Miarka się przebrała. Budowlanka skarży Polskę do KE

Polska branża budowlana ma już dość. Jej przedstawiciele złożyli skargę w Komisji Europejskiej w związku z brakiem reakcji rządu na spadek rentowności kontraktów - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

(GDDKiA)

Branża budowlana zmaga się z drożejącymi cenami materiałów, które niejednokrotnie uniemożliwiają firmą startowanie w przetargach, a prośby skierowane do rządu w sprawie waloryzacji kontraktów spełzają na niczym. W pierwszym półroczu 2018 r. długi firm budowlanych przekroczyły 4,7 mld zł.

Firmy zrzeszone w Europejskiej Federacji Branży Budowlanej (FIEC) i Europejskim Stowarzyszeniu Firm Wykonawczych (EIC) chcą z tym walczyć i złożyły skargę w Komisji Europejskiej. Zwróciły się do wyższej instancji, ponieważ wielokrotne spotkania z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury nie przyniosły żadnych rezultatów.

Pierwsze spotkanie w Brukseli z podwykonawcami się już odbyło, a jego wyniki zostaną przedstawione spółkom działającym w Polsce już w tym tygodniu. Mówi się też o strategii, która w końcu zmusi rząd do reakcji.

– Najszybszy rezultat dałoby się osiągnąć przez wywołanie presji: np. jeśli nie zostaną wprowadzone rozwiązania, dzięki którym kontrakty staną się przewidywalne, kolejna transza unijnych pieniędzy na inwestycje nie zostanie zatwierdzona. To jednak można rozpatrywać tylko w sferze przypuszczeń – mówi "DGP" Rafał Bałdys-Rembowski, analityk Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Z problemami boryka się zarówno sektor budownictwa drogowego, jak i kolejowego. Daleko wstecz patrzeć nie trzeba: w zeszłym tygodniu Mirbud zrezygnował z budowy fragmentu autostrady A1, za powód podając wydłużony czas rozstrzygnięcia przetargu oraz wzrost cen, który miał miejsce już po złożeniu oferty. PKP PLK ma też swoje problemy związane z włoską firmą Astaldi.

Na to, czy skarga złożona do Komisji Europejskiej przyniesie jakiś rezultat i czy polski rząd będzie chciał pomóc branży budowlanej, trzeba jeszcze chwilę poczekać.

DU

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 pis_po_jedno_zlo

"Branża budowlana zmaga się z drożejącymi cenami materiałów, które niejednokrotnie uniemożliwiają firmą startowanie w przetargach, a prośby skierowane do rządu w sprawie waloryzacji kontraktów spełzają na niczym." Firmą?????? Autor "DU"??????

! Odpowiedz
0 0 loosac

Masakra, takie kompetencje prezentują osoby budujące opinie w narodzie xD

! Odpowiedz
3 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 16 xiven

problem polega na tym że brakuje pracowników którzy będą robić za tak niskie pensje że prezesowi wystarczy na Tesle i wycieczkę dookoła świata, gdyby zamiast tego zainwestować w pensje dla pracowników to ci cudownie by się znaleźli bo stopa bierności zawodowej to kilkanaście procent i wszystkie budowy zostały by wykonane w terminie tylko prezes jeden został by smutny że musiał wybierać pomiędzy teslą a wycieczką a przecież nie po to pan prezes siedział na studiach żeby teraz mieć takie dylematy :( XD

a teraz janusze biznesu aż do brukseli zajdą się skarżyć ale to tylko nędzna próba uratowania swojego januszowego stylu bycia którym obławiali się przez dwie dekady a teraz skończyło im sie pole do rozwoju i kierunek dla januszowych budexpolów jest jeden! bankructwo!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 52 kumatygosc

Wielkie plan Balcerowicza wyprzedaży polskich cementowni odbija się czkawką - w zagranicznych, prywatnych rękach mogą sobie dyktować ceny jak chcą. Złoty biznes. I o to chodziło układowi.

! Odpowiedz
17 41 sloneczkodzg

Jeszcze trochę i dojdzie do tego , że Babcie Klozetowe będą skarżyć się na Polskę za widzimisię .

! Odpowiedz
49 30 trooper

Zgadza się, tak będzie dopóki rządzący nie zrozumieją, że prawo należy szanować i go przestrzegać.

! Odpowiedz
2 5 silvio_gesell odpowiada trooper

Rządzący stanowią prawo.

! Odpowiedz
13 44 kazach

Przecież zawsze można odstąpić od kontraktu i uchronić się od dużej straty niż brnąć w większą, a zamawiający ma zapłacić za dotychczas wykonane prace.

! Odpowiedz
12 27 trooper

kary umowne

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne