Merkel: UE musi być przygotowana na wypadek fiaska rozmów z Wielką Brytanią

2020-07-01 14:11
publikacja
2020-07-01 14:11
fot. 360b / Shutterstock

Unia Europejska musi być przygotowana na wypadek, gdyby rozmowy z Wielką Brytanią na temat relacji handlowych się nie powiodły - oświadczyła w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu.

Powiedziała, że rozmowy powinny zostać przyspieszone, aby jesienią osiągnąć porozumienie, które będzie można ratyfikować do końca roku.

Jednak "my w UE musimy i powinniśmy przygotować się na wypadek, gdyby do porozumienia nie doszło" - podkreśliła.

1 lipca Niemcy przejęły przewodnictwo w Radzie UE, które, jak się ocenia, przypadnie na czas największego kryzysu w historii Unii Europejskiej. Niemieccy dyplomaci starają się obniżyć wysokie oczekiwania wskazując, że sukcesem byłaby zgoda w sprawie unijnego budżetu i właśnie porozumienie z Wielką Brytanią po zakończeniu okresu przejściowego, który wygasa z końcem br.

Bez tego porozumienia stosunki między "27" a Zjednoczonym Królestwem będą opierać się na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), wrócą cła i wszelkie restrykcje dotyczące handlu.

"Jeśli Wielka Brytania nie będzie chciała porównywalnych do obowiązujących w Europie regulacji dotyczących środowiska, rynku pracy czy norm socjalnych, nasze relacje będą mniej intensywne" - ostrzegła Merkel. (PAP)

cyk/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lorelie
Wielka Brytania nie jest członkiem unii europejskiej i jest całkowicie osamotniona. Teraz unia Europejska zajmuje się tylko i wyłącznie sobą w związku z pandemią. Negocjacje Brytyjczycy powinni zrobić wcześniej. Szkoda trochę naszego kraju bo dużo żywności tam eksportujemy.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki