Merkel zapowiada fundusz mający wspierać inwestycje w Afryce

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedziała we wtorek utworzenie funduszu wielkości 1 miliarda euro, mającego stymulować inwestycje sektora prywatnego - zwłaszcza małych i średnich przedsiębiorstw - w Afryce.

"Chcemy dziś wspólnie wysłać wyraźny sygnał, że zależy nam na dobrej i opłacalnej współpracy między Afryką a Europą" - powiedziała kanclerz na konferencji z udziałem przywódców państw afrykańskich i przedstawicieli biznesu.

Merkel podkreśliła, że Afryka oferuje wielkie szanse niemieckiej gospodarce. "Przez wiele lat koncentrowaliśmy się na Azji. Myślę, że w przyszłości bardziej trzeba zwrócić wzrok ku Afryce" - oświadczyła.

Agencja dpa zwraca uwagę, że Merkel już podczas przewodnictwa Niemiec w G20 w ubiegłym roku wystąpiła z inicjatywą zwiększania inwestycji w Afryce. Inicjatywa ta obejmuje tzw. reformatorskie partnerstwa, w ramach których środki pomocowe przekazywane są w zamian za realizację konkretnych reform. Rząd Niemiec przeznaczył na ten cel 365 milionów euro dla Tunezji, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Przewidziane jest dołączenie do tej inicjatywy Etiopii, Maroka i Senegalu.

Łącznie inicjatywa G20 obejmuje partnerstwa z 12 krajami afrykańskimi. Z pięcioma z nich Niemcy zawarły już porozumienia o unikaniu podwójnego opodatkowania. Merkel poinformowała we wtorek, że wkrótce porozumienia takie Niemcy zawrą z kolejnymi trzema krajami.

Zapowiedziany przez Merkel fundusz został z zadowoleniem przyjęty przez niemieckie firmy działające w Afryce. Sceptycznie podeszły do tego natomiast organizacje zajmujące się pomocą rozwojową i obroną praw człowieka, wskazując, że partnerstwa są zbyt jednostronnie zorientowane na stymulowanie inwestycji, a zaniedbują zwalczanie ubóstwa. Stowarzyszenie na rzecz Zagrożonych Narodów (NGO z siedzibą w Getyndze) krytycznie oceniło fakt, że w partnerstwie nie uczestniczą biedniejsze i targane konfliktami państwa afrykańskie. Grupa lobbingowa ONE podkreśliła, że inwestycjom bezpośrednim związanym z działalnością gospodarczą muszą towarzyszyć inwestycje w oświatę i służbę zdrowia.(PAP)

az/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 silvio_gesell

W końcu mądrze, pani Merkel.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne