Miedź w Londynie wyceniana nadal po ponad 6 tys. dol.

Główne metale bazowe, w tym miedź, zakończyły w poniedziałek 4-dniowe wzrosty. W centrum uwagi pozostają negocjacje handlowe USA-Chiny i dane z gospodarki Państwa Środka. Miedź w dostawach 3-miesięcznych wciąż jest wyceniana nieco powyżej 6 000 dol.

W piątek miedź na LME w Londynie zdrożała o 1 proc. do 6 052 dol. za tonę, co było najwyższym zamknięciem od 17 grudnia. Od styczniowego dołka (5 736 dol.) miedź na LME zdrożała już o 5,5 proc.

Kolejne dane makro potwierdziły, że gospodarka Chin, największego na świecie konsumenta miedzi, zwalnia, co nie pozostaje bez wpływu na globalny popyt na metale bazowe.

PKB Chin wzrósł w IV kw. 2018 r. o 6,4 proc. rdr. To najniższy kwartalny odczyt dynamiki PKB Chin od 2009 r.

W całym 2018 r. PKB Chin wzrósł w najniższym tempie od 1990 r. - o 6,6 proc., o 0,1 pkt. proc. mniej niż w 2017 r.

Stany Zjednoczone i Chiny nie osiągnęły niemal żadnych postępów w najważniejszych częściach negocjacji handlowych, w tym dotyczących ochrony praw intelektualnych - wynika z nieoficjalnych ustaleń agencji Bloomberg.

Największe chilijskie kopalnie miedzi nie ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi o mocy 6,8 stopni w skali Richtera, które nawiedziło kraj w nocy z soboty na niedzielę - poinformował tamtejszy państwowy urząd geologiczny.

tus/ ana/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj