Merkel nie obiecywała May ekstra pomocy ws. umowy o brexicie

Berlin zaprzeczył we wtorek doniesieniom brytyjskiej gazety "The Sun", jakoby w kwestii umowy o brexicie niemiecka kanclerz Angela Merkel zaoferowała brytyjskiej premier Theresie May pomoc, wykraczającą poza to, na co zgodziła się UE.

(fot. Hannibal Hanschke / Reuters)

"The Sun" napisał, że po otrzymaniu od Merkel obietnicy pomocy May w ostatniej chwili nabrała nadziei, że jednak uda jej się przeforsować w Izbie Gmin umowę ws. brexitu.

Rzecznik niemieckiego rządu oświadczył, że "The Sun" nieprawdziwie przedstawił treść rozmowy telefonicznej Merkel i May. "Kanclerz nie przedstawiła żadnych zapewnień wychodzących poza to, co w grudniu zostało omówione w Radzie Europejskiej i co zostało zapisane w liście (szefa Komisji Europejskiej) Jean-Claude'a Junckera i (przewodniczącego Rady Europejskiej) Donalda Tuska" - oświadczył rzecznik.

Deputowani Izby Gmin zdecydują we wtorek wieczorem o losach wypracowanej przez rząd w Londynie i Unię Europejską w listopadzie ub.r. umowy wyjścia ze Wspólnoty oraz deklaracji politycznej o przyszłych relacjach po brexicie.

Komentatorzy spodziewają się dużej porażki rządu na poziomie zbliżonym do największych w historii brytyjskiego parlamentaryzmu.

Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział dziennikarzom w Strasburgu, że jeśli Izba Gmin odrzuci umowę, prawdopodobnie dojdzie do nowych rozmów Londynu z Unią Europejską, ale - jak podkreślił - nie sądzi, by zaoferowano "całkiem nowe rozwiązania".

Maas dodał: "Nie porzucamy nadziei, że dojdzie (w Izbie Gmin) do pozytywnego głosowania, ponieważ byłoby to głosowanie roztropne".(PAP)

az/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil