyczyn, bo politycy traktują giełdowe spółki jak swój partyjny folwark, w ogóle nie licząc się z akcjonariuszami mniejszościowymi. Tylko w 2018 roku niektóre spółki potrafiły mieć nawet po trzech prezesów! W warunkach tak szybko obracającej się kadrowej karuzeli trudno w ogóle mówić o kompetencjach zarządu, a perspektywy stają się bardziej niejasne niż w sektorze prywatnym.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 19 sel

A Pinokio jak zwykle udaje zdziwionego..

! Odpowiedz
74 75 jacyna2017

A tak serio to za pomysłem prez Trzaskowskiego najlepiej nominować zarządzających z uprzywilejowanej listy LGBT+ i warszawscy wyborcy plus Bankier będzie zadowolony! Polecam!

https://www.cda.pl/video/55253338

! Odpowiedz
12 72 caesar_m

Niektóre firmy powinny być państwowe bo decydują o bezpieczeństwie państwa i tworzą naturalne monopole. Przede wszystkim : bank centralny, drogi, przesył i dystrybucja energii ( również gazu), magistrale (kanalizacja!) teletechniczna, wodociągi , oczyszczalnie etc. Nie jest wykluczone że te spółki byłyby dobrze zarządzane i przynosiły zyski, ale w pewnych granicach można do części dopłacać. Tymczasem dopłacamy do stadionów prywatnych klubów, do parafii pewnej sekty, do prywatnych teatrzyków celebrytów etc. Zarządzanie spółkami państwowymi powinno być profesjonalne a zarządzający wyłaniani w przejrzystych konkursach i odpowiadać karnie - za korupcję ale również za NIEUDOLNOŚĆ. Naprawdę w kraju nie brak fachowców.
Tymczasem w NFI kilkadziesiąt lat "zarządzania" 15 różnymi funduszami doprowadziło do upadku nieomal do zera WSZYSTKICH zarządzanych funduszy. Teoretyczne państwo, teoretyczne KNF, teoretyczne prokuratury i sądy. To nie jest skutek rządów jednej partii a wszystkich - systemu w którym publiczne pieniądze wędrują do prywatnych pieniędzy i 100 razy łatwiej jest się dorobić na przekrętach i układach niż na budowie rynkowej firm >. Grabieżcy rządzą..

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 2 wektorwg

A w jułesej to które formy są państwowe

! Odpowiedz
141 111 histeryk

Standardy zarządzania spółkami Skarbu Państwa w ostatnich trzech latach mocno się obniżyły. W poprzednich czasach zdarzały się przypadki nepotyzmu, ale były nieliczne. Do najważniejszych spółek do zarządów wchodzili menedżerowie z doświadczeniem i otrzymywali za swoją pracę przyzwoite pieniądze. Teraz PiS stara się z tych ludzi zrobić ludzi PO - to nie byli ludzie PO. A stara się to zrobić, aby ukształtować obraz spółki jako łupu politycznego, bo tak te spółki traktuje - skala nepotyzmu obecnie jest gigantyczna. Do zarządów i rad nadzorczych, ale też na stanowiska dyrektorskie powoływani są wąsaci członkowie okolicznych rad gmin oraz działacze partyjnie generalnie. Spółki wykonują wolę polityczną, często działając na szkodę spółek i interesów polskiej gospodarki. Dodać do tego należy też karuzelę stanowisk, po 3-4 prezesów i składów zarządów w okresie trzech lat. Nic takiego się wcześniej nie działo, choć TVPPiS stara się za wszelką cenę przekonać, że obecna degrengolada to w Polsce nic nadzwyczajnego. Odbudować zaufanie do spółek skarbowych będzie bardzo trudno. Z tych notowanych na giełdzie w większości wyparowała wartość. Dobrze przędą te, które są beneficjentami inwestycji rozpoczętymi za poprzednich ekip lub trafiły na dobrą koniunkturę w ich branży.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 10 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
61 30 histeryk odpowiada (usunięty)

napisałem, że były przypadki nepotyzmu, ale dużo mniej liczne niż obecnie. I takim przykładem jest A. Grad.

! Odpowiedz
51 83 jacyna2017

Tako rzecze Zaratustra - a skąd wiesz? Jeśli posłuchać TVN-azi i GW to tak, ale oni wróżyli rozpad państwa, zapaść etc. dawno temu i nic. Uzależniają punkt widzenia od tego czy ich kolesie rządzą, ale to nie interes obywatela. Warto odróżniać rzeczywistość medialną od właściwej i po prosu myśleć.

! Odpowiedz
28 58 kapitaneo odpowiada histeryk

Chyba jesteś bardzo naiwny albo zaKODowanym wyborcą.
Nepotyzm w firmach publicznych był, jest i będzie. W prywatnych zresztą też.
Najważniejszym miernikiem kompetencji niech będą zyski zarządzanych przez nich spółek.
A te dla wielu z nich są obecnie rekordowe w historii.

! Odpowiedz
12 22 khh odpowiada kapitaneo

Ktore to spolki skarbu panstwa maja rekordowe zyski? Konkretnie, bez propagandy.

! Odpowiedz
2 1 wektorwg odpowiada jacyna2017

Gazety (media na całym świecie) żywią się skandalami w myśl reguły seks polityka i prognoza pogody. Więc wojenka na obornik między KO i PiS są im na rękę!

! Odpowiedz
4 2 histeryk odpowiada kapitaneo

to nie prawda, że obecnie spółki Skarbu Państwa mają rekordowe zyski. Wartość większości tych spółek spadła. Jeżeli jakieś spółki obecnie mają się lepiej to tylko dzięki koniunkturze i często inwestycjom rozpoczętym za poprzednich zarządów (Orlen, Lotos, LOT, JSW). Większość firm państwowych jest wart dziś dużo mniej niż przed 2015 r. (PGE, Enea, Tauron, Energa, Grupa Azoty, KGHM).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
57 65 karbinadel

Jakie zarządy, takie wyniki

! Odpowiedz
63 81 jacyna2017

Pan Krzysztof rzeczowo, ale jak zwykle bez kontekstu - czy historia problemów zaczęła się z nowym rządem!? Wcześniej wszystko było cacy, więc mam dysonans - wiele spółek poprawiło wyniki, ergo wcześniej było gorzej, a Bankier nie histeryzował? Tak - sprzedać wszystko (najlepiej Niemcom) a oni zapewnią nam dobrobyt - takie naiwne myślenie to już tylko nad Wisłą i w Afryce!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 24 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 46 grzechu_comeback

takie "argumenty" BEZ cienia dowodu to nawet nie przedszkole. Dzieci są o wiele bardziej dojrzałe i odpowiedzialne. Warto przypomnieć ELEKTROWNIĘ ATOMOWĄ widmo made by Pinokio Ferajna. Kasa szła aż głowa boli i nie została po tym nawet dziura w ziemi. Państwowe służyło do drenażu.....

! Odpowiedz
3 3 wektorwg odpowiada grzechu_comeback

Ależ zgoda. Jednak dobra zmiana rządzi od 4 lat i nadal nie ma nawet miejsce gdzie ta elektrownia ma działać...... To że jest potrzebna mix atom gaz oze węgiel(ze spadającym udziałem węgla) nie budzi najmniejszych wątpliwości. Ale że firmy energetyczne są państwowe i uzwiązkowione to zamiast inwestycji mamy dojenie bo robotnikom się należy. Do tego zarządy z partyjengo nadania rady nadzorcze itp. Nikomu nie zależy na naszej przyszłości, nachapać się i emerytura

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 49 kimdzongtusk

Jak zwykle bardzo dobry artykuł Panie Krzysztofie .
WIG20 to w zasadzie indeks spółek Skarbu Państwa, i dlatego jest na poziomie 2300 a nie 3300 .
pozdrawiam

! Odpowiedz
14 28 mjwhite

Innowacje w pekao? chyba śnicie... porównajcie sobie chociażby możliwości peopay z santanderem.

! Odpowiedz
39 55 grzechu_comeback

Panie Krzysiu! Litości! Łeeee Ciech państwowy=>trza ponieść koszty wyczyszczenia i SPRZEDAĆ, po co komu LOT=> to LIPA niech padnie....a jak te "oceny" wyglądają w czasie? Skoro wcześniej państwowe trzeba było wyprzedawać lub oddać na pastwę dziś zamykanych kolegów z wiadomej knajpy to jednak GORZEJ NIE JEST, prawda? Lepsze były wtedy, gdy kompetĘtne zarządy szukały krociowych zysków w Afryce? Polska to grajdołek. Dziś oceniający specjalista jest biurze a jutro w zarządzie GPW. Koledzy oceniają kolegów. Nie twierdzę, że państwowe lepsze, ale takie stygmatyzowanie zalatuje bardziej IDEOLOGIĄ a nie metodologią.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
54 32 marxs

sprzedać jak najszybciej póki te spółki SP maja jeszcze jakąś wartość bo po następnych 4 letnich nierządach PIS przyjdą goldmany i morgany i kupią taki Tauron czy Energę za 1 dolara jako zrujnowaną PISowską masę upadłościową Litwini też podobno oferują 1 dolara za Możejki za które PIS z kieszeni zdychającego polskiego podatnika zapłacił 3,5 mld $ czyli ponad 10 mld zł

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 39 grzechu_comeback odpowiada marxs

Niestety, kapitał ma narodowość i to są wnioski Tego, co OFICJALNIE głosił co innego. Gdy trzeba było, oczywiście w knajpie, prosić kolegę ze SFER RZĄDOWYCH o wstawiennictwo w interesach i ochronę, to okazało się, że jednak nie tylko waluta ma znaczenie ale narodowość również. Gdy trzeba było KUPOWAĆ ZA BEZCEN z narodowością kłopotu nie było......

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 20 histeryk

Skoro Deutsche Lufthansa może być spółką w pełni prywatną to nie rozumiem dlaczego LOT ma być szkółką nauki biznesu dla działaczy partyjnych. A jeśli chodzi o Ciech, to sam PiS próbował sprywatyzować tą firmę w latach 2005-2007. Nikt nie chciał jej kupić. Nie jest i nie była to strategiczna firma, a pod zarządem państwa charakteryzował ją wieczny kryzys i restrukturyzacja. Po prywatyzacji firma rozkwita i nie słyszałem, aby jakiś pracownik tej firmy teraz narzekał że jest mu źle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
29 18 histeryk odpowiada grzechu_comeback

Grzechu, kapitał ma narodowość, ale znaczenie tej prawdy jest teraz wyolbrzymiane. Nie ma drugiego takiego kraju w UE (może poza niektórymi państwami postkomunistycznymi) z tak dużym udziałem państwa w gospodarce jak Polska. U nas wszystko musi być strategiczne, nawet kolejka linowa. Natomiast w Niemczech udział państwa w bankowości i energetyce jest nieporównywalnie niższy. Natomiast w USA takiego udziału państwo nie ma w ogóle. Państwowość spółek to mit rozpowszechniany przez polityków (PiS chciałby więcej państwowego, inni trochę mniej, ale też za dużo), bo to są synekury dla działaczy partyjnych. Jest mnóstwo badań które potwierdzają, że państwowe firmy są mniej efektywne od prywatnych, co na koniec przekłada się na konkurencyjność gospodarki i standard życia mieszkańców państwa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 grzechu_comeback odpowiada histeryk

i koszt tej RESTRUKTURYZACJI kto poniósł?! Pan, pani, społeczeństwo....I nie było to tajemnicą w czasie przejmowania większości udziałów. Nie przypadkowo kurs ruszył w górę po "poniesionych społecznie kosztach". DZIŚ nabywców nie może dosięgnąć komornik i to w sprawie zaledwie 8 000PLN za przegrany proces. ....majątek MA narodowość, stąd niemoc komornika, który działa tylko w Polsce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 12 histeryk odpowiada grzechu_comeback

bzdury pleciesz, kurs akcji mówi o tym, jak inwestorzy wyceniają spółkę w przyszłości. Kurs w przypadku Ciechu ruszył mocno w górę dopiero jesienią, po załamaniu cen ropy i gazu, bo diametralnie obniżyło to koszty produkcji. W grudniu cena akcji była znacznie wyższa niż przed prywatyzacją przewidywali najbardziej optymistyczni analitycy rynkowi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
19 11 psokal

A niby kto i kiedy chciał sprzedać LOT? Nie wiem czy pamiętasz, ale restrukturyzacja tej spółki zaczęła się w 2012 i już w przyszłym roku przyniosła efekty. Właśnie wtedy zaczęto zamawiać samoloty Dreamliner którymi obecna władza tak chętrnie się chwali jakby to była ich zasługa. Od tego czasu z LOTem jest tylko coraz lepiej. Ale to nie przeszkadza naczelnemu oszczercy kraju (PMM) w twierdzeniu że "nasi poprzednicy nic nie robili w sprawie LOT-u, próbowali go sprzedać komukolwiek za jakiekolwiek pieniądze".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 2 wektorwg odpowiada grzechu_comeback

Kapitał miał narodowość za komuny bo waluty były praktycznie niewymienialne!
Ale robole chcieli kapitalizmu to go mają! Prywatne firmy mają lepsze wyniki niż państwowe.
Nie rozumiem tego ględzenia o jakiś strategicznych sektorach gdzie nie można prywatyzować..
Tak jak by popyt zależał od widzimisię prezesa firmy a nie od potrzeb klientów!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 2 wektorwg odpowiada histeryk

Nie oczekuj od grzecha wiedzy na temat rynku kapitałowego oraz restrukturyzacji.
Grzechowi się należy stanowisko nawet jak firma będzie bankrutem! A jak nie ma kasy to podatnik dopłaci, chłop z komuny wyjdzie komuna z chłopa nigdy

! Odpowiedz
41 36 samsonn

a jak ma byc jesli sie szafow przywozi w teczce jak za komuny

! Odpowiedz
19 8 karbinadel

Jest postęp, teraz nie przywożą ich w teczce, lecz przysyłają mailem :)

! Odpowiedz
1 7 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,69% 58 447,30
2019-11-19 17:15:01
WIG20 -1,02% 2 207,25
2019-11-19 17:15:01
WIG30 -0,87% 2 509,43
2019-11-19 17:15:00
MWIG40 0,31% 3 809,56
2019-11-19 17:15:01
DAX 0,11% 13 221,12
2019-11-19 17:37:00
NASDAQ 0,24% 8 570,66
2019-11-19 22:03:00
SP500 -0,06% 3 120,18
2019-11-19 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.