REKLAMA

Mieczysław Groszek dla Bankier.pl: Konsumenci chcą równoprawności gotówki i płatności bezgotówkowych

Michał Kisiel2020-09-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-14 06:00
Bankier.pl

Pandemia spowodowała gwałtowne zmiany na rynku płatności bezgotówkowych – konsumenci zaczęli domagać się możliwości płacenia bezkontaktowo.  – Nawet w okresie zamknięcia gospodarki obserwowaliśmy wzrost zainteresowania instalacją terminali – mówi w rozmowie z Bankier.pl dr Mieczysław Groszek, prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.

"20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl" to specjalny program, w ramach którego redakcja razem z zaproszonymi gośćmi rozmawia o przyszłości 20 gorących obszarów gospodarki. W tym odcinku rozmawiamy o przyszłości płatności bezgotówkowych.

Prezesa Fundacji Polska Bezgotówkowa zapytaliśmy o to, czy zmiany w preferencjach płatniczych konsumentów będą trwałe. – Spora część biznesów przeniosła się do internetu. To bardzo wzmocniło płatności w e-commerce – mówi Mieczysław Groszek, wskazując, że będzie to zapewne oznaczać trwałe podbudowanie tego segmentu rynku.

W najbliższym czasie olbrzymi wpływ na rynek płatności detalicznych będą miały innowacje, wskazuje prezes. Uruchomienie funkcji zbliżeniowej w BLIK czy wprowadzenie tzw. Soft POS (akceptowania płatności kartowych na smartfonach, zamiast specjalnych terminali) będzie oznaczać m.in. obniżenie kosztów akceptacji płatności bezgotówkowych.

– W zakresie wyrafinowanych narzędzi, po pierwsze (wyzwaniem będzie - przyp. red.) rozwój tzw. płatności w tle. To będzie 'załatwiało' za nas wszelkie czynności związane z transakcjami. Drugim elementem są płatności na portalach społecznościowych. Te mikropłatności omijające dotychczasowe systemy będą miały nowe wcielenia - od crowdfundingu, który jest czymś na kształt bankowości inwestycyjnej w mediach społecznościowych, do drobnych rozliczeń, np. kieszonkowego – podkreśla Mieczysław Groszek.

» Zobacz też inne odcinki z serii "20 wyzwań na 20-lecie Bankier.pl"

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
and00
Też bym chciał równouprawniana obrotu gotówkowego, jednak władze wciąż ograniczają możliwość rozliczania się gotówką, wprowadzają limity, a podobno to oficjalny środek płatniczy w tym kraju
daniel_1
tekst o niczym.
Brak danych dla poparcia wybajdurzonych tekstów.
Bajki i opowieści dziwnej treści.
Do tego nagłówek: Konsumenci CHCĄ!
PS
Że komuś nie wstyd.
bankster-kreator odpowiada barysza51
a ty byś np. chciał iść do banku po kredyt i pani w banku ci powie, że nie dadzą ci kredytu bo jesteś nieodpowiedzialny, kupujesz za dużo gumek, viagry, alkoholu i leczysz się na serce bo tak wynika z twoich bezgotówkowych płatności kartą. To tylko jeden z wielu przykładów wyższości prywatności gotówki nad przelewem.a ty byś np. chciał iść do banku po kredyt i pani w banku ci powie, że nie dadzą ci kredytu bo jesteś nieodpowiedzialny, kupujesz za dużo gumek, viagry, alkoholu i leczysz się na serce bo tak wynika z twoich bezgotówkowych płatności kartą. To tylko jeden z wielu przykładów wyższości prywatności gotówki nad przelewem. Nawet jak chcesz żonie zrobić prezent i macie wspólne konto to nie masz jak zamówić prezentu żeby o tym nie wiedziała ale jak kupisz prezent za gotówkę to i owszem nie będzie wiedziała co i kiedy i ile kosztował ten prezent. Jak myślisz, że pieniądze pierze się w pralce to gratulacje, zatrzymałeś się zatem w latach 50-tych.
jas2 odpowiada bankster-kreator
Prawda cię wyzwoli.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki