REKLAMA

Miasta przegrywają walkę o grunty

2016-03-07 00:35
publikacja
2016-03-07 00:35

Rządowe projekty dotyczące nieruchomości rolnych ograniczą dostęp do terenów dla inwestorów. Uderzą też w samorządy.

fot. / / ingimage

W trosce, by polska ziemia nie trafiła w obce ręce, rząd może utrudnić życie inwestorom. Rada Ministrów przyjęła zmiany w kilku ustawach związanych z projektem wstrzymującym na pięć lat sprzedaż nieruchomości rolnych w zasobie skarbu państwa. Spowodują one, że od 30 kwietnia 2016 r. ziemię rolną będą mogli kupić wyłącznie rolnicy indywidualni, którzy samodzielnie prowadzą gospodarstwo i zadeklarują taką działalność przez co najmniej 10 lat. Sprawa dotyczy wszystkich gruntów bez planów zagospodarowania przestrzennego — przewiduje zmieniona ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego.

— O ile w przypadku gruntów rolnych położonych na terenach wiejskich znajduje to pewne uzasadnienie, w odniesieniu do gruntów w granicach administracyjnych miast to rozwiązanie wpłynie negatywnie na poziom inwestycji budowlanych w kraju. Doprowadzi do drastycznego spadku podaży gruntów, które po przekształceniach są przeznaczane na tereny budowlane — mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. Potwierdzają to przedsiębiorcy.

— Ta ustawa uderzy nie tylko w rolników i przedsiębiorców, będzie szkodliwa także dla samorządów. To kompletna abstrakcja, żeby w miastach prowadzić działalność rolniczą. Te grunty powinny mieć funkcje miastotwórcze. Tych terenów nie będzie można nawet przeznaczyć na cele rekreacyjno-sportowe — uważa Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Czytaj więcej w dzisiejszym "Pulsie Biznesu".

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~kajma
Mnie martwi tylko brak możliwości zakupu w przyszłości domu na przedmieściach, bo jeśli deweloper nie kupi ziemi to i nie wybuduje, a takie osiedla jak Villa Campina to trochę tańsza opcja niż budowanie samemu od podstaw, z zakupem działki.
~mmmm
nie szczekajcie tyle koderzy . rolnik podpisze umowe wstepna, odrolni i sprzeda
~nowy
Jak traktowane będą grunty z wydanymi warunkami zabudowy położone na terenach wiejskich?
~nowy
inne kraje dzierzawia ziemie to sie sprawdza 99 lat i ziemia wraca a kto miał zarobic to zarobił
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki