REKLAMA

Miasta zapłacą podatek od betonu

2020-08-26 06:47
publikacja
2020-08-26 06:47
fot. Agnes Kantaruk / Shutterstock

Wybrukowane skwery i rynki obciążą budżety samorządów, bo nieruchomości gminne także będą podlegać opłacie za zmniejszoną retencję - pisze w środę "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak podkreśla "DGP", opłata za zmniejszoną retencję jest pobierana już dziś od obszarów, na których woda nie może wsiąkać w glebę, bo powierzchnia jest np. zabetonowana lub zajmuje ją nieruchomość. Obecnie jednak uiszczają ją przede wszystkim właściciele hipermarketów wyposażonych w wybetonowane parkingi. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce to zmienić w taki sposób, by opłatę tę płaciło więcej podmiotów.

Resort przygotował projekt ustawy o inwestycjach w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Zaostrza on znacznie warunki, które decydują o podleganiu opłacie za zmniejszoną retencję (patrz infografika). Do katalogu działek objętych opłatą dołączą na przykład nieruchomości na niewielkich działkach (już 600 mkw.) oraz te z terenów zurbanizowanych, także tych w centrach miast - czytamy.

"DGP" wskazuje, że dziś opłata ta dotyczy tylko nieruchomości na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji (otwartej lub zamkniętej). Między innymi z tego powodu, jeśli ustawa wejdzie w życie, obejmie – jak szacuje resort gospodarki morskiej – 20 razy więcej nieruchomości niż obecnie.

Gazeta podaje, że prawnicy zaznaczają, że podatek od betonu zapłacą także samorządy. "Gmina może być podmiotem zobowiązanym do ponoszenia opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji na należących do niej i będących w jej posiadaniu nieruchomościach. Ani obowiązujące prawo wodne, ani projektowana specustawa nie wprowadzają w stosunku do samorządów wyłączeń podmiotowych" – mówi, cytowana w dzienniku Joanna Kostrzewska, radca prawny z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners. (PAP)

lgs/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (30)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
czyli najpierw były dotacje (z pieniędzy podatników), każdy się brukował, a teraz trzeba od tego płacić podatki. Hmmm... całkiem sprytnie pomyślane
antek10
tak samo będzie z samochodami elektrycznymi i fotowoltaiką - nałapią jeleni i wprowadzą podatek.
antek10
A królestwo obywatela Rydzyka nie musi płacić jak cała reszta.
tindala
Na szczęście jak mówił mniej znany Sienkiewicz mamy państwo z kartonu - a zatem podatek od betonu nas nie dotyczy.
marianpazdzioch
Takie wprowadzanie katastru, pomalutku, tylnymi drzwiami. Ale przy wielkim minusie są też plusy. Niech suweren poczuje na własnej dudzie uroki komuny którą buduje. Podatek na podatku, i tylko pielgrzymuj po urzędach, dowiaduj się, naliczaj, płać...
antykomuch
żydokomuna pisowska każdy problem chce rozwiązać podatkami
darius19
ilosc komentarzy swiadczacych o braku podstaw EDUKACJI i logicznego myslenia - jest przerazajaca. Ale.... na stronach tzw. katolickich to nawet nie ma miejsca na opinie!!! Wiec cieszmy sie ze mozna sie wypowiedziec.
darius19
znowu malkontenci - wyjasniam - z betonu do kolektorow i do rzeki/morza. Jak kolektor nir odbierze (co teraz nagminne) to zalewa miasto/ulice/nieruchomosci. Jak betonu mniej - wsiaka w ziemie i drzewa pobieraja. EDUKACJA!!!!!
mmonline420
To kolejna odsłona nowych, "pandemicznych" podatków. Rząd nie kierując się żadnymi badaniami, analizami na ślepo skopiował pomysł lockdownu demolując gospodarkę, małe i średnie firmy. Nagle okazuje się, że maleje baza podatkowa po firmy padają, ludzie tracą pracę albo mają mniejsze wynagrodzenia. Podatków To kolejna odsłona nowych, "pandemicznych" podatków. Rząd nie kierując się żadnymi badaniami, analizami na ślepo skopiował pomysł lockdownu demolując gospodarkę, małe i średnie firmy. Nagle okazuje się, że maleje baza podatkowa po firmy padają, ludzie tracą pracę albo mają mniejsze wynagrodzenia. Podatków dochodowych nie da się podwyższyć, bo ciężko to obronić PR-owo. Więc pojawiają się takie podatki, wprowadzane pod przykrywką - jak tutaj - dbałości o retencję wody. Ale można by wprowadzić rozwiązania i zachęty, aby poprzez inwestycje (odliczane np. ponadproporcjonalnie w koszty) zachęcić do budowy instalacji wychwytujących, gromadzących i odprowadzających wodę deszczową. Ale to są rozwiązania systemowe, trudne....a ostatecznie i tak nie o to chodzi.
wtomek
"Rząd nie kierując się żadnymi badaniami, analizami na ślepo skopiował pomysł lockdownu demolując gospodarkę, małe i średnie firmy. " Miałbyś lepszy pomysł na ich miejscu?. Płyty lotniska obstawione trumnami to wg. Ciebie fotomontaż?. Musieli działać , nie mieli czasu na analizy, potem popełnili podstawowy "Rząd nie kierując się żadnymi badaniami, analizami na ślepo skopiował pomysł lockdownu demolując gospodarkę, małe i średnie firmy. " Miałbyś lepszy pomysł na ich miejscu?. Płyty lotniska obstawione trumnami to wg. Ciebie fotomontaż?. Musieli działać , nie mieli czasu na analizy, potem popełnili podstawowy błędy ulegając presji ludziom bez wyobraźni. Tam gdzie są mniejsze i łatwiej poddające się izolacji społeczności to wystarczyły 3 miesiące by pozbyć się pandemii np. (Nowa Zelandia)

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki