REKLAMA

Mężczyźni: Faworyzowanie kobiet przeszkadza nam w robieniu kariery

2019-05-27 16:00
publikacja
2019-05-27 16:00

Hays Poland sprawdził, jaka jest sytuacja kobiet na rynku pracy. Z badania, w którym wzięły udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni wynika, że to głównie płeć piękna dostrzega nierówne traktowanie w miejscu zatrudnienia. Mężczyźni natomiast zwracają uwagę na faworyzowanie kobiet, co stanowi przeszkodę w rozwoju ich kariery. 

fot. phovoir / / YAY Foto

Rzadko w badaniach na temat rynku pracy uwzględnia się perspektywę mężczyzn jako pracowników, którym nieobcy jest problem faworyzowania jednej płci w miejscu zatrudnienia. "Mężczyźni patrzą na trudności wynikające z płci z nieco innej perspektywy. Wskazują na konieczność zapewnienia parytetów w firmie, co prowadzi do faworyzowania kobiet i nie pozwala mężczyznom kandydować na określone stanowiska. W wielu przypadkach odbierają taką politykę jako krzywdzącą – skoncentrowaną na płci, a nie kompetencjach" czytamy w opracowaniu raportu. 

Jakie jeszcze przeszkody wynikające z płci napotkali w swojej karierze mężczyźni? Jak wynika z badania Hays Poland poza faworyzowaniem kobiet, wskazano ograniczenie możliwości ubiegania się o stanowisko ze względu na płeć (40 proc. badanych), kierowanie się stereotypami (29 proc.), brak zaufania do kwalifikacji (28 proc.), trudności przebicia się w branży (26 proc.) czy krzywdzącą konieczność zapewnienia parytetów w firmie.

Z drugiej strony 54 proc. ankietowanych kobiet powiedziało, że to faworyzowanie mężczyzn jest główną przeszkodą w realizacji ścieżki kariery, na dalszych miejscach znalazły się: zakładanie mniejszej dyspozycyjności kobiet (51 proc.), kierowanie się stereotypami (47 proc.), brak zaufania do kwalifikacji (40 proc.) czy brak wsparcia przy budowie autorytetu i obawa firmy przez zatrudnieniem kobiet (odpowiednio 35 i 34 proc.). 

Obie płci opowiedziały się za tym, że w karierze zawodowej pojawiły się przeszkody w pogodzeniu pracy z wychowaniem dziecka lub dzieci. Dla kobiet odsetek tek wyniósł 64 proc., a dla mężczyzn 45 proc. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni wskazali na pierwszych miejscach następujące problemy: konieczność wyboru między zaangażowaniem w życie rodzinne lub zawodowe (72 proc. dla kobiet i 70 proc. dla mężczyzn), zbyt mało czasu na przebywanie z bliskimi (68 i 75 proc.) oraz brak możliwości pełnego uczestnictwa w życiu dziecka (60 i 72 proc.). 

Mężczyźni, którzy wzięli udział w badaniu, uważają w większości, że polski rynek pracy to miejsce coraz bardziej dostępne i przyjazne kobietom - tak twierdzi 76 proc. respondentów, w przypadku kobiet wspomniane stwierdzenie potwierdziło już tylko 54 proc. 

WS

Źródło:
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Praca

Komentarze (14)

dodaj komentarz
arek47838
Właśnie widzę co się dzieje w branży IT. To jest po prostu chore. Tam kobiety są zatrudniane pomimo mniejszych kompetencji byle tylko więcej ich było w firmach. Za to mężczyznom próg wejścia jest postawiony strasznie wysoko i muszą oni wykonać jeszcze więcej pracy żeby się dostać do IT. Koleżanka po skończonej Właśnie widzę co się dzieje w branży IT. To jest po prostu chore. Tam kobiety są zatrudniane pomimo mniejszych kompetencji byle tylko więcej ich było w firmach. Za to mężczyznom próg wejścia jest postawiony strasznie wysoko i muszą oni wykonać jeszcze więcej pracy żeby się dostać do IT. Koleżanka po skończonej dietetyce i jednym kursie dostała pracę w dużej firmie, a ja po 5 letnich studiach informatycznych wciąż nie mogę znaleźć pracy, a jestem przekonany, że mam o wiele większe kompetencje niż jakaś kobieta po dietetyce. To co się dzieje to jest jawna dyskryminacja mężczyzn i faworyzowanie kobiet na rynku pracy.
aerk
kobiety mają taryfę ulgową w pracy ale nie przeszkadza mi to. Uwazam, ze powinno być ich więcej w korporacjach.
specjalnie_zarejstrowany1
Hehe... poczekajcie jak moda z zachodu sie na dobre rozkreci w Polsce. U mnie w firmie zostalo otwarcie powiedziane na zebraniu ze beda promowane w najblizszych latach jedynie kobiety no taki jest teraz "industry standard".. Mezczyzni za to moga liczyc na obchody "dnia mezczyzny" w listopadzie czy kiedy to tam wypada.
jiira
Tak, a jak mezczyzni byli faworyzowani przez setki lat to wam to nie przeszkadzalo, prawda?
arek47838
kobieto, mnie nie było wtedy nawet na świecie, dlaczego mam ponosić konsekwencje tego co robili moi przodkowie??? ja żyję tu i teraz, i właśnie kiedy ważą się losy mojej przyszłości, ciągle mam rzucane kłody pod nogi w imię jakiejś chorej walki o prawa kobiet
and00
Polska ma jeden z najwyższych % w UE kobiet na stanowiskach kierowniczych
skasowane_konto
w sprzedaży na kierowniczych stanowiskach same kobiety.. jak przychodzę na taką rozmowę kwalifikacyjną to już wiem, że to nie jest miejsce dla mnie.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
gumball
Taka jest prawda. Bo na stołkach szefów siedzą albo zakompleksieni brzydale, którzy toczą ślinę na widok każdej dość ładnej pracownicy i załatwiają im awanse, podwyżki, premie i pełną bezkarność, bo mają nadzieję, że dzięki temu le laski wejdą im pod biurko. Albo babiarze, o których wszyscy w firmie wiedzą,Taka jest prawda. Bo na stołkach szefów siedzą albo zakompleksieni brzydale, którzy toczą ślinę na widok każdej dość ładnej pracownicy i załatwiają im awanse, podwyżki, premie i pełną bezkarność, bo mają nadzieję, że dzięki temu le laski wejdą im pod biurko. Albo babiarze, o których wszyscy w firmie wiedzą, że w zamian za seks kobiety podwładne są promowane i wyróżniane, a wszyscy inni gnojeni. To jest prosta prawda, jak świat długi i szeroki, o której się głośno nie mówi, bo wszyscy psycholodzy od szkolen pracowniczych bredzący o motywacji, poświęceniu, motywacji, współpracy, pracy grupowej, ambicji ip. itd. po prostu staliby sie bezrobotni. Ehh... życie, życie...
dziki_losos
Natomiast w Norwegii 85% funkcji zarządczych w firmach pełnią kobiety. Można? Można.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki