Merkel w orędziu: koronawirus to największe wyzwanie od czasów II wojny światowej

Koronawirus w dramatyczny sposób zmienia życie w naszym kraju - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w orędziu do narodu wyemitowanym w telewizjach i na portalach internetowych.

(Reuters)

„To historyczne zadanie - zauważyła Merkel. - Od czasów II wojny światowej nie było wyzwania dla naszego kraju, podczas którego nasza wspólna solidarność byłaby tak ważna".

Szefowa niemieckiego rządu przyznała, że na świecie nie ma jeszcze żadnej skutecznej terapii ani szczepionki przeciwko wirusowi. Dlatego za najlepsze rozwiązanie uważa spowalnianie rozprzestrzeniania się wirusa.

„Niemcy mają bodaj jeden z najlepszych systemów zdrowotnych na świecie” - przyznała Merkel. Dodała jednak, że jeżeli liczba zachorowań zwiększy się, również w RFN może dojść do przeciążenia szpitali.

Kanclerz podziękowała pracownikom służby zdrowia, a także pracownikom supermarketów. “Robienie nadmiernych zapasów, tak jakby już nigdy niczego miałoby nie być, jest pozbawione sensu i ostatecznie całkowicie niesolidarne” - zwróciła uwagę.

“Trzymajcie się zasad, które zostały wprowadzone na najbliższy okres - zaapelowała do rodaków. - Jako rząd będziemy nieustannie rozpatrywać, co można poprawić, a co może być jeszcze konieczne. Przyznała, że następne tygodnie będą jeszcze trudniejsze, ale nie ma wątpliwości, że kryzys uda się przezwyciężyć.

Pomimo spekulacji, poprzedzających emisję orędzia, kanclerz nie zapowiedziała wprowadzenia żadnych dodatkowych obostrzeń w związku z postępującą pandemią COVID-19.

Na terenie wszystkich niemieckich krajów związkowych, oprócz sklepów spożywczych i supermarketów, zamknięto większość lokali użytkowych. Restauracje działają w ograniczonym wymiarze czasowym. Mieszkańcy mogą bez przeszkód opuszczać mieszkania.

W Niemczech odnotowano dotąd 11 145 zakażonych. 28 osób zmarło.

Lothar Wieler, dyrektor Instytutu Roberta Kocha, głównej instytucji zajmującej się chorobami zakaźnymi i ich zapobieganiem, oznajmił, że jeżeli Niemcy nie będą stosowali się do zaleceń i nakazów, to „w ciągu dwóch do trzech miesięcy możemy mieć nawet 10 mln zakażonych".

Z Lipska Łukasz Grajewski

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
17 6 ajwaj

UE zawalila sprawe na calej linii,
kiedy w styczniu w WueHan zaczela sie epidemia, w Europie zajmowali sie propaganda.
W WueHan dzis nie ma nowych virusów, w UE po troskliwej do 2 miesiecy hodowli, ludzi umiera coraz wiecej (setki).

Czego nie zrobil prez. Trump (m.in. cla na samochody), zrobili politycy UE, jeszcze nie dawno nie widzac niebezpieczenstwa (Von der Leyen-szefowa). W UE de facto kazdy walczy o swoje "wartosci" tzn. o przezycie. Ma byc do 70 % zachorowan z odp. skutkami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 3 ajwaj

Do masakry gosp. dochodza setki nieprezwidzialnych minusów. Kiedy Rosjanie z Chinami ruszyli z handlem-producja ""wolny swiat"" kombinuje komu tu jeszcze smieszne sankcje (strzal w kolana) oglosic. :)
_____
""Skutki epidemii koronaawirusa w Chinach będą w najbliższych tygodniach coraz bardziej odczuwalne dla niemieckiego przemysłu i handlu. Ponieważ wiele chińskich fabryk jest zamykanych od tygodni i obecnie pracuje tylko w ograniczonym zakresie, brak jest produktów wstępnych, części lub kompletnych produktów, które mogłyby być przetwarzane lub sprzedawane w Niemczech. Przemysł elektroniczny jest jednym z sektorów, których to dotyczy. Zakłócony jest nie tylko przywóz, ale również dostawy do Chin.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 godunow1

Miejmy tylko nadzieję, że to nie Niemcy będą walczyć z tym wyzwaniem w imieniu wszystkich narodów Europy. :P

! Odpowiedz
6 16 eagleeye

Co my byśmy bez tej mamy "eurokouchozu" zrobili. W większości Państw koncern wymyślony przez Adolfa wstrzymał produkcje a Poznań,Swarzedz i Września jada na maksa bo wmawia się pracownikom iż klienci czekają na auta a dookoła fabryki we Wrześni aut stoi do os....

Ot cała prawda o tym zakłamanym Państwie. A jak nie maja kogo zagnać na swoje plantacje szparagow do zbioru niech tych swoich emerytow zagnają co nie zależnie od pory roku słyszy sie i ich widzi nad morzem u nas wszędzie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 28 tristans

dlaczego flaga euro tak jakoś z boku i prawie zwinięta ? Czy nie w takich przypadkach kołchoz powinien wykazywać inicjatywę i koordynować działania w skali wszystkich poddanych ? Solidarność i podległość europejska jest dla maluczkich, gdy można na nich zyskać,

! Odpowiedz
20 8 krokus12

dlaczego pan taki gł...?

! Odpowiedz
20 20 eagleeye

W sumie Niemcy kiedyś testy robili bez opamiętania i to parę lat wcześniej od roku który Szanowna Pani Angela zakreślila w swoim "łorendziu". Hegemon upada i tyle.

Dla tego kraju skończył się okres prosperity i nie piszcie mi tu ze bez tego kraju nic by nie było w "eurokouchozie".

Oni nie musieli prowadzić wojny militarnej prowadzili wojnę gospodarczą a tym samym podbój Europy w ""białych kołnierzykach i rękawiczkach" na które pozwalali Yankesi i Brytole gdyż to oni pi tej dacie uratowali Niemcy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 31 r4k

Niesamowita jest ta dysproporcja między Niemcami a jakimkolwiek innym krajem w stosunku liczby zgonów do liczby zarażonych.
Z czego to może wynikać?

! Odpowiedz
4 24 bha

Niemcy, gdzie według stanu na 10 marca było ponad 1,5 tysiąca zakażonych już kilka tygodni temu wprowadziły nowe wytyczne. Minister zdrowia RFN Jens Spahn pod koniec lutego zdecydował, że testy na koronawirusa przeprowadzane będą w przypadku podejrzenia lub wystąpienia symptomów zakażenia. - Lepiej przeprowadzić za dużo testów niż za mało - mówił Spahn, cytowany przez Deutsche Welle.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 11 bha odpowiada bha

Testy powinny być szerokie ,szybkie wszyscy w kwarantannie i objęci nadzorem epidemiologicznym powinni mieć zrobione je jak najszybciej się da .Obecnie Liczba osób hospitalizowanych w Polsce wynosi około 923. Liczba osób objętych kwarantanną wynosi aktualnie 21 tys. 993, zaś zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju 35 tys. 192. Nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objętych jest 40 tys. 110 osób.Według komunikatu Ministerstwa Zdrowia ze środy 11 marca, w Polsce badaniu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 poddano 2024 próbki ! Może tu tkwi problem w wielu krajach.Brak wystarczającej ilości testów dla wszystkich z poszczególnych grup ryzyka

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil