Merkel: Brexit jest sygnałem alarmowym dla UE

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej jest dla Wspólnoty sygnałem alarmowym - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "Financial Times".

(fot. AXEL SCHMIDT / Reuters)

Szefowa niemieckiego rządu przyznała, że system ponadnarodowych instytucji, takich jak Unia Europejska czy ONZ, które nazwała "lekcją wyciągniętą z drugiej wojny światowej i poprzednich dekad", znajduje się "pod coraz większą presją".

Uznała także, że prezydent USA Donald Trump ma rację, mówiąc, iż takie instytucje jak ONZ czy Światowa Organizacja Handlu (WHO) wymagają reformy. "Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale nie kwestionuję multilateralnej struktury świata" - podkreśliła.

Niemiecka kanclerz przekonuje, że odpowiedzią na kwestionowanie wielostronnego porządku świata nie powinno być zmniejszanie roli międzynarodowych instytucji, lecz jej zwiększanie. "Postrzegam Unię Europejską jako nasze ubezpieczenie na życie. Niemcy są zbyt małe, by samodzielnie wywierać wpływ geopolityczny, i dlatego musimy wykorzystać wszystkie zalety jednolitego rynku" - oświadczyła Merkel.

Mówiąc o brexicie jako sygnale alarmowym, Merkel wyjaśniła, że UE musi zareagować i stać się "atrakcyjna, innowacyjna, kreatywna, (by stać się) dobrym miejscem dla badań i edukacji". "Konkurencja może być wtedy bardzo produktywna" - podkreśliła.

To dlatego - jak mówiła - UE musi kontynuować reformy, dokończyć tworzenie jednolitego rynku cyfrowego, dążyć do unii bankowej (planu scentralizowania nadzoru nad europejskimi bankami i zarządzania kryzysowego) oraz rozwijać unię rynków kapitałowych, aby zintegrować rozdrobnione rynki kapitałowe i dłużne Europy.

Jak przyznaje, Niemcy nadal "trochę się wahają" w sprawie unii bankowej, "ponieważ nasza zasada jest taka, że każdy musi dziś najpierw ograniczyć ryzyko w swoim kraju, zanim będziemy mogli je uwspólniać". A unia rynków kapitałowych może wymagać od państw członkowskich dążenia do ściślejszego dostosowania się w takich kwestiach jak prawo upadłościowe - podkreśliła.

Kanclerz odniosła się też do coraz bardziej widocznych rozbieżności między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Wyraziła przekonanie, że nie jest to jedynie efekt "słabej chemii" między nią a prezydentem USA Donaldem Trumpem, lecz efekt zmiany globalnego układu sił.

"Nastąpiła zmiana. Już (poprzedni) prezydent (USA Barack) Obama mówił o widzianym z perspektywy USA stuleciu azjatyckim. Oznacza to również, że Europa nie jest już, że tak powiem, w centrum wydarzeń na świecie. Skupienie Stanów Zjednoczonych na Europie maleje - tak będzie pod rządami każdego prezydenta (USA)" - powiedziała Merkel.

Jej zdaniem odpowiedzią na to powinno być zwiększenie odpowiedzialności przez UE za własne bezpieczeństwo. "My w Europie, zwłaszcza w Niemczech, musimy wziąć na siebie więcej odpowiedzialności" - dodała. Przyznała, że niemiecki plan zwiększenia wydatków na obronność do 2 proc. PKB dopiero na początku lat 30. XXI wieku jest niewystarczający w oczach krajów, które już osiągnęły ten cel. Zarazem zwróciła uwagę, że 40-procentowy wzrost wydatków od 2015 r. "jest z niemieckiej perspektywy ogromnym krokiem".

Merkel podkreśliła, że zwiększanie odpowiedzialności nie może oznaczać kwestionowania relacji transatlantyckich. "Stosunki transatlantyckie nadal mają dla mnie kluczowe znaczenie, szczególnie w odniesieniu do podstawowych kwestii dotyczących wartości i interesów na świecie" - mówiła. Jednak Europa powinna również rozwijać własny potencjał wojskowy - zaznaczyła. Poza głównym obszarem zainteresowania NATO mogą istnieć regiony, w których "Europa musi - w razie potrzeby - być przygotowana do zaangażowania się. Postrzegam Afrykę jako jeden z przykładów" - powiedziała.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ ndz/ akl/

Źródło: PAP
Ludzie:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 7 zenonn

Były imperia, są państwa, będą korporacje. Tylko globalne. Żadnych fitulitengeszeftów.

! Odpowiedz
8 4 zenonn

"Człowiek w dalszej przyszłości będzie mieszańcem. Dzisiejsze rasy i kasty staną się ofiarą wzmagającej się łatwości pokonywania przestrzeni, czasu i uprzedzeń. Ta euroazjatyco-negroidalna rasa przyszłości, podobna zewnętrznie do egipskiej, zastąpi różnorodność ludów różnorodnością osobowości. "

https: //polskaniepodlegla.pl/opinie/item/18934-plan-coudenhove-kalergi-czy-na-naszych-oczach-dochodzi-do-zniszczenia-europy-w-jej-tradycyjnym-historycznym-i-kulturowym-ksztalcie

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
15 31 com

Brexit jest sygnałem alarmowym dla UE, ale niezrozumianym - jak widać po dzisiejszej rezolucji PE. Unia ze wspólnoty gospodarczej chce się przekształcić w superpaństwo zarządzane przez ideologów - to się nie powiedzie - jako kolejna utopia w wydaniu neomarksistów.

! Odpowiedz
8 17 wyrwin666

Brexit jest sygnałem alarmowym i to w BAAARDZO pozytywnym tego słowa znaczeniu.

! Odpowiedz
9 18 2kbb

Teraz się obudzili Niemcy ??? To jest tylko blef !!! Niemcom chodzi o trzymanie za twarz całej Europy Srodkowej i Wschodniej wraz z Sowietami !!!

! Odpowiedz
13 4 johny_kielbasiany

Skonczcie z tym brexitem bo jak sie wkurze to wysle do londynu tira muzełmanskich samobojcow i z big bena zostanie siano

! Odpowiedz
0 0 geralt78

skąd się biorą tacy idioci jak ty?

! Odpowiedz
51 16 ajwaj

Merkel madrosci w Moskwie sie nauczyla. Zreszta, moskiewskie powietrze leczy. Kilka razy sie trzesla, siedziala przy hymnach, teraz stala i jeszcze po rosyjsku pogoworila

W zasadzie kuma wszystko (po Moskwie). Swiat juz dawno nie jest jednobiegunowy. Jankesi kombinuja 5 osrodków-stref centr "wladzy" z walutami w swiecie. Jedynie topniejace grupki kompradorów a la PISa, trzyma sie jak pijany plota kal-bojów.

Szefowa komisji UE ginekolog von der Leyen walczy o w UE hegemonie Niemiec. Np. CO2 fake wykonczy drobniejsze panstwa-gospodarki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
43 5 ajwaj

3. daty mniej kojarzone + skutki (historia sekty PISy nie zna)

1. wlasnie mija 100 lat od Ukladu Versalskiego > kleski Niemiec ich masakry gosp. i co ?

""Koniec traktatu wersalskiego mógłby zapowiadać nową erę dla suwerennych Niemiec
Doniosły traktat wersalski, który przypieczętował koniec pierwszej wojny światowej między zwycięskimi mocarstwami alianckimi a Niemcami, zakończy się po stu latach w sobotę 11 stycznia 2020 roku, pozostawiając jasną drogę do uwolnienia Niemiec, wciąż okupowanych przez żołnierzy aliantów, do suwerenności..
Władimir Putin sugeruje, że oficjalna historia drugiej wojny światowej musi zostać poddana ponownej ocenie.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
32 3 ajwaj odpowiada ajwaj

"Są oceany między Rosją a Ameryką. Między Rosją a Niemcami leży wielka historia."

np.
https://connectiv.events/ende-des-versailler-vertrages-koennte-neue-epoche-fuer-souveraenes-deutschland-einlaeuten

2. Data > wizyta Merkel 1.x po 5 latach po Majdaunie, np. pielgrzymki UKR z czapka po kase w Europe trudne

Yntelektuele i pylypologi Magdalenki POPISy&co. kumaja NIC ze swiata

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil