Miasta wolne od tytoniu w akcji GIS

W Polsce pali ponad 9 mln osób, prawie 30 proc. populacji kraju, wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce.

Główny Inspektorat Sanitarny rozpoczął akcję "Odświeżamy polskie miasta TOB3CIT (Tobacco Free Cities)". Celem projektu jest zmiana nastawienia Polaków do palenia tytoniu, tworzenie nowych stref wolnych od dymu, świadomość i egzekwowanie prawa w zakresie ochrony zdrowia.

Według danych WHO w Polsce palą coraz młodsze osoby. Na bierne palenie jest narażonych 19 proc. Polaków, a 4 miliony dzieci wdycha dym tytoniowy w swoich domach lub miejscach publicznych.

W ramach projektu GIS przewidziano: szkolenia, happeningi, konkursy, akcje znakowania stref wolnych od dymu, akcje informacyjne w mediach. Działania mają być prowadzone przez przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, władz lokalnych, policji, ośrodków pomocy społecznej. W projekcie wzięły udział miasta: Łódź, Rzeszów, Szczecin.

- Skutki palenia tytoniu są nieprawdopodobnie duże - ocenił ekspert zdrowia publicznego prof. Witold Zatoński. - Na co dzień nie myślimy tymi kategoriami, ale dym tytoniowy, zawarte w nim toksyny, powodują, że o połowę szybciej starzeje się nasze ciało, starzeją się drogi oddechowe - jest to najczęstsza przyczyna zachorowania na nowotwory złośliwe - podkreślił Zatoński.

Projekt GIS jest dofinansowany przez Światową Fundację ds. Walki z Chorobami Płuc oraz Fundację Bloomberga, które wspierają działania w zakresie ograniczania używania tytoniu. Potrwa do kwietnia 2011 roku.

(IP)
Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne