REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Miedź drożeje. Upadek banku SVB może storpedować podwyżki stóp przez Fed

2023-03-13 08:22
publikacja
2023-03-13 08:22

Ceny miedzi na giełdzie metali LME w Londynie rosną w reakcji na działania amerykańskich władz w sprawie upadłego banku SVB i malejące ryzyko podwyżek stóp procentowych przez Fed. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,8 proc. wobec 8867,00 USD za tonę notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Miedź drożeje. Upadek banku SVB może storpedować podwyżki stóp przez Fed
Miedź drożeje. Upadek banku SVB może storpedować podwyżki stóp przez Fed
fot. Jose Luis Stephens / / Shutterstock

Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,0580 USD za funt i zwyżkuje o 0,68 proc.

Metale przemysłowe zyskują w reakcji na zakłady inwestorów, że po upadku Silicon Valley Bank amerykańska rezerwa Federalna ograniczy podwyżki stóp procentowych.

Upadek SVB, który może przełożyć się na problemy amerykańskiego sektora bankowego, spowodował, że inwestorzy oczekują teraz mniej jastrzębiej polityki pieniężnej w wykonaniu Fed.

Ekonomiści Goldman Sachs Group Inc. nie spodziewają się na marcowym posiedzeniu Fed podwyżki stóp procentowych, wskazując na problemy w amerykańskim systemie bankowym.

Z kolei analitycy Societe Generale oceniają, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych przez Fed 21-22 marca o 50 pb. znacząco zmalało.

Klienci posiadający depozyty w upadłym Silicon Valley Bank (SVB) od poniedziałku będą mieć dostęp do wszystkich swoich środków - zapowiedział w niedzielę Departament Skarbu, Rezerwa Federalna i Federalna Korporacja Gwarantowania Depozytów (FDIC). Swoje pieniądze otrzymają też klienci innego zamkniętego banku, Signature Bank.

Prezydent Joe Biden poinformował w niedzielę, że w poniedziałek rano, czasu lokalnego, wypowie się na temat sytuacji po bankructwie banku SVB.

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen powiedziała, że departament będzie chronić wszystkich deponentów SVB, którego upadek jest największym tego typu wydarzeniem od 2008 r.

Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zyskała 14 USD i jej cena wyniosła 8867,00 USD za tonę. (PAP Biznes)

aj/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
sterl
Jest oczywiste ,że niby podniosą odsetki, ale na pewno to dodrukują kolejne setki miliardów $ żeby ratować depozyty i akcje upadających banków sprzedających obligacje USA z mega stratami..
mirek6504
Mój znajomy z USA pisze ze kawa zdrożała i tak kubek kawy 16oz najtańszej lury czyli która śmierdzi zbożem skoczył z $ 1,79 na $ 2,49 teraz sprawdzą ceny innych produktów ale już widzi że jest szok
wizytator
Szybko! Co jeszcze podpiąć pod SVB? Warzywa? Owoce?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki