REKLAMA

Mercor zwiększa udział w rynku; poziom backlogu wskazuje na stabilną sytuację w najbliższych miesiącach

2021-12-08 11:32
publikacja
2021-12-08 11:32
Mercor zwiększa udział w rynku; poziom backlogu wskazuje na stabilną sytuację w najbliższych miesiącach
Mercor zwiększa udział w rynku; poziom backlogu wskazuje na stabilną sytuację w najbliższych miesiącach
fot. Robert Gardziński / / FORUM

Zarząd spółki Mercor, obserwując rosnący portfel zamówień ocenia, że sytuacja grupy w najbliższych miesiącach będzie stabilna - wynika z wypowiedzi członków zarządu podczas środowej wideokonferencji. Zdaniem zarządu, notowany wzrost jest wynikiem m.in. zwiększenia udziału w rynku, a przewaga nad konkurencją jest niezagrożona.

"Zamówienia w ostatnim półroczu wzrosły o 31 proc., czyli rośnie nam cały czas backlog. Jesteśmy zadowoleni, że mamy stabilną sytuację na najbliższe miesiące (...) Wydaje się, że wzrost jest wynikiem nie tylko dobrej koniunktury, ale również zwiększeniem naszego udziału w rynku. (...) Polska, Czechy, Słowacja, Rosja, Rumunia - tutaj wydaje się, że nasz udział i przewaga nad konkurencją rosną" - powiedział prezes Krzysztof Krempeć.

Grupa w pierwszym półroczu 2021/22 pozyskała zamówienia o łącznej wartości 263,5 mln zł, co oznacza wzrost o 31 proc. rdr.

"Mamy coraz większy udział w rynku i wydaje się, że nasza przewaga nad konkurencją jest niezagrożona" - dodał prezes.

Narastająco po pierwszym półroczu (okres kwiecień-wrzesień 2021 r.) przychody Mercora były wyższe o 17 proc. rdr i wyniosły ok. 230,5 mln zł. W Polsce przychody wzrosły w tym okresie o 16 proc. do ponad 115,5 mln zł, a na zagranicznych rynkach o ok. 19 proc. do blisko 115 mln zł.

"Popyt był bardzo silny w pierwszym półroczu, co związane jest z bardzo dobrą koniunkturą w budownictwie przemysłowym (...). Rozwijamy się równo na wszystkich rynkach" - powiedział wiceprezes Jakub Lipiński.

Dodał, że oprócz wysokiego popytu w tym okresie następowała niska podaż materiałów budowlanych, co skutkowało skokowym wzrostem cen.

"My ceny przełożyliśmy w części na ceny sprzedaży, jednak miało to negatywny wpływ na osiągane przez grupę marże" - ocenił wiceprezes.

W raporcie półrocznym Mercor podał, że kończy prace związane z pełnym uruchomieniem zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego i optymalizacją procesu produkcyjnego pełnowymiarowych płyt mcr Silboard, co pozwoli na uruchomienie sprzedaży tego produktu.

"(...) cały czas trwają prace nad badaniami i dopuszczeniem do stosowania poszczególnych zastosowań płyt. Jednocześnie zwiększamy efektywność tej linii produkcyjnej" - powiedział prezes.

"Płyty są produkowane w pełnym wymiarze, ale idą wyłącznie na testy - dopuszczamy i badamy kilka rozwiązań, rośnie też magazyn. Nie są jeszcze sprzedawane na rynku. Czas wykorzystujemy do usprawniania linii produkcyjnej" - dodał Krempeć.

Prezes pytany, jakie produkty wpłynęły na notowane wzrosty sprzedaży odpowiedział: "Nasze tradycyjne wyroby (...), generalnie można powiedzieć, że jest to oddymianie i wentylacja pożarowa".

"Wyniki, jakie uzyskaliśmy - wzrosty sprzedaży - płyta by takich wzrostów nie dostarczyła. Płyta jest jednym z elementów strategii, w międzyczasie wydarzyło się dużo więcej rzeczy prowzrostowych" - ocenił.

We wtorek Mercor poinformował o podpisaniu umowy nabycia 25 proc. udziałów w spółce Elmech-ASE, rozwijającej technologię inteligentnego zarządzania energią na bazie produkowanych magazynów energii. Docelowo, w wyniku podwyższenia kapitału zakładowego spółki, Mercor będzie posiadał w spółce łącznie 2.273 udziały, stanowiące 50 proc. kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników.

"Uważamy, że w najbliższym czasie magazyny energii będą bardzo atrakcyjnym wyrobem (...). Chcemy wzmocnić działania spółki Elmech-ASE równocześnie realizując założenia strategiczne" - powiedział prezes.

Zarząd zaznaczył, że podpisanie umowy nie kończy prowadzonego przez Mercor przeglądu opcji strategicznych.

Grupa Mercor działa w branży zabezpieczeń przeciwpożarowych. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki