Merkel: Koniec z dyskusją o Grexicie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się w niedzielę za ostatecznym zakończeniem dyskusji o wyjściu Grecji ze strefy euro. Wykluczyła możliwość umorzenia greckich długów; zdementowała doniesienia o sugerowaniu przez Wolfganga Schaeuble dymisji.

"Opcja Grexitu leżała co prawda też (wśród innych propozycji) na stole, ale zdecydowaliśmy się na inne (rozwiązanie)" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

"Teraz liczy się wynik (szczytu państw strefy euro)" - podkreśliła kanclerz. Jak zaznaczyła, kraje eurolandu zdecydowały się na zaoferowanie Grecji nowego pakietu pomocowego. "Teraz trzeba zrealizować ten (plan)" - powiedziała Merkel w wywiadzie przeprowadzonym na zakończenie sezonu politycznego.

W przyszłym tygodniu szefowa rządu rozpoczyna urlop.

Propozycję czasowego zawieszenia członkostwa Grecji w strefie euro forsował minister finansów Wolfgang Schaeuble. Polityk CDU uważa, że byłoby to z punktu widzenia Aten lepsze rozwiązanie, pozwalające na redukcję greckiego długu. Dopóki Grecja pozostaje w Unii Walutowej, redukcja długu jest zdaniem Schaeublego niemożliwa.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "Der Spiegel" Schaeuble sugerował, że podałby się do dymisji, gdyby ktokolwiek próbował zmusić go do zmiany stanowiska.

"Nikt nie prosił mnie o dymisję" - powiedziała Merkel proszona o ustosunkowanie się do tych doniesień.

Ponownie wykluczyła umorzenie Grecji długów. "Klasyczny haircut, czyli umorzenie 30 do 40 proc. długów, nie jest w Unii Walutowej możliwe" - zaznaczyła. Przedmiotem negocjacji mogą być natomiast ułatwienia, polegające na wydłużeniu czasu spłaty kredytów oraz obniżeniu odsetek. Warunkiem podjęcia rozmów na ten temat jest jednak pozytywna ocena realizacji przez Grecję pierwszego etapu programu pomocowego - zastrzegła kanclerz.

Merkel powiedziała, że krytyka z zagranicy, zarzucająca jej chłód i brak serca oraz narzucenie Grecji "niemieckiego dyktatu oszczędnościowego" nie wpływa na jej postawę. "Nie chodzi o to, by być lubianą lub dostać nagrodę piękności" - wyjaśniła. "Robię to, co powinno być moim zdaniem wykonane. Kompromisy dla samych kompromisów nie rozwiążą problemów Europy" - dodała Merkel.

Odnosząc się do problemu uchodźców napływających do Europy, Merkel ostrzegła, że jeśli nie dojdzie do "sprawiedliwego podziału uchodźców" pomiędzy kraje UE, to umowa z Schengen, gwarantująca swobodny przepływ osób, "nie utrzyma się". "Musimy to uratować i dlatego musimy sprawiedliwie podzielić obciążenia" - dodała szefowa niemieckiego rządu.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~SARA

Co ta Markel pieprzy. Grecy sami w to nie wierzą, chcą jeszcze trochę pociągnąć z Unii.
Nie rozumiem jak mając 10% bezrobocie, głodowe zasiłki, emerytury i renty mamy jeszcze
utrzymywać uciekinierów w Afryki.
Mało nam było Iraku i Afganistanu.
To jest chory kraj z rządem, który cierpi na przerost ambicji.
Grek płacze jak utrzyma się z emerytury 500 € a Polski emeryt musi żyć za 850 zł (200 €).
Jeszcze mały dodatek do koszyczka.
Jeżeli obniżymy z powrotem wiek emerytalny to miejsce emerytów zajmą młodzi (zmniejszy się bezrobocie) a ZUS jaki zapłacą + podatek od pensji wyniesie tyle emerytura tego co odszedł.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~szefuf

No niestety…
Emeryturki ponad 1000 euro w wieku 50-paru lat, dodatki za nie spóźnianie się do pracy i mycie rąk, a potem płacz, że pieniędzy nie ma.
Jestem za pomocą, ale tym, którzy naprawdę jej potrzebują. A nie teraz będziemy wysyłać pieniądze tym, co mają lepiej od nas… To chyba Grecy powinni słać pieniądze do Polski skoro stać ich na taką rozrzutność w budżetówce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil