REKLAMA
PIT 2023

WARSZAWAMiał być kościół zamiast szkoły. Władze stolicy mówią "stop"

2023-12-02 12:48, akt.2023-12-02 14:45
publikacja
2023-12-02 12:48
aktualizacja
2023-12-02 14:45

Umów należy dotrzymywać, ale należy też określić priorytety. Na dziś na Odolanach ważniejsza jest szkoła - poinformował w sobotę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jak przekazał, zarządzenie w sprawie przekazaniu działki na Odolanach archidiecezji zostanie uchylone.

Miał być kościół zamiast szkoły. Władze stolicy mówią "stop"
Miał być kościół zamiast szkoły. Władze stolicy mówią "stop"
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W piątek na stronach stołecznych wyborcza.pl podano, że tysiąc złotych rocznie będzie płacić warszawska kuria za półhektarową działkę na Odolanach. Jak czytamy na portalu, stołeczny ratusz oddaje ten grunt z przeznaczeniem na budowę kościoła, choć wcześniej w tym miejscu planowano szkołę. "Kuria dostała 99-procentową bonifikatę" - pisze wyborcza.pl.

Do tematu inwestycji na Odolanach odniósł się w sobotę na platformie X prezydent Warszawy.

"Umów należy dotrzymywać, ale należy też określić priorytety. Na dziś na Odolanach ważniejsza jest szkoła. Dopóki nie określimy jej miejsca na tej lub innej działce (z pewnością nowy zarząd PKP i wojewoda będzie bardziej odpowiedzialny), żadne przekazywanie działki na cele kultu nie będzie możliwe. Zarządzenie zostanie uchylone" - poinformował Rafał Trzaskowski.

Jak czytamy na portalu wyborcza.pl, półhektarowa działka, którą w wieczyste użytkowanie dostanie archidiecezja warszawska, znajduje się w rejonie skrzyżowania ulic Grodziskiej i Sowińskiego.

"Władze dzielnicy planowały budowę nowej szkoły w rejonie ulic Grodziskiej i Sowińskiego. Ale w czerwcu 2018 r. Rada Warszawy wyraziła zgodę, by działkę w tym rejonie oddać kurii warszawskiej tytułem rekompensaty za grunty odebrane Kościołowi po wojnie. W 2019 r., wbrew protestom władz dzielnicy, ratusz najpierw geodezyjnie podzielił działkę, a potem wydał warunki zabudowy dla kościoła" - podał portal.

Jak dodano, 29 listopada wiceprezydent Tomasz Bratek podpisał zarządzenie o oddaniu kurii wydzielonego terenu w wieczyste użytkowanie. "Wartość półhektarowej działki stołeczny ratusz wycenił na 36,1 mln zł" - przekazała wyborcza.pl(PAP)

kkr/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (30)

dodaj komentarz
_aj_waj_
Można się obrażać na rzeczywistość, ale od dawna podpisane jest to nieszczęsne porozumienie o reparacjach na rzecz kościoła za mienie zagrabione za czasów PRL. I z tego tytułu są m.in. z budżetu państwa dopłaty do emerytur dla księży, ale też znaczna część umów dot. ziemi jest jakoś w to wpięta.
O ile jestem zwolennikiem szkół,
Można się obrażać na rzeczywistość, ale od dawna podpisane jest to nieszczęsne porozumienie o reparacjach na rzecz kościoła za mienie zagrabione za czasów PRL. I z tego tytułu są m.in. z budżetu państwa dopłaty do emerytur dla księży, ale też znaczna część umów dot. ziemi jest jakoś w to wpięta.
O ile jestem zwolennikiem szkół, a nie kościołów, tak wg mnie pan Trzaskowski tym pięknym gestem tylko sobie podniósł słupki poparcia i koszta obsługi prawnej. Żeby jakkolwiek zatrzymać takie "ziemiaństwo" kościoła trzeba zadziałać systemowo, a nie jednakowo.
langdon25
Gdzie grzegorzkubik będzie święcił jajka ?
inwestor.pl
Z jakiej parafii kościół dostaje 99% bonifikaty na ziemię? Dlaczego podatnicy mają finansować tą czy inną religię pod przymusem?
prawnuk
A ja nie mam nic przeciwko - jedyny warunek - nie WŁASNOSĆ a wynajem, wraz z planem dzialania.
Jesli do jakiegoś sbeckiego biskupa przyjdzie jakiś Mateuszek, to zakaz sprzedaży działek
and00
Kilka dni temu Trzaskowski potajemnie się spotkał z młodym (tzn i tak starym) Sorosem
Prawdopodobnie dostał instrukcje a teraz przyszedł czas na działania
Przecież przekazanie takiego gruntu to nie jest szybka akcja, musiał o tym wiedzieć dawno temu
darius19
uwielbiam czytac teorie spiskowe. Miodzi lodzio
and00 odpowiada darius19
Przecież to że się spotkał z synem G.Sorosa, obecnie kierującego całym imperium fundacji i stowarzyszeń to fakt
To że nie pochwalił się nigdzie spotkaniem jednym najbardziej wpływowych ludzi na świecie dziwny, ale też fakt
To że był na spotkaniu Grupy Bilderberg sam potwierdził
Gdzie tu spiskowość?
jaroslawzbigniew
Kościół ma tyle nagrabione, że pycha kroczy przed upadkiem. Przejęli bezprawnie cały majątek kościoła ewangelickiego na ziemiach zachodnich i w Prusach. Handlowali roszczeniami niemieckich kościołów: takie działki za bezcen kupił Pinokio.
samsza
Przecież to nie jest sprawa załatwiana w 1-2 dni. Władze doskonale wiedzą gdzie można co postawić. Opowiadanie, że coś tam, bo nie wiadomo co ze szkołą to dziecinada. Na Zachodzie odchodzą od tej głupawki, my jak zawsze opóźnieni. Pan Timmermans może wam opowiedzieć czym się kończy takie pajacowanie, prężenie muskułów.

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki