Miedwiediew: Zaostrzenie sankcji równałoby się wypowiedzeniu wojny gospodarczej

Dalsze zaostrzenie amerykańskich sankcji ekonomicznych wobec Rosji można będzie ocenić jako równe wypowiedzeniu wojny gospodarczej - powiedział premier Dmitrij Miedwiediew podczas spotkania z pracownikami Kronockiego Rezerwatu Biosfery na Kamczatce w piątek.

(fot. REUTERS/Jonathan Ernst / FORUM)

Szef rosyjskiego rządu zapowiedział, że na nowe sankcje Rosja "zareaguje, wykorzystując dostępne środki - gospodarcze, polityczne, a w razie konieczności i inne". "Nasi amerykańscy przyjaciele powinni to rozumieć" - dodał.

"Nie chciałbym komentować rozmów o przyszłych sankcjach, ale mogę powiedzieć jedno: jeśli pociągną one za sobą coś w rodzaju zakazu działalności banków czy wykorzystania takiej bądź innej waluty, to będzie to można określić wprost jako wypowiedzenie wojny gospodarczej" - oświadczył Miedwiediew na spotkaniu z pracownikami rezerwatu Kronockij na półwyspie Kamczatka.

Jest to pierwsza reakcja polityka tak wysokiej rangi w Rosji na zapowiedź zaostrzenia amerykańskich sankcji.

Rosja opracuje kroki odwetowe w reakcji na ogłoszony w środę przez Departament Stanu USA nowy pakiet sankcji na Moskwę - ogłosiła w czwartek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

"Rosyjska strona niejednokrotnie ostrzegała, że rozmowa z Rosją z pozycji siły i ultimatów jest bezowocna i bez perspektyw. Rosyjska strona zajmie się opracowaniem środków odwetowych w odpowiedzi na kolejny nieprzyjacielski krok Waszyngtonu" - podkreśliła Zacharowa.

Wcześniej rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że zdaniem Moskwy nowy pakiet sankcji jest nielegalny w świetle prawa międzynarodowego. Nazwał też nałożenie kolejnych sankcji "całkowicie nieprzyjaznym" krokiem, który odbiega od "konstruktywnej atmosfery", w której odbyło się spotkanie liderów dwóch krajów Władimira Putina i Donalda Trumpa w lipcu w Helsinkach. Z kolei ambasada Rosji w USA nazwała nowe sankcje "drakońskimi", a powód ich nałożenia określiła jako "wydumany".

W środę rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert ogłosiła, że USA nałożą nowe sankcje na Rosję w związku z wykazaniem, iż Moskwa użyła środka paralityczno-drgawkowego przeciwko byłemu rosyjskiemu agentowi Siergiejowi Skripalowi i jego córce w Wielkiej Brytanii. Nowe amerykańskie sankcje wobec Rosji mają wejść w życie około 22 sierpnia. Pierwszy pakiet ma dotyczyć "zakazu zezwoleń na eksport" do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego - podała telewizja NBC.

Jeśli Moskwa nie przedstawi zapewnień, że nie użyje broni chemicznej w przyszłości, i nie zgodzi się na inspekcje ONZ, to w trzy miesiące później wprowadzony zostanie drugi pakiet sankcji. Według NBC mogą one oznaczać "obniżenie rangi stosunków dyplomatycznych, zawieszenie lotów Aerofłotu do USA oraz obniżenie prawie całego eksportu i importu". Zacharowa wskazała, że przedstawione przez Waszyngton warunki są dla Rosji niemożliwe do zaakceptowania. (PAP)

mars/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
7 7 the_mind_renewed

Niestety świat jest jak w jakiejś malignie, i pomaga bezwiednie i będzie pomagać USA. Zresztą Europa to cienkusz i zlepek gospodarczy podszyty długiem i bez żadnych perspektyw i planu na wyjście z tego kryzysu !. Jak USA tupnie nóżką to niczym Fala tsunami rozlewa się to po całym świecie czkawką, a jak jeszcze Trump znacjonalizuje FED i zmieni „notki bankowe” na prawdziwe aktywa, to świat wprost oszaleje i „rzuci” się do USA. Dowiecie o szczegółach wkrótce. Tak świat czeka wielkie przebudzenie i nie będzie to przyjemne dla niezabezpieczonych odpowiednio. Pomimo pohukiwań o beznadziei Rosji, usłyszycie ku swojemu zaskoczeniu że W krainie baśni i fantazji finansowej oraz niewyobrażalnie wielkiego nieodpowiedzialnego kredytu w jaką świat został wpędzony, Rosja wypadnie nadzwyczaj dobrze.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 28 ajwaj

Amerykanie będą jedynymi ofiarami sankcji Waszyngtonu. :)

Paul Craig Roberts / Antiwar
Amerykański Herald Tribune: Rosja, Chiny, Turcja, Iran, a nawet Indie są celem amerykańskich sankcji; jakie konkretne środki powinny podjąć te kraje, aby przeciwdziałać amerykańskim sankcjom?
Paul Craig Roberts: Sankcje działają tylko dlatego, że rządy i firmy krajów objętych sankcjami oraz wasalskie rządy w Europie, Kanadzie, Australii i Japonii pozwalają im funkcjonować.

AHT: Prof. Steve Hanke uważa, że "Irańczycy mogą w ironiczny sposób skorzystać z sankcji"; jak to możliwe, że Iran korzysta z sankcji?
(!) PCR: Kraje mogą skorzystać z sankcji USA, ponieważ ostatecznie budzą je. Zdają sobie sprawę, jak głupi byli, pozwalając się wciągnąć w sieć mechanizmów płatniczych Waszyngtonu. Wreszcie rozumieją, jak głupi jest ich zaproszenie do inwestycji zagranicznych i przepływów kapitału, które można wykorzystać do destabilizacji ich gospodarek, i jak głupi jest ich zaufanie do wartości ich waluty i obligacji rządowych na rynkach, którymi Waszyngton i spekulanci mogą manipulować wedle własnego uznania.

https://www.contra-magazin.com/2018/08/die-sanktionspolitik-schadet-den-amerikanern-selbst/?cn-reloaded=1

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 14 hellboy_666

Możesz sobie tylko pomarzyć, iwan

! Odpowiedz
8 16 ajwaj odpowiada hellboy_666

Marzenia piekna rzecz Stjepan :) Wam juz i marzenia nie pomoga:
_________________________________
Ukraina - pilne ostrzezenie, (Bloomberg):

""Saldo na rachunku skarbu państwa zmniejszyło się 1 sierpnia do 2 mld hrywien (63 mln €), co jest poziomem nienotowanym od czasu upadku reżimu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza. Oprócz kosztownego konfliktu zbrojnego z powstańcami wspieranymi przez Rosję, nie zmaterializowały się dochody z prywatyzacji, wpływy z podatków są opóźnione, a siła hrywny zmniejszyła wpływy z ceł.""

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-08/ukraine-s-dwindling-coffers-are-making-its-central-bankers-fret

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 2 (usunięty) odpowiada ajwaj

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil