Merkel w orędziu: koronawirus to największe wyzwanie od czasów II wojny światowej

Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu wyemitowanym w telewizjach i na portalach internetowych.

(Reuters)

„To historyczne zadanie - zauważyła Merkel. - Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna".

Szefowa niemieckiego rządu przyznała, że na świecie nie ma jeszcze żadnej skutecznej terapii ani szczepionki przeciwko wirusowi. Dlatego za najlepsze rozwiązanie uważa spowalnianie rozprzestrzeniania się wirusa.

„Niemcy mają bodaj jeden z najlepszych systemów zdrowotnych na świecie” - przyznała Merkel. Dodała jednak, że jeżeli liczba zachorowań zwiększy się, również w RFN może dojść do przeciążenia szpitali.

Kanclerz podziękowała pracownikom służby zdrowia, a także pracownikom supermarketów. “Robienie nadmiernych zapasów, tak jakby już nigdy niczego miałoby nie być, jest pozbawione sensu i ostatecznie całkowicie niesolidarne” - zwróciła uwagę.

“Trzymajcie się zasad, które zostały wprowadzone na najbliższy okres - zaapelowała do rodaków. - Jako rząd będziemy nieustannie rozpatrywać, co można poprawić, a co może być jeszcze konieczne. Przyznała, że następne tygodnie będą jeszcze trudniejsze, ale nie ma wątpliwości, że kryzys uda się przezwyciężyć.

Pomimo spekulacji, poprzedzających emisję orędzia, kanclerz nie zapowiedziała wprowadzenia żadnych dodatkowych obostrzeń w związku z postępującą pandemią COVID-19.

Na terenie wszystkich niemieckich krajów związkowych, oprócz sklepów spożywczych i supermarketów, zamknięto większość lokali użytkowych. Restauracje działają w ograniczonym wymiarze czasowym. Mieszkańcy mogą bez przeszkód opuszczać mieszkania.

W Niemczech odnotowano dotąd 11 145 zakażonych. 28 osób zmarło.

Lothar Wieler, dyrektor Instytutu Roberta Kocha, głównej instytucji zajmującej się chorobami zakaźnymi i ich zapobieganiem, oznajmił, że jeżeli Niemcy nie będą stosowali się do zaleceń i nakazów, to „w ciągu dwóch do trzech miesięcy możemy mieć nawet 10 mln zakażonych".

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
32 5 eagleeye

Czyli ze co droga Pani Angelo chegemonia RFN skończyła się wraz z wirusem. Obnażyło to słabość całego "eurokouchozu" a zwłaszcza DE.FR i I bo Brytole uciekli z pod topora i brania winy w ostatniej chwili.

Więcej silnikow diesla i jedzenia weganskiego a na pewno bedzie lepiej :-)

! Odpowiedz
2 6 db009

"z pod" jej..
diesle nie sa popularne na zachodzie

! Odpowiedz
1 31 r4k

Niesamowita jest ta dysproporcja między Niemcami a jakimkolwiek innym krajem w stosunku liczby zgonów do liczby zarażonych.
Z czego to może wynikać?

! Odpowiedz
4 24 bha

Niemcy, gdzie według stanu na 10 marca było ponad 1,5 tysiąca zakażonych już kilka tygodni temu wprowadziły nowe wytyczne. Minister zdrowia RFN Jens Spahn pod koniec lutego zdecydował, że testy na koronawirusa przeprowadzane będą w przypadku podejrzenia lub wystąpienia symptomów zakażenia. - Lepiej przeprowadzić za dużo testów niż za mało - mówił Spahn, cytowany przez Deutsche Welle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 bha odpowiada bha

Testy powinny być szerokie ,szybkie wszyscy w kwarantannie i objęci nadzorem epidemiologicznym powinni mieć zrobione je jak najszybciej się da .Obecnie Liczba osób hospitalizowanych w Polsce wynosi około 923. Liczba osób objętych kwarantanną wynosi aktualnie 21 tys. 993, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 35 tys. 192. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 40 tys. 110 osób.Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia ze środy 11 marca, w Polsce badaniu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 poddano 2024 próbki ! Może tu tkwi problem w wielu krajach.Brak wystarczającej ilości testów dla wszystkich z poszczególnych grup ryzyka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 bha odpowiada bha

Ps.Brak odpowiedniej ilości testów u wszystkich podejrzanych osób i w związku z tym w wielu krajach szybkiego rozpoznania choroby covid-19 nim się zdąży niebezpiecznie rozwinąć w danym organiżmie

! Odpowiedz
4 7 marianpazdzioch

Jak zejdą na serce to piszą że serce, jak na powikłania cukrzycy, to na cukrzycę, a nie korona.

! Odpowiedz
3 2 bha odpowiada bha

Tu są aktualizowane na bieżąco dane o epidemii na świecie Covid -19 wygląda to niestety coraz tragiczniej https://www.worldometers.info/coronavirus/

! Odpowiedz
1 2 bha odpowiada marianpazdzioch

Już dało się słyszeć w eterze że zmarł powodu istniejących w organiżmie chorób współistniejących.

! Odpowiedz
1 2 bha odpowiada marianpazdzioch

Choć wielu z tych obecnie zmarłych do czasu epidemii covid -19 pewnie żyło wcześniej z tymi chorobami współistniejącymi już od dawna....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil