Merkel o Nord Stream: musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym

Musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czwartek w Bratysławie bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Odniosła się w ten sposób do projektu Nord Stream.

"Jeśli chodzi o Nord Stream, to nie jest żadną tajemnicą, że w tej sprawie są różne poglądy. Tu są dwa pytania, dwa problemy... Czy możemy zapewnić, aby Ukraina była jeszcze krajem tranzytowym? Ma to znaczenie strategiczne, to jest bardzo ważne dla Ukrainy (...), to musimy jej zapewnić" - mówiła Merkel.

"Zawsze mówię podczas rozmów z prezydentem (Władimirem) Putinem, że tym się zajmujemy" - dodała.

Drugim problemem - jak mówiła - jest kwestia, czy "będziemy zależni od Rosji, jeśli będziemy dywersyfikować" dostawy. "Ale my chcemy dywersyfikować w taki sposób, że będą terminale na gaz i na gaz skroplony. Nie chcemy być zależni tylko i wyłącznie od Rosji" - zapewniła.

Dodała też, że Rosja już w czasie zimnej wojny była źródłem gazu. "I nadal będzie" - dodała.

W szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Zaplanowano, że głównymi tematami spotkania będą sprawy gospodarcze, brexit, wybory do PE i unijna perspektywa budżetowa. (PAP)

autor: Norbert Nowotnik

nno/ rbk/ kar/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 umowne

Tak tak. Już raz zagwarantowaliśmy Ukrainie bezpieczeństwo nienaruszalność granic w zamian za rezygnację z broni jądrowej więc jesteśmy wiarygodni.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil