REKLAMA

Merkel chce dialogu z Chinami ws. praw człowieka

2021-04-28 15:48
publikacja
2021-04-28 15:48
Merkel chce dialogu z Chinami ws. praw człowieka
Merkel chce dialogu z Chinami ws. praw człowieka
fot. MICHELE TANTUSSI / / Reuters

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Li Keqiang wraz z członkami swoich gabinetów przeprowadzili w środę konsultacje online. Szefowa niemieckiego rządu oznajmiła, że chce, by strony wznowiły jak najszybciej dialog na temat praw człowieka.

Premier Chin przyznał, że w stosunkach chińsko-niemieckich pojawiają się różnice. "Chiny i Niemcy mają różne poglądy na niektóre kwestie. To jest obiektywny fakt" - powiedział Li na początku środowych konsultacji.

Jednak tak długo, jak obie strony będą "szanować swoje podstawowe interesy" i komunikować się "na zasadzie równego traktowania i nieingerencji w sprawy wewnętrzne", mogą stworzyć korzystne warunki dla dalszego płynnego rozwoju współpracy - podkreślił.

Wśród "podstawowych interesów" władze w Pekinie wskazują roszczenia do Tajwanu, który ChRL uznaje za część swego terytorium, oraz będące źródłem regionalnych sporów roszczenia do wysp na Morzu Południowochińskim. Rząd Chin odrzuca również krytykę swego postępowania wobec demokratycznej opozycji w Hongkongu i muzułmańskiej mniejszości Ujgurów - pisze agencja dpa.

Merkel odniosła się do różnic zdań w kwestii praw człowieka i powiedziała, że podstawą partnerskich relacji jest to, że w międzyrządowych rozmowach można "zająć się trudnymi kwestiami". Jako przykład podała sytuację w Hongkongu, gdzie Pekin ogranicza swobody polityczne za pomocą tzw. ustawy o bezpieczeństwie państwowym. Kanclerz powiedziała, że chciałaby, aby Berlin i Pekin mogły "jak najszybciej wznowić dialog na temat praw człowieka". Różnice stanowisk powinny być przede wszystkim przedmiotem konsultacji ministrów sprawiedliwości - powiedziała.

Merkel podkreśliła też, że "tylko razem" można opanować pandemię koronawirusa. "Chiny i Niemcy mogą w tym odegrać ważną rolę" - dodała.

Właśnie ze względu na pandemię niemiecko-chińskie konsultacje rządowe są w tym roku organizowane online. Jest to szósta runda takich rozmów, które od 2011 roku odbywają się co dwa lata w rozszerzonym składzie - z udziałem członków rządów. Dla Merkel, która zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o kolejną kadencję po 16 latach sprawowania władzy, są to ostatnie takie rozmowy z Pekinem. (PAP)

bml/ fit/

Źródło:PAP
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
dzo_bajden
putin truje nawalnego - od razu sankcje
chiny dokonuja ludobojstwa - proponuja dialog.
oto podwojne standardy
takeda83
niewolnictwo, obozy koncentracyjne, praca przymusowa w obozach pracy wycinanie narzadow, najazd na tybet , honkong teraz tajwan i mongolia w kolejce totalna inwigilacja obywateli ,punktacje obywateli i zbieranie punktów za które możesz podróżować mieć zwierzątko domowe czy opuścić prowincje czy mieć szybszy Internet itd niewolnictwo, obozy koncentracyjne, praca przymusowa w obozach pracy wycinanie narzadow, najazd na tybet , honkong teraz tajwan i mongolia w kolejce totalna inwigilacja obywateli ,punktacje obywateli i zbieranie punktów za które możesz podróżować mieć zwierzątko domowe czy opuścić prowincje czy mieć szybszy Internet itd kto oporny ten podczłowiek którym i tak jesteś w chinach pałowanie brak jakichkolwiek praw człowieka . dialog/ rozmowa z nimi to jak rozmowa z PO,PIS,i inne nowoczesne i ich odłamami o wolnym rynku niższych podatkach czy wolności gospodarczej czyli dialog kija z dupą.
samsza
Co za bzdury, przecież Chińczyk nie przyjedzie pracować do Polski czy RFN.
Wzmożyć walkę o demokrację trzeba na Białorusi i Ukrainie aby potencjalni pracownicy zdecydowali się na wyjazd.
1a2b
ta klempa powinna już dawno zniknąć z polityki

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki