REKLAMA

Merkel o Nord Stream: musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym

2019-02-07 14:43
publikacja
2019-02-07 14:43
fot. REUTERS/Axel Schmidt / FORUM

Musimy Ukrainie zapewnić, by była krajem tranzytowym - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w czwartek w Bratysławie bierze udział w szczycie Grupy Wyszehradzkiej. Odniosła się w ten sposób do projektu Nord Stream.

"Jeśli chodzi o Nord Stream, to nie jest żadną tajemnicą, że w tej sprawie są różne poglądy. Tu są dwa pytania, dwa problemy... Czy możemy zapewnić, aby Ukraina była jeszcze krajem tranzytowym? Ma to znaczenie strategiczne, to jest bardzo ważne dla Ukrainy (...), to musimy jej zapewnić" - mówiła Merkel.

"Zawsze mówię podczas rozmów z prezydentem (Władimirem) Putinem, że tym się zajmujemy" - dodała.

Drugim problemem - jak mówiła - jest kwestia, czy "będziemy zależni od Rosji, jeśli będziemy dywersyfikować" dostawy. "Ale my chcemy dywersyfikować w taki sposób, że będą terminale na gaz i na gaz skroplony. Nie chcemy być zależni tylko i wyłącznie od Rosji" - zapewniła.

Dodała też, że Rosja już w czasie zimnej wojny była źródłem gazu. "I nadal będzie" - dodała.

W szczycie państw Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Czechy, Słowacja, Węgry) bierze udział premier Mateusz Morawiecki. Zaplanowano, że głównymi tematami spotkania będą sprawy gospodarcze, brexit, wybory do PE i unijna perspektywa budżetowa. (PAP)

autor: Norbert Nowotnik

nno/ rbk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
umowne
Tak tak. Już raz zagwarantowaliśmy Ukrainie bezpieczeństwo nienaruszalność granic w zamian za rezygnację z broni jądrowej więc jesteśmy wiarygodni.

Powiązane: Konflikt na linii Ukraina-Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki