Miasta tracą ludzi

2017-09-01 02:30
publikacja
2017-09-01 02:30

Gminy sąsiadujące z największymi miastami zaczynają pękać w szwach. Coraz więcej ludzi się w nich osiedla. Chcą żyć w spokojnej okolicy, ale korzystać z infrastruktury miejskiej - pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Osiedle Wilanów / FORUM

"Z prognozy GUS wynika, że w najbliższych latach tylko sześć na 39 miast powyżej 100 tys. mieszkańców odnotuje wzrost liczby ludności: Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Zielona Góra i Rzeszów" wskazuje "GW".

"To efekt co najmniej dwóch zjawisk. Są takie miasta, gdzie wynika to z przeprowadzek na przedmieścia. To jest przykład Poznania czy Trójmiasta. Z innym zjawiskiem mamy do czynienia, gdy traci cała aglomeracja. To przykład Łodzi czy Górnego Śląska. To już nie jest zmiana rozmieszczenia ludności, tylko szersze zjawisko spowodowane tym, że miasta nie wydają się wystarczająco atrakcyjne" - wyjaśnia prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Suburbanizacja to skutek rosnących aspiracji społecznych wynikający z konsumpcjonizmu" - twierdzi z kolei dr Adam Radzimski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przedmieścia przyciągają zwykle "klasę średnią, której w wersji minimum wystarczy malownicza działka z dojazdem, ale coraz częściej oczekuje więcej: parków, przedszkoli, parkingów; a to kosztuje" - czytamy w artykule.

"Gazeta Wyborcza" przypomina, że według prognoz GUS "lawinowo będzie ubywać mieszkańców na peryferiach, zwłaszcza w Podlaskiem i Lubelskiem".

Więcej w piątkowym wydaniu "GW". (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
eltor
Ja tam się postanowiłem wynieść z Woli na przedmieścia, jak mi w okolicy zaczęło się pojawiać coraz więcej beżowych i czarnych
To się będzie nasilać, więc i takie ruchy również
glos_rozsadku
niż demograficzny i tyle
kzabor
Młodych nie stać na mieszkanie w centrum, a mieszkanie w centrum otrzymane w spadku idzie pod wynajem i nikt w nim się nie melduje (podaje jako adres zamieszkania).
glos_rozsadku odpowiada kzabor
przyjmij proszę mój nick z nr 2, bo wykazałeś się w tej wypowiedzi większym rozsądkiem niż ja.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki